tar-1.28.90 - en to hr translation catalogue (583 entries)

en: 
    *This* tar defaults to:
hr: 
    Uobičajeno ponašanje *ovog* programa tar je:

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
hr: 
    Licenca GPLv3+: GNU GPL inačica 3 ili novija <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Ovo je slobodan softver: slobodno ga smijete mijenjati i dijeliti.
    NEMA JAMSTAVA, do krajnje mjere dozvoljene zakonom.

en: 
    Report bugs to: %s
hr: 
    Prijavite greške na %s.
    Prijavite greške prijevoda na <lokalizacija@linux.hr>.

en:   or:
hr:    ili:

en:  !             Spawn a subshell
hr:  !                 Pokreni podljusku

en:  ?             Print this list
hr:  ?                 Ispiši ovaj popis

en:  [OPTION...]
hr:  [OPCIJA...]

en:  link to %s
hr:  veza na %s

en:  n name        Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q             Abort tar
     y or newline  Continue operation
hr:  n [ime]           Daj novo ime datoteke za sljedeći (i nadovezujuće) dijelove
     q                 Prekini tar
     y ili novi redak  Nastavi rad

en:  unknown file type %s
hr:  nepoznata vrsta datoteke %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter must be positive
hr: %.*s: ARGP_HELP_FMT parametar mora biti pozitivan

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
hr: %.*s: ARGP_HELP_FMT parametar zahtijeva vrijednost

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
hr: %.*s: Nepoznati ARGP_HELP_FMT parametar

en: %s command failed
hr: naredba %s nije uspjela

en: %s home page: <%s>
hr: %s početna stranica: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
hr: %s početna stranica: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: %s is not continued on this volume
hr: %s nije nastavljen na ovom dijelu arhive

en: %s is possibly continued on this volume: header contains truncated name
hr: %s je možda nastavljen na ovom dijelu arhive: zaglavlje sadrži skraćeno ime

en: %s is the wrong size (%s != %s + %s)
hr: %s je pogrešne veličine (%s != %s + %s)

en: %s: Cannot %s
hr: %s: Ne mogu izvršiti %s

en: %s: Cannot change mode to %s
hr: %s: Ne mogu promijeniti mod u %s

en: %s: Cannot change ownership to uid %lu, gid %lu
hr: %s: Ne mogu promijeniti vlasništvo u uid %lu, gid %lu

en: %s: Cannot create symlink to %s
hr: %s: Ne mogu napraviti simboličku vezu na %s

en: %s: Cannot extract -- file is continued from another volume
hr: %s: Ne mogu ekstrahirati -- datoteka se nastavlja iz drugog dijela arhive

en: %s: Cannot hard link to %s
hr: %s: Ne mogu napraviti čvrstu vezu na %s

en: %s: Cannot remove
hr: %s: Ne mogu ukloniti

en: %s: Cannot rename to %s
hr: %s: Ne mogu preimenovati u %s

en: %s: Cannot seek to %s
hr: %s: Ne mogu ići na %s

en: %s: Deleting %s
hr: %s: Brišem %s

en: %s: Directory has been renamed
hr: %s: Direktoriju je promijenjeno ime

en: %s: Directory has been renamed from %s
hr: %s: Direktoriju je promijenjeno ime iz %s

en: %s: Directory is new
hr: %s: Novi direktorij

en: %s: Directory renamed before its status could be extracted
hr: %s: Direktoriju promijenjeno ime prije ekstrakcije njegovog stanja

en: %s: File removed before we read it
hr: %s: Datoteka uklonjena prije nego što smo ju pročitali

en: %s: File shrank by %s byte | %s: File shrank by %s bytes
hr[0]: %s: Datoteka skraćena za %s bajt
hr[1]: %s: Datoteka skraćena za %s bajta
hr[2]: %s: Datoteka skraćena za %s bajtova

en: %s: File shrank by %s byte; padding with zeros | %s: File shrank by %s bytes; padding with zeros
hr[0]: %s: Datoteka skraćena za %s bajt; nadopunjeno nulama
hr[1]: %s: Datoteka skraćena za %s bajta; nadopunjeno nulama
hr[2]: %s: Datoteka skraćena za %s bajtova; nadopunjeno nulama

en: %s: Invalid archive format
hr: %s: Neispravan oblik arhive

en: %s: Not found in archive
hr: %s: Nije pronađen u arhivi

en: %s: Not purging directory: unable to stat
hr: %s: Ne uklanjam direktorij: ne mogu izvršiti stat

en: %s: Omitting
hr: %s: Izostavljam

en: %s: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
hr[0]: %s: Greška čitanja na bajtu %s pri čitanju %lu bajta
hr[1]: %s: Greška čitanja na bajtu %s pri čitanju %lu bajta
hr[2]: %s: Greška čitanja na bajtu %s pri čitanju %lu bajtova

en: %s: Required occurrence not found in archive
hr: %s: Potrebna pojava nije pronađen u arhivi

en: %s: Too many arguments
hr: %s: Previše argumenata

en: %s: Unexpected inconsistency when making directory
hr: %s: Neočekivana nekonzistentnost pri izradi direktorija

en: %s: Unknown file type '%c', diffed as normal file
hr: %s: Nepoznata vrsta datoteke „%c“, kompariran kao normalna datoteka

en: %s: Unknown file type '%c', extracted as normal file
hr: %s: Nepoznata vrsta datoteke „%c“, ekstrahirana kao normalna datoteka

en: %s: Unknown file type; file ignored
hr: %s: Nepoznata vrsta datoteke; datoteka zanemarena

en: %s: Volume label is too long (limit is %lu byte) | %s: Volume label is too long (limit is %lu bytes)
hr[0]: %s: Oznaka dijela arhive je predugačka (ograničenje je %lu bajt)
hr[1]: %s: Oznaka dijela arhive je predugačka (ograničenje je %lu bajta)
hr[2]: %s: Oznaka dijela arhive je predugačka (ograničenje je %lu bajtova)

en: %s: Warning: Cannot %s
hr: %s: Upozorenje: Ne mogu izvršiti %s

en: %s: Warning: Cannot seek to %s
hr: %s: Upozorenje: Ne mogu ići na %s

en: %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu byte | %s: Warning: Read error at byte %s, while reading %lu bytes
hr[0]: %s: Upozorenje: Greška čitanja na bajtu %s pri čitanju %lu bajta
hr[1]: %s: Upozorenje: Greška čitanja na bajtu %s pri čitanju %lu bajta
hr[2]: %s: Upozorenje: Greška čitanja na bajtu %s pri čitanju %lu bajtova

en: %s: Was unable to backup this file
hr: %s: Nisam uspio napraviti kopiju ove datoteke

en: %s: Wrote only %lu of %lu byte | %s: Wrote only %lu of %lu bytes
hr[0]: %s: Zapisao samo %lu od %lu bajta
hr[1]: %s: Zapisao samo %lu od %lu bajta
hr[2]: %s: Zapisao samo %lu od %lu bajtova

en: %s: byte %s: %s
hr: %s: bajt %s: %s

en: %s: byte %s: %s %.*s... too long
hr: %s: bajt %s: %s %.*s... predug

en: %s: byte %s: %s %s
hr: %s: bajt %s: %s %s

en: %s: byte %s: %s %s followed by invalid byte 0x%02x
hr: %s: bajt %s: %s %s praćen s neispravnim bajtom 0x%02x

en: %s: byte %s: (valid range %s..%s)
    	%s %s
hr: %s: bajt %s: (valjan raspon %s..%s)
    	%s %s

en: %s: contains a cache directory tag %s; %s
hr: %s: sadrži oznaku direktorija spremnika %s; %s

en: %s: contains invalid volume number
hr: %s: sadrži neispravan broj dijela arhive

en: %s: directory is on a different device: not purging
hr: %s: datoteka je na drugom uređaju: ne uklanjam

en: %s: directory is on a different filesystem; not dumped
hr: %s: direktorij je na drugom datotečnom sustavu; ne arhiviram

en: %s: door ignored
hr: %s: vrata zanemarena

en: %s: file changed as we read it
hr: %s: datoteka se promijenila za vrijeme čitanja

en: %s: file is on a different filesystem; not dumped
hr: %s: datoteka je na drugom datotečnom sustavu; ne arhiviram

en: %s: file is the archive; not dumped
hr: %s: datoteka je arhiva; ne arhiviram

en: %s: file is unchanged; not dumped
hr: %s: datoteka nepromijenjena; ne arhiviram

en: %s: file list requested from %s already read from %s
hr: %s: zatražen popis datoteka od %s je već pročitan %s

en: %s: file name is too long (cannot be split); not dumped
hr: %s: ime datoteke je predugačko (ne može se razdvojiti); ne arhiviram

en: %s: file name is too long (max %d); not dumped
hr: %s: ime datoteke je predugo (najviše %d); ne arhiviram

en: %s: file name read contains nul character
hr: %s: pročitano ime datoteke sadrži prazan znak

en: %s: file name too long to be stored in a GNU multivolume header, truncated
hr: %s: ime datoteke je predugačko za spremanje u GNU višedjelnom zaglavlju, skraćujem

en: %s: implausibly old time stamp %s
hr: %s: nevjerojatno stara vremenska oznaka %s

en: %s: invalid option -- '%c'
hr: %s: neispravna opcija -- „%c“

en: %s: link name is too long; not dumped
hr: %s: ime veze je predugo; ne arhiviram

en: %s: not a valid timeout
hr: %s: nije ispravno vremensko ograničenje

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
hr: %s: opcija „%c%s“ ne dozvoljava argument

en: %s: option '%s' is ambiguous
hr: %s: opcija „%s“ je višeznačna

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
hr: %s: opcija „%s“ je višeznačna; mogućnosti:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
hr: %s: opcija „--%s“ ne dozvoljava argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
hr: %s: opcija „--%s“ zahtijeva argument

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
hr: %s: opcija „-W %s“ ne dozvoljava argument

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
hr: %s: opcija „-W %s“ je višeznačna

en: %s: option '-W %s' requires an argument
hr: %s: opcija „-W %s“ zahtijeva argument

en: %s: option requires an argument -- '%c'
hr: %s: opcija zahtijeva argument -- „%c“

en: %s: skipping existing file
hr: %s:  propuštanje postojeće datoteke

en: %s: socket ignored
hr: %s: utičnica zanemarena

en: %s: time stamp %s is %s s in the future
hr: %s: vremenska oznaka %s je %s sekundi u budućnosti

en: %s: unknown checkpoint action
hr: %s: nepoznata radnja kontrolne točke

en: %s: unrecognized option '%c%s'
hr: %s: neprepoznata opcija „%c%s“

en: %s: unrecognized option '--%s'
hr: %s: neprepoznata opcija „--%s“

en: %s:%lu: location of the error
hr: %s:%lu: mjesto greške

en: '
hr: “

en: '%s' cannot be used with '%s'
hr: %s: ne može se koristiti s %s

en: (C)
hr: ©

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
hr: (GREŠKA PROGRAMA) Nema poznate inačice!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
hr: (GREŠKA PROGRAMA) Opcije su trebale biti prepoznate!?

en: (pipe)
hr: (cjevovod)

en: --Continued at byte %s--
hr: --Nastavljeno na bajtu %s--

en: --Long Link--
hr: --Dugačka veza--

en: --Long Name--
hr: --Dugačko ime--

en: --Volume Header--
hr: --Zaglavlje dijela arhive--

en: --acls can be used only on POSIX archives
hr: --acls se može koristiti samo na POSIX arhivama

en: --atime-preserve='system' is not supported on this platform
hr: --atime-preserve='system' nije podržan na ovoj platformi

en: --checkpoint value is not an integer
hr: vrijednost --checkpoint nije cjelobrojna

en: --level is meaningless without --listed-incremental
hr: --level nema smisla bez --listed-incremental

en: --occurrence is meaningless without a file list
hr: --occurrence nema smisla bez popisa datoteka

en: --pax-option can be used only on POSIX archives
hr: --pax-option se može koristiti samo na POSIX arhivama

en: --selinux can be used only on POSIX archives
hr: --selinux se može koristiti samo na POSIX arhivama

en: --stat requires file names
hr: --stat zahtijeva imena datoteka

en: --xattrs can be used only on POSIX archives
hr: --xattrs se može koristiti samo na POSIX arhivama

en: -T reads file names verbatim (no option handling)
hr: -T doslovno čita nazive datoteka (ne gleda na opcije)

en: -T reads null-terminated names
hr: -T čita imena završena praznim (null) znakom

en: -T reads null-terminated names; implies --verbatim-files-from
hr: -T čita praznim znakom završena imena, implicira --verbatim-files-from

en: -T treats file names starting with dash as options (default)
hr: -T tretira nazive datoteka koji počinju s „-“ kao opcije (zadano)

en: A lone zero block at %s
hr: Izolirani nulti blok na %s

en: ACTION
hr: RADNJA

en: ARCHIVE
hr: ARHIVA

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
hr: ARGP_HELP_FMT: vrijednost %s je manja ili jednaka %s

en: Append SIZE bytes to FILE. SIZE is given by previous --length option.
hr: Dodaj VELIČINA bajtova u DATOTEKU. VELIČINA je zadana prethodnom opcijom --length.

en: Archive base-256 value is out of %s range
hr: Base-256 vrijednost iz arhive je izvan %s granica

en: Archive contains %.*s where numeric %s value expected
hr: Arhiva sadrži %.*s gdje je očekivana numerička %s vrijednost

en: Archive contains file names with leading prefixes removed.
hr: Arhiva sadrži imena datoteka s uklonjenim početnim prefiksima.

en: Archive contains obsolescent base-64 headers
hr: Arhiva sadrži zastarjela base-64 zaglavlja

en: Archive contains transformed file names.
hr: Arhiva sadrži pretvorena imena datoteka.

en: Archive format selection:
hr: Odabir oblika arhive:

en: Archive is compressed. Use %s option
hr: Arhiva je komprimirana. Koristite opciju %s

en: Archive label mismatch
hr: Oznaka arhive ne odgovara

en: Archive not labeled to match %s
hr: Arhiva nije označena da odgovara %s

en: Archive octal value %.*s is out of %s range
hr: Oktalna vrijednost iz arhive %.*s je izvan %s granica

en: Archive octal value %.*s is out of %s range; assuming two's complement
hr: Oktalna vrijednost %.*s iz arhive je izvan %s granica; pretpostavljam dvojni komplement

en: Archive signed base-64 string %s is out of %s range
hr: Base-64 vrijednost s predznakom %s iz arhive je izvan %s granica

en: Archive value %s is out of %s range %s..%s
hr: Vrijednost %s iz arhive je izvan %s raspona %s..%s

en: At beginning of tape, quitting now
hr: Početak trake, završavam

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
hr: Pokušavam ekstrakciju simboličkih veza kao čvrstih veza

en: BLOCKS
hr: BLOKOVI

en: BLOCKS x 512 bytes per record
hr: BLOKOVI x 512 bajtova po zapisu

en: Bad incremental file format
hr: Neispravan inkrementalni oblik datoteke

en: Blanks in header where numeric %s value expected
hr: Praznine u zaglavlju gdje se očekuje numerička %s vrijednost

en: Byte count out of range
hr: Broj bajtova izvan granica

en: CHANGES
hr: PROMJENE

en: COMMAND
hr: NAREDBA

en: CONTROL
hr: KONTROLA

en: Cannot backspace archive file; it may be unreadable without -i
hr: Ne mogu se pomicati unatrag unutar arhive, može biti nečitljiva bez -i

en: Cannot concatenate compressed archives
hr: Ne mogu spojiti komprimirane arhive

en: Cannot connect to %s: resolve failed
hr: Ne mogu se spojiti na %s: rezolucija nije uspjela

en: Cannot create temporary directory using template %s
hr: Ne mogu napraviti privremeni direktorij korištenjem predloška %s

en: Cannot deduce top-level directory name; please set it explicitly with --one-top-level=DIR
hr: Ne mogu odrediti naziv najvišeg direktorija; zadajte ga eksplicitno s --one-top-level=DIR

en: Cannot execute remote shell
hr: Ne mogu pokrenuti udaljenu ljusku

en: Cannot redirect files for remote shell
hr: Ne mogu preusmjeriti datoteke za udaljenu ljusku

en: Cannot rename %s to %s
hr: Ne mogu preimenovati %s u %s

en: Cannot update compressed archives
hr: Ne mogu ažurirati komprimirane arhive

en: Cannot use multi-volume compressed archives
hr: Ne mogu koristiti višedjelne komprimirane arhive

en: Cannot verify compressed archives
hr: Ne mogu provjeriti komprimirane arhive

en: Cannot verify multi-volume archives
hr: Ne mogu provjeriti višedjelne arhive

en: Cannot verify stdin/stdout archive
hr: Ne mogu provjeriti stdin/stdout arhivu

en: Command dumped core
hr: Naredba je izbacila jezgru

en: Command exited successfully
hr: Izlaz naredbe uspješan

en: Command failed with status %d
hr: Naredba nije uspjela sa stanjem %d

en: Command stopped on signal %d
hr: Naredba zaustavljena signalom %d

en: Command terminated
hr: Naredba završena

en: Command terminated on signal %d
hr: Naredba završena signalom %d

en: Compatibility options:
hr: Opcije kompatibilnosti:

en: Compression options:
hr: Opcije kompresije:

en: Conflicting compression options
hr: Konfliktne opcije komprimiranja

en: Contents differ
hr: Sadržaji se razlikuju

en: Could only read %lu of %lu byte | Could only read %lu of %lu bytes
hr[0]: Pročitao samo %lu od %lu bajta
hr[1]: Pročitao samo %lu od %lu bajta
hr[2]: Pročitao samo %lu od %lu bajtova

en: Cowardly refusing to create an empty archive
hr: Kukavički odbijam napraviti praznu arhivu

en: Create file of the given SIZE
hr: Napravi datoteku navedene VELIČINE

en: Creating directory:
hr: Stvaram direktorij:

en: Current %s is newer or same age
hr: Trenutni %s je noviji ili jednako star

en: DATE
hr: DATUM

en: DATE-OR-FILE
hr: DATUM-ILI-DATOTEKA

en: Date sample file not found
hr: Datoteka s primjerom datuma nije pronađena

en: Deleting non-header from archive
hr: Brišem neispravno zaglavlje iz arhive

en: Device blocking:
hr: Podjela uređaja u blokove:

en: Device number differs
hr: Broj uređaja se razlikuje

en: Device selection and switching:
hr: Odabir i zamjena uređaja:

en: Disable extended attributes support
hr: Onemogući podršku za proširenje svojstava datoteka

en: Disable the POSIX ACLs support
hr: Onemogući podršku za  POSIX ACLs

en: Disable the SELinux context support
hr: Onemogući podršku za SELinux kontekst

en: Display executed checkpoints and exit status of COMMAND
hr: Prikaži izvršene kontrolne točke i izlazno stanje NAREDBE

en: EOF where user reply was expected
hr: Pronađen EOF gdje sam očekivao odgovor korisnika

en: EXPRESSION
hr: IZRAZ

en: Enable extended attributes support
hr: Omogući podršku za proširenje svojstava datoteka

en: Enable the POSIX ACLs support
hr: Omogući podršku za  POSIX ACLs

en: Enable the SELinux context support
hr: Omogući podršku za SELinux kontekst

en: Error parsing number near `%s'
hr: Greška analize broja kod „%s“

en: Execute ARGS. Useful with --checkpoint and one of --cut, --append, --touch, --unlink
hr: Izvrši ARGUMENTE. Korisno uz --checkpoint i jednu od opcija --cut, --append, --touch, --unlink

en: Execute COMMAND
hr: Izvrši NAREDBU

en: Exiting with failure status due to previous errors
hr: Izlazim sa stanjem neuspjeha zbog prethodnih grešaka

en: Extended header %s=%s is out of range %s..%s
hr: Prošireno zaglavlje %s=%s je izvan raspona %s..%s

en: Extended header length %*s is out of range
hr: Duljina proširenog zaglavlja %*s je izvan granica

en: Extracting contiguous files as regular files
hr: Ekstrahiram neprekinute datoteke kao obične datoteke

en: FILE
hr: DATOTEKA

en: FORMAT
hr: OBLIK

en: FORMAT is one of the following:
hr: OBLIK je jedan od sljedećih:

en: File creation options:
hr: Opcije stvaranja datoteka:

en: File name matching options (affect both exclude and include patterns):
hr: Opcije podudaranja imena datoteka (utječe na uzorke za isključivanje i uključivanje):

en: File name not specified. Try again.
hr: Ime datoteke nije navedeno. Pokušajte ponovo.

en: File name transformations:
hr: Pretvaranja imena datoteka:

en: File statistics options:
hr: Opcije statistike datoteka:

en: File type differs
hr: Vrste datoteka se razlikuju

en: Fill the file with the given PATTERN. PATTERN is 'default' or 'zeros'
hr: Popuni datoteku navedenim UZORKOM. UZORAK je „default“ ili „zeros“

en: GNU 'tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and can restore individual files from the archive.
    
    Examples:
      tar -cf archive.tar foo bar  # Create archive.tar from files foo and bar.
      tar -tvf archive.tar         # List all files in archive.tar verbosely.
      tar -xf archive.tar          # Extract all files from archive.tar.
hr: GNU „tar“ sprema više datoteka u arhivu na vrpci ili disku i može vratiti pojedinačne datoteke iz arhive.
    
    Primjeri:
      %s -cf arhiva.tar foo bar   # Napravi arhiva.tar od datoteka foo i bar.
      %s -tvf arhiva.tar          # Opširno ispiši sve datoteke iz arhiva.tar.
      %s -xf arhiva.tar           # Ekstrahiraj sve datoteke iz arhiva.tar.

en: GNU features wanted on incompatible archive format
hr: GNU mogućnosti zatražene na nekompatibilnom obliku arhive

en: GNU format as per tar <= 1.12
hr: GNU oblik za tar <= 1.12

en: GNU tar 1.13.x format
hr: GNU tar 1.13.x oblik

en: Garbage command
hr: Naredba smeća

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
hr: Smeće u ARGP_HELP_FMT: %s

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
hr: Općenita pomoć za korištenje GNU softvera: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Generate sparse file. Rest of the command line gives the file map.
hr: Stvori raštrkanu datoteku. Ostatak naredbenog retka zadaje mapu datoteke.

en: Generated keyword/value pair is too long (keyword=%s, length=%s)
hr: Stvoreni par ključna_riječ/vrijednost je predugačak (ključna_riječ=%s, duljina=%s)

en: Generating negative octal headers
hr: Stvaram negativna oktalna zaglavlja

en: Gid differs
hr: Gid se razlikuje

en: Handling of extended file attributes:
hr: Upravljanje proširenim svojstvima datoteka:

en: Handling of file attributes:
hr: Upravljanje svojstvima datoteka:

en: Ignoring unknown extended header keyword '%s'
hr: Zanemarujem nepoznatu ključnu riječ proširenog zaglavlja „%s“

en: Informative output:
hr: Informativni izlaz:

en: Invalid blocking factor
hr: Neispravan faktor pakiranja u blokove

en: Invalid byte count
hr: Neispravan broj bajtova

en: Invalid device number
hr: Neispravan broj uređaja

en: Invalid incremental level value
hr: Neispravna vrijednost inkrementalne razine

en: Invalid inode number
hr: Neispravan broj indeksnog čvora (inode)

en: Invalid input. Type ? for help.
hr: Neispravan unos. Unesite ? za pomoć.

en: Invalid mode given on option
hr: Neispravan mod naveden opcijom

en: Invalid modification time
hr: Neispravno vrijeme uređivanja (sekunde)

en: Invalid modification time (nanoseconds)
hr: Neispravno vrijeme uređivanja (nanosekunde)

en: Invalid number
hr: Neispravan broj

en: Invalid number of elements
hr: Neispravan broj elemenata

en: Invalid operation code
hr: Neispravan operacijski kod

en: Invalid owner or group ID
hr: Neispravan vlasnik ili grupni ID

en: Invalid record size
hr: Pogrešna veličina zapisa

en: Invalid seek direction
hr: Neispravan smjer traženja

en: Invalid seek offset
hr: Neispravan pomak traženja

en: Invalid size: %s
hr: Neispravna veličina: %s

en: Invalid sparse version value
hr: Neispravna vrijednost raštrkane inačice

en: Invalid tape length
hr: Neispravna duljina vrpce

en: Invalid time stamp
hr: Neispravna vremenska oznaka

en: Invalid value for record_size
hr: Neispravna vrijednost za record_size

en: KEYWORD
hr: KLJUČNA_RIJEČ

en: Keyword %s cannot be overridden
hr: Ključnu riječ %s se ne može zaobići

en: Keyword %s is unknown or not yet implemented
hr: Ključna riječ %s je nepoznata ili još nije implementirana

en: Local file name selection:
hr: Odabir lokalnih datoteka:

en: Local file selection:
hr: Odabir lokalnih datoteka:

en: MAJOR[.MINOR]
hr: GLAVNI[.SPOREDNI]

en: MASK
hr: MASKA

en: MEMBER-NAME
hr: IME-ELEMENTA

en: METHOD
hr: METODA

en: Main operation mode:
hr: Glavni način rada:

en: Malformed density argument: %s
hr: Izobličen argument gustoće: %s

en: Malformed dumpdir: 'T' not preceded by 'R'
hr: Nepravilan direktorij za ispis: „T“ ne prethodi „R“

en: Malformed dumpdir: 'X' duplicated
hr: Izobličen direktorij za ispis: „X“ udvostručen

en: Malformed dumpdir: 'X' never used
hr: Nepravilan direktorij za ispis: „X“ se uopće ne koristi

en: Malformed dumpdir: empty name in 'R'
hr: Izobličen direktorij za ispis: prazno ime u „R“

en: Malformed dumpdir: empty name in 'T'
hr: Nepravilan direktorij za ispis: prazno ime u „T“

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found %#3o
hr: Izobličen direktorij za ispis: očekujem „%c“, pronašao %#3o

en: Malformed dumpdir: expected '%c' but found end of data
hr: Nepravilan direktorij za ispis: očekujem „%c“, pronašao kraj podataka

en: Malformed extended header: excess %s=%s
hr: Izobličeno prošireno zaglavlje: suvišan %s=%s

en: Malformed extended header: invalid %s: odd number of values
hr: Izobličeno prošireno zaglavlje: neispravan %s: neparan broj vrijednosti

en: Malformed extended header: invalid %s: unexpected delimiter %c
hr: Izobličeno prošireno zaglavlje: neispravan %s: neočekivan znak razdvajanja %c

en: Malformed extended header: invalid %s=%s
hr: Izobličeno prošireno zaglavlje: neispravan %s=%s

en: Malformed extended header: missing blank after length
hr: Izobličeno prošireno zaglavlje: nedostaje praznina nakon duljine

en: Malformed extended header: missing equal sign
hr: Izobličeno prošireno zaglavlje: nedostaje znak jednakosti

en: Malformed extended header: missing length
hr: Izobličeno prošireno zaglavlje: nedostaje duljina

en: Malformed extended header: missing newline
hr: Izobličeno prošireno zaglavlje: nedostaje novi redak

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
hr: Obavezni ili opcionalni argumenti dugačkih opcija također su obavezni ili opcionalni za odgovarajuće kratke opcije.

en: Manipulate a tape drive, accepting commands from a remote process
hr: Upravlja pogonom vrpce, prihvaćajući naredbe udaljenog procesa

en: Missing links to %s.
hr: Nedostaju veze na %s.

en: Missing record terminator
hr: Nedostaje kraj zapisa

en: Mod time differs
hr: Vrijeme uređivanja se razlikuje

en: Mode differs
hr: Mod se razlikuje

en: More than one threshold date
hr: Više od jednog datuma praga

en: Multiple archive files require '-M' option
hr: Višedjelne arhive zahtijevaju opciju „-M“

en: NAME
hr: IME

en: NUMBER
hr: BROJ

en: NUMBER of bytes per record, multiple of 512
hr: BROJ bajtova po zapisu, višekratnik 512

en: Negative size: %s
hr: Negativna veličina: %s

en: No archive name given
hr: Nije zadano ime arhive

en: No new volume; exiting.
hr: Nema novog dijela arhive, završavam.

en: Not linked to %s
hr: Nije povezan na %s

en: Number out of allowed range: %s
hr: Broj izvan dozvoljenih granica: %s

en: OFFSET
hr: POMAK

en: OPTION
hr: OPCIJA

en: ORDER
hr: POREDAK

en: Old option '%c' requires an argument.
hr: Stara opcija „%c“ zahtijeva argument.

en: Only one --to-command option allowed
hr: Dozvoljena je samo jedna opcija --to-command

en: Only one -C option is allowed with --listed-incremental
hr: Samo jedna opcija -C je dozvoljena uz --listed-incremental

en: Operation modifiers:
hr: Modifikatori operacija:

en: Operation not supported
hr: Operacija nije podržana

en: Option %s: Treating date '%s' as %s
hr: Opcija %s: Postupam s datumom „%s“ kao %s

en: Options '%s' and '%s' both want standard input
hr: Opcije „-%s“ i „-%s“ obje zahtijevaju standardni ulaz

en: Options '-Aru' are incompatible with '-f -'
hr: Opcije „-Aru“ nisu kompatibilne s „-f -“

en: Options '-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
hr: *Ovaj* tar ne podržava opcije „-[0-7][lmh]“

en: Other options:
hr: Ostale opcije:

en: Overwrite control:
hr: Upravljanje prepisivanjem:

en: PATTERN
hr: UZORAK

en: POSIX 1003.1-1988 (ustar) format
hr: POSIX 1003.1-1988 (ustar) oblik

en: POSIX 1003.1-2001 (pax) format
hr: POSIX 1003.1-2001 (pax) oblik

en: PROG
hr: PROGRAM

en: Packaged by %s
hr: Pakirao %s

en: Packaged by %s (%s)
hr: Pakirao %s (%s)

en: Pattern %s cannot be used
hr: Uzorak %s se ne može koristiti

en: Pattern matching characters used in file names
hr: Znakovi za uspoređivanje uzoraka korišteni u imenima datoteka

en: Perform given action (see below) upon reaching checkpoint NUMBER
hr: Izvrši zadane radnje (pogledajte dolje) pri dostizanju kontrolne točke BROJ

en: Premature eof
hr: Preuranjen eof

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
hr: Pripremite dio arhive #%d za %s i pritisnite [RETURN]:

en: Print contents of struct stat for each given file. Default FORMAT is:
hr: Ispiši sadržaj statistike strukture za svaku navedenu datoteku. Uobičajeni OBLIK je:

en: Read checkpoint %u
hr: Kontrolna točka čitanja %u

en: Read file names from FILE
hr: Čitaj imena datoteka iz DATOTEKE

en: Record size = %lu block | Record size = %lu blocks
hr[0]: Veličina zapisa = %lu blok
hr[1]: Veličina sloga = %lu bloka
hr[2]: Veličina sloga = %lu blokova

en: Record size must be a multiple of %d.
hr: Veličina sloga mora biti višekratnik %d.

en: Refusing to read archive contents from terminal (missing -f option?)
hr: Čitanje sadržaja arhive s terminala je odbijeno (nedostaje -f opcija?)

en: Refusing to write archive contents to terminal (missing -f option?)
hr: Ispis sadržaja arhive na terminal je odbijeno (nedostaje -f opcija?)

en: Removing leading `%s' from hard link targets
hr: Uklanjam početni „%s“ iz odredišta čvrstih veza

en: Removing leading `%s' from member names
hr: Uklanjam početni „%s“ iz imena elemenata

en: Renaming %s back to %s
hr: Mijenjam ime %s natrag u %s

en: Renaming %s to %s
hr: Mijenjam ime %s u %s

en: Report %s bugs to: %s
hr: Prijavite %s greške na %s

en: Report bugs to %s.
hr: Prijavite greške na %s.

en: SECS
hr: SEK

en: SIZE
hr: VELIČINA

en: STRING
hr: NIZ

en: STYLE
hr: STIL

en: Seek direction out of range
hr: Smjer traženja izvan granica

en: Seek offset out of range
hr: Pomak traženja izvan granica

en: Seek to the given offset before writing data
hr: Idi na zadani pomak prije pisanja podataka

en: Select output stream:
hr: Odaberi izlazni tok podataka:

en: Set date for next --touch option
hr: Postavi datum za sljedeću opciju --touch

en: Size differs
hr: Veličina se razlikuje

en: Size of a block for sparse file
hr: Veličina bloka za raštrkanu datoteku

en: Skipping to next header
hr: Preskačem na sljedeće zaglavlje

en: Substituting %s for unknown date format %s
hr: Mijenjam %s za nepoznat oblik datuma %s

en: Substituting `.' for empty hard link target
hr: Mijenjam „.“ za prazno odredište čvrste veze

en: Substituting `.' for empty member name
hr: Mijenjam „.“ za prazno ime elementa

en: Symlink differs
hr: Simbolička veza se razlikuje

en: Synchronous execution actions. These are executed when checkpoint number given by --checkpoint option is reached.
hr: Radnje sinkronog izvršavanja. One se izvršavaju kad se dostigne broj kontrolne točke zadan opcijom --checkpoint.

en: Synchronous execution options:
hr: Opcije sinkronog izvršavanja:

en: TEXT
hr: TEKST

en: TYPE
hr: Metoda

en: The backup suffix is '~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      none, off       never make backups
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
hr: Sufiks sigurnosne kopije je `~', osim ako je postavljen drugi s --suffix ili
    SIMPLE_BACKUP_SUFFIX. Kontrola inačice može biti postavljena s --backup
    ili s VERSION_CONTROL, vrijednosti su:
    
      none, off       ne radi sigurnosne kopije
      t, numbered     radi numerirane sigurnosne kopije
      nil, existing   numerirane ako numerirane sigurnosne kopije postoje,
                        inače jednostavne
      never, simple   uvijek radi jednostavne sigurnosne kopije

en: This does not look like a tar archive
hr: Ovo ne izgleda kao tar arhiva

en: This volume is out of sequence (%s - %s != %s)
hr: Ovaj dio arhive je izvan niza (%s - %s != %s)

en: Time stamp is out of allowed range
hr: Vremenska oznaka je izvan dozvoljenih granica

en: Too many errors, quitting
hr: Previše grešaka, završavam

en: Total bytes deleted
hr: Izbrisano ukupno bajtova

en: Total bytes read
hr: Ukupno pročitano bajtova

en: Total bytes written
hr: Ukupno zapisano bajtova

en: Truncate FILE to the size specified by previous --length option (or 0, if it is not given)
hr: Skrati DATOTEKU na veličinu zadanu prethodnom opcijom --length (ili 0 ako nije zadano)

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
hr: Pokušajte „%s --help“ ili „%s --usage“ za više informacija.

en: Uid differs
hr: Uid se razlikuje

en: Unaligned block (%lu byte) in archive | Unaligned block (%lu bytes) in archive
hr[0]: Neporavnat blok (%lu bajt) unutar arhive
hr[1]: Neporavnat blok (%lu bajta) unutar arhive
hr[2]: Neporavnat blok (%lu bajtova) unutar arhive

en: Unexpected EOF in archive
hr: Neočekivani EOF u arhivi

en: Unexpected EOF in snapshot file
hr: Neočekivani EOF u datoteci snimke stanja

en: Unexpected arguments
hr: Neočekivani argumenti

en: Unexpected long name header
hr: Neočekivano zaglavlje dugačkog imena

en: Unknown date format
hr: Nepoznat oblik datuma

en: Unknown density: '%c'
hr: Nepoznata gustoća: „%c“

en: Unknown field `%s'
hr: Nepoznato polje „%s“

en: Unknown quoting style '%s'. Try '%s --quoting-style=help' to get a list.
hr: Nepoznat stil navođenja „%s“. Pokušajte „%s --quoting-style=help“ za prikaz popisa.

en: Unknown signal name: %s
hr: Nepoznato ime signala: %s

en: Unknown system error
hr: Nepoznata greška sustava

en: Unlink FILE
hr: Ukloni vezu DATOTEKE

en: Update the access and modification times of FILE
hr: Ažuriraj vrijeme pristupa i uređivanja DATOTEKE

en: Usage:
hr: Uporaba:

en: Use --wildcards to enable pattern matching, or --no-wildcards to suppress this warning
hr: Koristite --wildcards za omogućavanje uspoređivanja uzoraka ili --no-wildcards za potiskivanje ovog upozorenja

en: Using -C option inside file list is not allowed with --listed-incremental
hr: Korištenje opcije -C u popisu datoteka nije dozvoljeno uz --listed-incremental

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header detected | VERIFY FAILURE: %d invalid headers detected
hr[0]: NEUSPJELA PROVJERA: otkriveno %d neispravno zaglavlje
hr[1]: NEUSPJELA PROVJERA: otkrivena %d neispravna zaglavlja
hr[2]: NEUSPJELA PROVJERA: otkriveno %d neispravnih zaglavlja

en: Valid arguments are:
hr: Ispravni argumenti su:

en: Valid arguments for the --quoting-style option are:
hr: Ispravni argumenti opcije --quoting-style su:

en: Verification may fail to locate original files.
hr: Provjera možda neće uspjeti pronaći izvorne datoteke.

en: Verify
hr: Provjeri

en: Volume %s does not match %s
hr: Dio arhive %s ne odgovara %s

en: Volume length cannot be less than record size
hr: Duljina dijela arhive ne može biti manja od veličine zapisa

en: Volume number overflow
hr: Preljev broja dijela arhive

en: WARNING: Archive is incomplete
hr: UPOZORENJE: Arhiva je nepotpuna

en: Write checkpoint %u
hr: Kontrolna točka pisanja %u

en: Write to file NAME, instead of standard output
hr: Piši u datoteku IME umjesto na standardni izlaz

en: Written by %s and %s.
hr: Napisali %s i %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
hr: Napisali %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s i ostali.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
hr: Napisali %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s i %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
hr: Napisali %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    i %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
hr: Napisali %s, %s, %s,
    %s, %s, %s i %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
hr: Napisali %s, %s, %s,
    %s, %s i %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
hr: Napisali %s, %s, %s,
    %s i %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
hr: Napisali %s, %s, %s
    i %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
hr: Napisali %s, %s i %s.

en: Written by %s.
hr: Napisao %s.

en: You may not specify more than one '-Acdtrux', '--delete' or  '--test-label' option
hr: Ne možete navesti više od jedne od opcija „-Acdtrux“, „--delete“ ili „--test-label“

en: You must specify one of the '-Acdtrux', '--delete' or '--test-label' options
hr: Morate navesti jednu od opcija „-Acdtrux“, „--delete“ ili „--test-label“

en: [ARGS...]
hr: [ARGUMENTI...]

en: [FILE]...
hr: [DATOTEKA]...

en: ^[yY]
hr: ^[dDyY]

en: `
hr: „

en: add given FILE to the archive (useful if its name starts with a dash)
hr: dodaj navedenu DATOTEKU u arhivu (korisno ako njeno ime počinje crticom)

en: additionally quote characters from STRING
hr: dodatno navedi znakove iz NIZA

en: always use numbers for user/group names
hr: uvijek koristi brojke za imena korisnika/grupe

en: ambiguous argument %s for %s
hr: višeznačan argument %s za %s

en: append files to the end of an archive
hr: dodaj datoteke na kraj arhive

en: append tar files to an archive
hr: dodaj tar datoteke u arhivu

en: apply the user's umask when extracting permissions from the archive (default for ordinary users)
hr: primijeni korisnički umask pri ekstrakciji dozvola iz arhive (zadano za obične korisnike)

en: archive file is local even if it has a colon
hr: datoteka arhive je lokalna iako sadrži dvotočje

en: archive is not seekable
hr: arhiva se ne može pretraživati

en: archive is seekable
hr: arhiva se može pretraživati

en: ask for confirmation for every action
hr: traži potvrdu svake radnje

en: attempt to verify the archive after writing it
hr: pokušaj provjeriti arhivu nakon pisanja u nju

en: avoid descending automatically in directories
hr: izbjegavaj automatsko spuštanje u direktorije

en: backup before removal, choose version CONTROL
hr: napravi sigurnosnu kopiju prije uklanjanja, odaberi KONTROLU inačice

en: backup before removal, override usual suffix ('~' unless overridden by environment variable SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)
hr: napravi sigurnosnu kopiju prije uklanjanja, zamijeni uobičajeni sufiks („~“ osim ako je promijenjen varijablom okoline SIMPLE_BACKUP_SUFFIX)

en: begin at member MEMBER-NAME when reading the archive
hr: započni s elementom IME-ELEMENTA u arhivi

en: block %s:
hr: blok %s:

en: block %s: ** Block of NULs **
hr: blok %s: ** Blok ispunjen NUL-znakovima **

en: block %s: ** End of File **
hr: blok %s: ** Kraj datoteke **

en: cancel the effect of --delay-directory-restore option
hr: poništi utjecaj opcije --delay-directory-restore

en: cannot generate sparse files on standard output, use --file option
hr: ne mogu stvoriti raštrkane datoteke na standardnom izlazu, koristite opciju --file

en: cannot open %s
hr: ne mogu otvoriti %s

en: cannot open `%s'
hr: ne mogu otvoriti „%s“

en: cannot seek
hr: ne mogu tražiti

en: cannot set time on `%s'
hr: ne mogu postaviti vrijeme na „%s“

en: cannot split TAR_OPTIONS: %s
hr: ne mogu rastaviti TAR_OPTIONS: %s

en: cannot split string '%s': %s
hr: niz (string) „%s“: %s ne može se rastavit

en: cannot truncate `%s'
hr: ne mogu ukloniti vezu „%s“

en: cannot unlink `%s'
hr: ne mogu ukloniti vezu „%s“

en: case sensitive matching (default)
hr: podudaranje razlikuje mala/velika slova (zadano)

en: change tape after writing NUMBER x 1024 bytes
hr: promijeni vrpcu nakon zapisivanja BROJ x 1024 bajtova

en: change to directory DIR
hr: promijeni u direktorij DIR

en: check device numbers when creating incremental archives (default)
hr: provjeri brojeve uređaja pri stvaranju inkrementalnih arhiva (zadano)

en: child process
hr: proces dijete

en: command failed: %s
hr: naredba %s nije uspjela

en: command line
hr: naredbeni redak

en: compare date and time when data changed only
hr: usporedi datum i vrijeme samo ako su podaci promijenjeni

en: contents not dumped
hr: sadržaj nije arhiviran

en: control pax keywords
hr: kontrolne pax ključne riječi

en: create a new archive
hr: napravi novu arhivu

en: create a subdirectory to avoid having loose files extracted
hr: napravi poddirektorij radi izbjegavanja gubitka datoteka prilikom ekstrahiranja

en: create archive of the given format
hr: stvori arhivu zadanog oblika

en: create archive with volume name TEXT; at list/extract time, use TEXT as a globbing pattern for volume name
hr: Napravi arhivu s imenom dijela arhive TEKST. Pri ispisu/otpakiranju koristi TEKST za traženje uzorka za ime dijela arhive.

en: create/list/extract multi-volume archive
hr: napravi/ispiši/ekstrahiraj višedjelnu arhivu

en: created file is not sparse
hr: stvorena datoteka nije raštrkana

en: delay setting modification times and permissions of extracted directories until the end of extraction
hr: odgodi postavljanje vremena uređivanja i dozvola ekstrahiranih direktorija do kraja ekstrakcije

en: delete from the archive (not on mag tapes!)
hr: izbriši iz arhive (ne na magnetskim vrpcama!)

en: directory not dumped
hr: direktorij nije arhiviran

en: directory sorting order: none (default) or name
hr: sortiranje direktorija: none (zadano) ili „name“

en: directory sorting order: none (default), name or inode
hr: sortiranje direktorija: none (zadano), „name“ ili „inode“

en: disable quoting for characters from STRING
hr: onemogući navođenje za znakove iz NIZA

en: disable the effect of the previous --null option
hr: onemogući utjecaj prethodne opcije --null

en: disable use of some potentially harmful options
hr: onemogući korištenje nekih potencijalno opasnih opcija

en: display progress messages every NUMBERth record (default 10)
hr: prikaži poruke o napretku svakih BROJ zapisa (zadano 10)

en: do not check device numbers when creating incremental archives
hr: ne provjeravaj brojeve uređaja pri stvaranju inkrementalnih arhiva

en: do not exit with nonzero on unreadable files
hr: ne izlazi s kodom različitim od nule u slučaju nečitljivih datoteka

en: do not unquote input file or member names
hr: ne uklanjaj navodnike s imena datoteka ili članova

en: do not use archive suffix to determine the compression program
hr: ne koristi sufiks arhive za određivanje programa za kompresiju

en: don't extract file modified time
hr: ne ekstrahiraj vrijeme uređivanja datoteke

en: don't replace existing files that are newer than their archive copies
hr: ne zamjenjuj postojeće datoteke novije od kopija u arhivi

en: don't replace existing files when extracting, silently skip over them
hr: ne zamjenjuj postojeće datoteke pri ekstrakciji, tiho ih preskoči

en: don't replace existing files when extracting, treat them as errors
hr: ne zamjenjuj postojeće datoteke pri ekstrakciji, tretiraj ih kao pogreške

en: don't strip leading '/'s from file names
hr: ne uklanjaj početne „/“ iz imena datoteka

en: dump level for created listed-incremental archive
hr: razina ispisa za stvorene ispisane-inkrementalne arhive

en: empty hierarchies prior to extracting directory
hr: isprazni hijerarhije prije ekstrahiranja direktorija

en: error parsing %s
hr: greška u analiziranju „%s“

en: exclude backup and lock files
hr: izostavi sigurnosne kopije i datoteke zaključavanja

en: exclude contents of directories containing CACHEDIR.TAG, except for the tag file itself
hr: izostavi sadržaj direktorija koji sadrže CACHEDIR.TAG, osim datoteke oznake

en: exclude contents of directories containing FILE, except for FILE itself
hr: izostavi sadržaj direktorija koji sadrži DATOTEKU osim nje same

en: exclude directories containing CACHEDIR.TAG
hr: izostavi direktorije koji sadrže CACHEDIR.TAG

en: exclude directories containing FILE
hr: izostavi direktorije koji sadrže DATOTEKU

en: exclude everything under directories containing CACHEDIR.TAG
hr: izostavi sve unutar direktorija koji sadrže CACHEDIR.TAG

en: exclude everything under directories containing FILE
hr: izostavi sve iz direktorija koji sadrže DATOTEKU

en: exclude files, given as a PATTERN
hr: izostavi datoteke koje odgovaraju UZORKU

en: exclude patterns listed in FILE
hr: izostavi uzorke navedene u DATOTECI

en: exclude version control system directories
hr: izostavi sustavske direktorije kontrole inačice

en: exec/tcp: Service not available
hr: exec/tcp: Usluga nije dostupna

en: execute ACTION on each checkpoint
hr: izvrši RADNJU na svakoj kontrolnoj točki

en: extract files as yourself (default for ordinary users)
hr: otpakiraj datoteke kao trenutni korisnik (zadano za obične korisnike)

en: extract files from an archive
hr: ekstrahiraj datoteke iz arhive

en: extract files to standard output
hr: ekstrahiraj datoteke na standardni izlaz

en: extract information about file permissions (default for superuser)
hr: izdvoji informacije o dozvolama datoteka (zadano za administratora)

en: failed to return to initial working directory
hr: nisam se uspio vratiti u početni radni direktorij

en: file name contains null character
hr: ime datoteke sadrži prazan (null) znak

en: filter the archive through %s
hr: filtriraj arhivu kroz %s

en: filter through PROG (must accept -d)
hr: filtriraj kroz PROGRAM (mora prihvaćati -d)

en: find differences between archive and file system
hr: nađi razlike između arhive i datotečnog sustava

en: follow hard links; archive and dump the files they refer to
hr: slijedi čvrste veze; arhiviraj i ispiši datoteke na koje se odnose

en: follow symlinks; archive and dump the files they point to
hr: slijedi simboličke veze; arhiviraj i ispiši datoteke na koje pokazuju

en: force (symbolic) mode CHANGES for added files
hr: prisili (simboličke) PROMJENE moda dodanih datoteka

en: force NAME as group for added files
hr: prisilno postavi IME kao grupu dodanih datoteka

en: force NAME as owner for added files
hr: prisilno postavi IME kao vlasnika dodanih datoteka

en: genfile manipulates data files for GNU paxutils test suite.
    OPTIONS are:
hr: genfile rukuje podatkovnim datotekama GNU paxutils skupa testova.
    OPCIJE su:

en: get names to extract or create from FILE
hr: otkrij imena za otpakiranje ili napravi iz DATOTEKE

en: give a short usage message
hr: prikaži kratke upute za uporabu

en: give this help list
hr: prikaži ovaj popis pomoći

en: handle new GNU-format incremental backup
hr: upravljaj inkrementalnim sigurnosnim kopijama novog GNU oblika

en: handle old GNU-format incremental backup
hr: upravljaj inkrementalnim sigurnosnim kopijama starog GNU oblika

en: handle sparse files efficiently
hr: učinkovito upravljaj raštrkanim datotekama

en: hang for SECS seconds (default 3600)
hr: zaustavi na SEK sekundi (zadano 3600)

en: ignore case
hr: zanemari veličinu slova

en: ignore exit codes of children
hr: zanemari izlazne kodove djece

en: ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
hr: zanemari blokove u arhivi pretvorene u nulu (znači EOF)

en: incorrect mask (near `%s')
hr: netočna maska (kod „%s“)

en: interprocess channel
hr: međuprocesni kanal

en: invalid argument %s for %s
hr: neispravan argument %s za %s

en: keyword[[:]=value][,keyword[[:]=value]]...
hr: ključna_riječ[[:]=vrijednost][,ključna_riječ[[:]=vrijednost]]...

en: list the contents of an archive
hr: ispiši sadržaj arhive

en: member arguments are listed in the same order as the files in the archive
hr: članovi argument su navedeni u istom poretku kao datoteke u arhivi

en: memory exhausted
hr: memorija iscrpljena

en: non-option arguments in %s
hr: neispravan argument u %s

en: old V7 tar format
hr: stari V7 tar oblik

en: only append files newer than copy in archive
hr: dodaj samo datoteke novije od kopije u arhivi

en: only store files newer than DATE-OR-FILE
hr: spremi samo datoteke novije od DATUM-ILI-DATOTEKA

en: overwrite existing files when extracting
hr: prepiši postojeće datoteke pri ekstrakciji

en: overwrite metadata of existing directories when extracting (default)
hr: prepiši metapodatke postojećih direktorija pri ekstrakciji (zadano)

en: patterns match after any '/' (default for exclusion)
hr: uzorci podudaraju iza svakog „/“ (zadano za izuzeća)

en: patterns match file name start
hr: uzorci podudaraju početak naziva datoteke

en: pipe extracted files to another program
hr: proslijedi ekstrahirane datoteke drugom programu kroz cjevovod

en: preserve access times on dumped files, either by restoring the times after reading (METHOD='replace'; default) or by not setting the times in the first place (METHOD='system')
hr: očuvaj vremena pristupa ispisanih datoteka, ili vraćanjem vremena nakon čitanja (METODA='replace'; zadano), ili ne postavljanjem vremena (METODA='system')

en: preserve existing symlinks to directories when extracting
hr: očuvaj postojeće simboličke veze na direktorije prilikom ekstrahiranja

en: preserve metadata of existing directories
hr: očuvaj metapodatke postojećih direktorija

en: print a message if not all links are dumped
hr: ispiši poruku ako nisu ispisane sve veze

en: print file modification times in UTC
hr: ispiši vremena uređivanja datoteka u UTC-u

en: print file time to its full resolution
hr: ispiši potpunu rezoluciju vremena datoteke

en: print program version
hr: ispiši inačicu programa

en: print total bytes after processing the archive; with an argument - print total bytes when this SIGNAL is delivered; Allowed signals are: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 and SIGUSR2; the names without SIG prefix are also accepted
hr: Ispiši ukupan broj bajtova nakon obrade arhive. Uz argument - ispiši ukupan broj bajtova nakon primanja ovog SIGNALA. Dozvoljeni signali su: SIGHUP, SIGQUIT, SIGINT, SIGUSR1 i SIGUSR2. Također se prihvaćaju imena bez prefiksa SIG.

en: process only the NUMBERth occurrence of each file in the archive; this option is valid only in conjunction with one of the subcommands --delete, --diff, --extract or --list and when a list of files is given either on the command line or via the -T option; NUMBER defaults to 1
hr: Obradi samo svako BROJ-to pojavljivanje svake datoteke u arhivi. Ova je opcija ispravna samo uz jednu od podnaredbi --delete, --diff, --extract ili --list te kad je popis datoteka naveden u naredbenom retku ili uz opciju -T. BROJ je uobičajeno 1.

en: read
hr: čitaj

en: read exclude patterns for each directory and its subdirectories from FILE, if it exists
hr: čitaj iz DATOTEKE uzorke izuzeća za svaki direktorij i njegove poddirektorije, ako DATOTEKA postoji

en: read exclude patterns for each directory from FILE, if it exists
hr: čitaj iz DATOTEKE uzorke izuzeća za svaki direktorij, ako DATOTEKA postoji

en: read exclude patterns from the VCS ignore files
hr: čitaj uzorke izuzeća iz VCS „ignore“ datoteka

en: reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
hr: ponovo napravi blokove pri čitanju (za 4.2BSD cjevovode)

en: recurse into directories (default)
hr: rekurzivno uđi u direktorije (zadano)

en: remove each file prior to extracting over it
hr: ukloni svaku datoteku prije ekstrakcije preko nje

en: remove files after adding them to the archive
hr: ukloni datoteke nakon dodavanja u arhivu

en: requested file length %lu, actual %lu
hr: tražena duljina datoteke %lu, stvarna %lu

en: rmtlseek not stopped at a record boundary
hr: rmtlseek nije stao na granici zapisa

en: run script at end of each tape (implies -M)
hr: pokreni skriptu na kraju svake vrpce (podrazumijeva -M)

en: same as --format=posix
hr: isto kao --format=posix

en: same as --format=v7
hr: isto kao --format=v7

en: same as pax
hr: isto kao pax

en: send verbose output to FILE
hr: pošalji opširan izlaz u DATOTEKU

en: set debug level
hr: postavi razinu debugiranja

en: set debug output file name
hr: postavi ime datoteke izlaza za debugiranje

en: set mtime for added files from DATE-OR-FILE
hr: postavi mtime dodanih datoteka iz DATUM-ILI-DATOTEKA

en: set name quoting style; see below for valid STYLE values
hr: postavi stil navođenja imena; pogledajte niže ispravne vrijednosti STILA

en: set the program name
hr: postavi ime programa

en: set version of the sparse format to use (implies --sparse)
hr: postavi inačicu raštrkanog oblika za korištenje (podrazumijeva --sparse)

en: show block number within archive with each message
hr: prikaži broj bloka u arhivi uz svaku poruku

en: show file or archive names after transformation
hr: prikaži imena datoteke ili arhive nakon pretvaranja

en: show tar defaults
hr: prikaži zadane postavke za tar

en: show valid ranges for snapshot-file fields
hr: prikaži valjane raspone za snapshot-datoteke polja

en: specify drive and density
hr: navedi uređaj i gustoću

en: specify the exclude pattern for xattr keys
hr: specificiraj izuzeće uzorak za xattr ključeve

en: specify the include pattern for xattr keys
hr: specificiraj uključenje uzorak za xattr ključeve

en: stat(%s) failed
hr: stat(%s) nije uspio

en: stay in local file system when creating archive
hr: ostani u lokalnom datotečnom sustavu pri stvaranju arhive

en: stdin
hr: standardni ulaz

en: stdout
hr: standardni izlaz

en: strip NUMBER leading components from file names on extraction
hr: ukloni BROJ vodećih komponenti iz imena datoteka pri otpakiranju

en: technique to detect holes
hr: metoda za otkrivanje rupa

en: test the archive volume label and exit
hr: provjeri oznaku dijela arhive i izađi

en: too many arguments
hr: previše argumenata

en: treat non-zero exit codes of children as error
hr: postupaj s izlaznim kodovima djece različitim od nule kao s greškama

en: try extracting files with the same ownership as exists in the archive (default for superuser)
hr: pokušaj ekstrahirati datoteke s istim vlasništvom kakvo je u arhivi (zadano za administratora)

en: unable to record current working directory
hr: ne mogu zapisati trenutni radni direktorij

en: unquote input file or member names (default)
hr: ukloni navodnike s imena datoteka ili članova (zadano)

en: use FILE to map file owner GIDs and names
hr: upotrijebi DATOTEKU za usporedbu GID-ova i imena

en: use FILE to map file owner UIDs and names
hr: upotrijebi DATOTEKU za usporedbu UID-ova vlasnika datoteke i imena

en: use archive file or device ARCHIVE
hr: koristi datoteku ili uređaj ARHIVA

en: use archive suffix to determine the compression program
hr: koristi sufiks arhive za određivanje programa za kompresiju

en: use given rmt COMMAND instead of rmt
hr: koristi navedenu rmt NAREDBU umjesto rmt

en: use remote COMMAND instead of rsh
hr: koristi udaljenu NAREDBU umjesto rsh

en: use sed replace EXPRESSION to transform file names
hr: koristi sed zamjenu IZRAZA za promjenu imena datoteka

en: use wildcards (default for exclusion)
hr: upotrijebi višeznačnike (zadano za izuzeća)

en: use/update the volume number in FILE
hr: koristi/ažuriraj broj dijela arhive u DATOTECI

en: value %s out of %s range %s..%s
hr: vrijednost %s izvan %s raspona %s..%s

en: value %s out of %s range %s..%s; substituting %s
hr: vrijednost %s izvan %s raspona %s..%s; mijenjam sa %s

en: verbatim string matching
hr: doslovno podudaranje znakovnog niza (string)

en: verbosely list files processed
hr: opširno ispiši obrađene datoteke

en: warning control
hr: kontrola upozorenja

en: when creating, same as --old-archive; when extracting, same as --no-same-owner
hr: pri stvaranju, isto kao --old-archive; pri ekstrahiranju, isto kao --no-same-owner

en: when listing or extracting, list each directory that does not match search criteria
hr: pri ispisu ili ekstrakciji, ispiši svaki direktorij koji ne odgovara uvjetima pretraživanja

en: wildcards do not match '/'
hr: višeznačnici ne podudaraju „/“

en: wildcards match '/' (default for exclusion)
hr: višeznačnici podudaraju „/“ (zadano za izuzeća)

en: write
hr: piši

en: write did not end on a block boundary
hr: pisanje nije završilo na granici bloka

en: write error
hr: greška pisanja
