lftp 4.7.2 - en to pl translation catalogue (474 entries)

en: invalid argument %s for %s
pl: błędny argument %s opcji %s

en: ambiguous argument %s for %s
pl: niejednoznaczny argument %s opcji %s

en: Valid arguments are:
pl: Prawidłowe argumenty to:

en: Unknown system error
pl: Nieznany błąd systemowy

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
pl: %s: opcja '%s' jest niejednoznaczna; możliwości:

en: %s: option '%s' is ambiguous
pl: %s: opcja '%s' jest niejednoznaczna

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
pl: %s: opcja '--%s' nie może mieć argumentów

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
pl: %s: opcja '%c%s' nie może mieć argumentów

en: %s: option '--%s' requires an argument
pl: %s: opcja '--%s' musi mieć argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
pl: %s: nieznana opcja '--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
pl: %s: nieznana opcja '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
pl: %s: błędna opcja -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
pl: %s: opcja musi mieć argument -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
pl: %s: opcja '-W %s' jest niejednoznaczna

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
pl: %s: opcja '-W %s' nie może mieć argumentów

en: %s: option '-W %s' requires an argument
pl: %s: opcja '-W %s' musi mieć argument

en: memory exhausted
pl: pamięć wyczerpana

en: [%u] Attached to terminal %s. %s
pl: [%u] Dołączono do terminala %s. %s

en: [%u] Attached to terminal.
pl: [%u] Dołączono do terminala.

en:  [cached]
pl:  [zapamiętane]

en: Failed to change mode of `%s' to %04o (%s).
pl: Zmiana uprawnień dla `%s' na %04o (%s) nie powiodła się.

en: Mode of `%s' changed to %04o (%s).
pl: Uprawnienia `%s' zmienione na %04o (%s).

en: Failed to change mode of `%s' because no old mode is available.
pl: Zmiana uprawnień dla `%s' nie powiodła się ponieważ brak
    informacji o starych uprawnieniach.

en: Warning: chdir(%s) failed: %s
pl: Uwaga: chdir(%s) nie powiodło się: %s

en: Unknown command `%s'.
pl: Nieznana komenda `%s'.

en: Ambiguous command `%s'.
pl: Dwuznaczne polecenie `%s'.

en: Module for command `%s' did not register the command.
pl: Moduł dla komendy `%s' nie zarejestrował komendy.

en: %s: received redirection to `%s'
pl: %s: otrzymano przekierowanie do `%s'

en: Too many redirections
pl: Zbyt dużo przekierowań

en: Interrupt
pl: Przerwanie

en: Warning: discarding incomplete command
pl: Uwaga: niekompletna komenda została odrzucona

en: 	Executing builtin `%s' [%s]
pl: 	Uruchamianie wbudowanego `%s' [%s]

en: Queue is stopped.
pl: Kolejka jest zatrzymana.

en: Now executing:
pl: Aktualnie wykonuję:

en: 	Waiting for job [%d] to terminate
pl: 	Oczekiwanie na zakończenie zadania [%d]

en: 	Waiting for termination of jobs:
pl: 	Oczekiwanie na zakończenie prac:

en: 	Running
pl: 	Uruchamianie

en: 	Waiting for command
pl: 	Oczekiwanie na komendę

en: %s: command `%s' is not compiled in.
pl: %s: komenda `%s' nie została wkompilowana.

en: Usage: %s cmd [args...]
pl: Użycie: %s polecenie [argumenty...]

en: %s: cannot create local session
pl: %s: nie można utworzyć sesji lokalnej

en: !<shell-command>
pl: !<komenda_powłoki>

en: Launch shell or shell command
pl: Uruchom powłokę lub polecenie powłoki

en: (commands)
pl: (polecenia)

en: Group commands together to be executed as one command
    You can launch such a group in background
pl: Grupa poleceń uruchamiana jako jedne polecenie
    Możesz uruchomić taką grupę w tle

en: alias [<name> [<value>]]
pl: alias [<nazwa> [<wartość>]]

en: Define or undefine alias <name>. If <value> omitted,
    the alias is undefined, else is takes the value <value>.
    If no argument is given the current aliases are listed.
pl: Dodaj lub usuń alias <nazwa>. Jeżeli opuścisz <wartość>
    definicja aliasu zostanie usunięta, w przeciwnym razie, przyjmie wartość
    <wartość>. Jeżeli nie podasz argumentu, uzyskasz listę wszystkich aliasów.

en: anon - login anonymously (by default)
pl: anon - anonimowe logowanie (domyślnie)

en: bookmark [SUBCMD]
pl: bookmark [PARAM]

en: bookmark command controls bookmarks
    
    The following subcommands are recognized:
      add <name> [<loc>] - add current place or given location to bookmarks
                           and bind to given name
      del <name>         - remove bookmark with the name
      edit               - start editor on bookmarks file
      import <type>      - import foreign bookmarks
      list               - list bookmarks (default)
pl: polecenie bookmark zarządza zakładkami
    
    Następujące parametry są stosowane:
      add <nazwa> [<lok>] - dodaj aktualne miejsce lub podaną lokalizację do
                            zakładek i skojarz z daną nazwą
      del <nazwa>         - usuń zakładkę o podanej nazwie
      edit                - edytuj plik zakładek
      import <typ>        - importuj obce pliki zakładek (netscape/ncftp)
      list                - spis zakładek (domyślnie)

en: cache [SUBCMD]
pl: cache [PARAM]

en: cache command controls local memory cache
    
    The following subcommands are recognized:
      stat        - print cache status (default)
      on|off      - turn on/off caching
      flush       - flush cache
      size <lim>  - set memory limit
      expire <Nx> - set cache expiration time to N seconds (x=s)
                    minutes (x=m) hours (x=h) or days (x=d)
pl: polecenie cache kontroluje lokalną pamięć podręczną
    
    Poniższe parametry są rozpoznawane:
      stat        - wyświetl status bufora (domyślnie)
      on|off      - włącz/wyłącz buforowanie
      flush       - wyczyść bufor
      size <lim>  - ustaw limit pamięci
      expire <Nx> - ustal czas po jakim kasują się wpisy w buforze na N sekund
                    (x=s), minut (x=m), godzin (x=h) lub dni (x=d)

en: cat [-b] <files>
pl: cat [-b] <pliki>

en: cat - output remote files to stdout (can be redirected)
     -b  use binary mode (ascii is the default)
pl: cat - wyświetla zdalne pliki do stdout (można przekierowywać)
     -b  użyj trybu binarnego (domyślnie używa ascii)

en: cd <rdir>
pl: cd <zd_kat>

en: Change current remote directory to <rdir>. The previous remote directory
    is stored as `-'. You can do `cd -' to change the directory back.
    The previous directory for each site is also stored on disk, so you can
    do `open site; cd -' even after lftp restart.
pl: Zmienia zdalny katalog na <zd_kat>. Poprzedni zdalny katalog jest zapamiętany
    jako `-'. Możesz napisać `cd -' by powrócić do poprzedniego katalogu. Poprzedni
    katalog każdego serwera jest także zapamiętywany na dysku, więc możesz wykonać
    `open site; cd -' nawet po restarcie lftp.

en: chmod [OPTS] mode file...
pl: chmod [OPCJE] tryb plik...

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    
     -c, --changes        - like verbose but report only when a change is made
     -f, --quiet          - suppress most error messages
     -v, --verbose        - output a diagnostic for every file processed
     -R, --recursive      - change files and directories recursively
    
    MODE can be an octal number or symbolic mode (see chmod(1))
pl: Zmieniaj tryb dla każdego PLIKU na TRB.
    
     -c, --changes        - jak verbose, ale informuj tylko gdy dokonano zmiany
     -f, --quiet          - pomiń większość komunikatów o błędach
     -v, --verbose        - wyświetlaj diagnostyczne informacja dla każdego pliku
     -R, --recursive      - zmieniaj pliki i katalogi rekursywnie
    
    TRYB może być numerem ósemkowym lub symbolicznym trybem (sprawdź chmod(1))

en: Close idle connections. By default only with current server.
     -a  close idle connections with all servers
pl: Zamyka bezczynne połączenia. Domyślnie tylko z bieżącym serwerem.
     -a  zamknij bezczynne połączenia ze wszystkimi serwerami

en: [re]cls [opts] [path/][pattern]
pl: [re]cls [opcje] [ścieżka/][maska]

en: List remote files. You can redirect output of this command to file
    or via pipe to external command.
    
     -1                   - single-column output
     -a, --all            - show dot files
     -B, --basename       - show basename of files only
         --block-size=SIZ - use SIZ-byte blocks
     -d, --directory      - list directory entries instead of contents
     -F, --classify       - append indicator (one of /@) to entries
     -h, --human-readable - print sizes in human readable format (e.g., 1K)
         --si             - likewise, but use powers of 1000 not 1024
     -k, --kilobytes      - like --block-size=1024
     -l, --long           - use a long listing format
     -q, --quiet          - don't show status
     -s, --size           - print size of each file
         --filesize       - if printing size, only print size for files
     -i, --nocase         - case-insensitive pattern matching
     -I, --sortnocase     - sort names case-insensitively
     -D, --dirsfirst      - list directories first
         --sort=OPT       - "name", "size", "date"
     -S                   - sort by file size
     --user, --group, --perms, --date, --linkcount, --links
                          - show individual fields
     --time-style=STYLE   - use specified time format
    
    By default, cls output is cached, to see new listing use `recls' or
    `cache flush'.
    
    The variables cls-default and cls-completion-default can be used to
    specify defaults for cls listings and completion listings, respectively.
    For example, to make completion listings show file sizes, set
    cls-completion-default to "-s".
    
    Tips: Use --filesize with -D to pack the listing better.  If you don't
    always want to see file sizes, --filesize in cls-default will affect the
    -s flag on the commandline as well.  Add `-i' to cls-completion-default
    to make filename completion case-insensitive.
pl: Wyświetl zdalne pliki. Możesz przekierować wyjście tego polecenia do pliku
    lub poprzez potok do zewnętrznej polecenia.
    
     -1                   - wyświetlaj w jednej kolumnie
     -a, --all            - wyświetlaj pliki z kropką
     -B, --basename       - wyświetlaj jedynie nazwę bazową plików
         --block-size=ROZ - użyj bloków o rozmiarze ROZ bajtów
     -d, --directory      - wyświetlaj listę katalogów zamiast ich zawartości
     -F, --classify       - dodaj wskaźnik (jeden z /@) do listy
     -h, --human-readable - wyświetlaj rozmiary w formie czytelnej dla człowieka
         --si             - jak wyżej używając potęg 1000 zamiast 1024
     -k, --kilobytes      - jak --block-size=1024
     -l, --long           - używaj długiego formatu listy
     -q, --quiet          - nie wyświetlaj statusu
     -s, --size           - wyświetlaj rozmiar każdego pliku
         --filesize       - wyświetlaj rozmiar jedynie dla plików
     -i, --nocase         - sprawdzanie wzorca bez rozróżniania wielkości znaków
     -I, --sortnocase     - sortuj nazwy bez rozróżniania wielkości znaków
     -D, --dirsfirst      - w pierwszej kolejności wyświetlaj katalogi
         --sort=OPC       - "name", "size", "date"
     -S                   - sortuj wg rozmiaru pliku
     --user, --group, --perms, --date, --linkcount, --links
                          - wyświetlaj poszczególne pola
     --time-style=STYL    - użyj określonego formatu czasu
    
    Domyślnie, wyjście komendy cls jest zapamiętywane w pamięci podręcznej. By
    zobaczyć nowe listy plików użyj komendy `recls' lub `cache flush'.
    
    Zmienne cls-default i cls-completion-default mogą być użyte do określenia
    domyślnych parametrów dla listingów "cls" względnie listingów "completion".
    Na przykład, aby listing "completion" pokazywał rozmiary plików ustaw:
    cls-completion-default na "-s".
    
    Porady: Użyj --filesize z opcją -D by lepiej upakować listing. Jeśli nie
    zawsze chce się oglądać rozmiary plików, --filesize w cls-default wpłynie
    także na flagę -s z linii poleceń. Dodanie `-i' do cls-completion-default
    uczyni dopełnianie nazw plików nie rozpoznającym wielkości liter.

en: debug [OPTS] [<level>|off]
pl: debug [OPCJE] [<poziom>|off]

en: Set debug level to given value or turn debug off completely.
     -o <file>  redirect debug output to the file
     -c  show message context
     -p  show PID
     -t  show timestamps
pl: Ustaw poziom diagnostyki na daną wartość lub wyłącz zupełnie.
     -o <plik>  przekieruj wyjście diagnostyki do pliku.
     -c  wypisuj kontekst komunikatu
     -p  wypisuj PID
     -t  wypisuj znaczniki czasu

en: du [options] <dirs>
pl: du [opcje[ <katalogi>

en: Summarize disk usage.
     -a, --all             write counts for all files, not just directories
         --block-size=SIZ  use SIZ-byte blocks
     -b, --bytes           print size in bytes
     -c, --total           produce a grand total
     -d, --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                           only if it is N or fewer levels below the command
                           line argument;  --max-depth=0 is the same as
                           --summarize
     -F, --files           print number of files instead of sizes
     -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
     -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
     -k, --kilobytes       like --block-size=1024
     -m, --megabytes       like --block-size=1048576
     -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
     -s, --summarize       display only a total for each argument
         --exclude=PAT     exclude files that match PAT
pl: Podsumuj zużycie dysku.
     -a, --all             wyświetlaj informacje dla wszystkich plików, a nie
         --block-size=ROZ  użyj bloków o wielkości ROZ
     -b, --bytes           wyświetlaj rozmiar w bajtach
     -c, --total           wyświetlaj sumaryczne informacje
     -d, --max-depth=N     wyświetlaj sumaryczny rozmiar dla katalogu (lub pliku,
                           z --all) tylko jeśli umieszczony on jest nie głębiej niż
                           N; --max-depth=0 daje ten same efekt jak --summarize
     -F, --files           wyświetlaj ilość plików zamiast rozmiarów
     -h, --human-readable  wyświetlaj rozmiary w formacie czytelnym dla człowieka
                           (np. 1K 234M)
     -H, --si              jak wyżej z tym, że używaj potęg 1000, a nie 1024
     -k, --kilobytes       jak --block-size=1024
     -m, --megabytes       jak --block-size=1048576
     -S, --separate-dirs   nie włączaj rozmiarów podkatalogów
     -s, --summarize       wyświetlaj jedynie sumaryczny rozmiar dla każdego
                           argumentu
         --exclude=WZÓR    nie uwzględniaj plików pasujących do WZÓR

en: edit [OPTS] <file>
pl: edit [OPCJE] <plik>

en: Retrieve remote file to a temporary location, run a local editor on it
    and upload the file back if changed.
     -k  keep the temporary file
     -o <temp>  explicit temporary file location
pl: Pobranie pliku zdalnego w tymczasowe miejsce, uruchomienie na nim lokalnego
    edytora i przesłanie pliku z powrotem, jeśli został zmieniony.
     -k  zachowanie pliku tymczasowego -o <temp>  jawna lokalizacja pliku tymczasowego

en: exit [<code>|bg]
pl: exit [<kod>|bg]

en: exit - exit from lftp or move to background if jobs are active
    
    If no jobs active, the code is passed to operating system as lftp
    termination status. If omitted, exit code of last command is used.
    `bg' forces moving to background if cmd:move-background is false.
pl: exit - wyjście z lftp lub przejście w tło jeżeli są aktywne zadania
    
    Jeżeli nie ma aktywnych zadań, kod jest przekazany systemowi jako status
    zakończenia lftp. Jeżeli go pominięto, użyty jest kod wyjściowy ostatniego
    polecenia. `bg' wymusza przejście w tło nawet gdy cmd:move-background jest
    ustawione na fałsz.

en: Usage: find [OPTS] [directory]
    Print contents of specified directory or current directory recursively.
    Directories in the list are marked with trailing slash.
    You can redirect output of this command.
     -d, --maxdepth=LEVELS  Descend at most LEVELS of directories.
pl: Użycie: find [OPCJE] [katalog]
    Wyświetl rekursywnie zawartość podanego katalogu lub katalogu bieżącego.
    Katalogi znajdujące się na liście są zaznaczone przez slash. Można
    przekierować wyjście tej komendy.
     -d, --maxdepth=POZIOMY  Zagłębianie maksymalnie do tylu POZIOMÓW.

en: get [OPTS] <rfile> [-o <lfile>]
pl: get [OPCJE] <zd_plik> [-o <lo_plik>]

en: Retrieve remote file <rfile> and store it to local file <lfile>.
     -o <lfile> specifies local file name (default - basename of rfile)
     -c  continue, resume transfer
     -E  delete remote files after successful transfer
     -a  use ascii mode (binary is the default)
     -O <base> specifies base directory or URL where files should be placed
pl: Uzyskanie zdalnego pliku <zd_plik> i zachowanie go lokalnie jako <lo_plik>.
     -o <lo_plik> ustala nazwę lokalnego pliku (domyślnie - nazwa pliku odległego)
     -c  kontynuowanie, wznowienie przesyłania
     -E  kasowanie zdalnego pliku po zakończonej pomyślnie operacji
     -a  tryb ascii (domyślnym jest tryb binarny)
     -O <base> podaje bazowy katalog lub adres URL gdzie należy umieszczać pliki.

en: glob [OPTS] <cmd> <args>
pl: glob [OPCJE] <komenda> <argumenty>

en: help [<cmd>]
pl: help [<komenda>]

en: Print help for command <cmd>, or list of available commands
pl: Wyświetla pomoc dla polecenia <komenda>, lub listę dostępnych poleceń

en: List running jobs. -v means verbose, several -v can be specified.
    If <job_no> is specified, only list a job with that number.
pl: Wyświetla działające procesy. -v podaje dodatkowe informacje.
    Może być podane kilka -v. Z podanym <nr_proc> wyświetla tylko
    dany proces.

en: kill all|<job_no>
pl: kill all|<nr_proc>

en: Delete specified job with <job_no> or all jobs
pl: Kasuje wskazany przez <nr_proc> proces lub wszystkie procesy

en: lcd <ldir>
pl: lcd <lo_kat>

en: Change current local directory to <ldir>. The previous local directory
    is stored as `-'. You can do `lcd -' to change the directory back.
pl: Zmień aktualny lokalny katalog na <lo_kat>. Poprzedni lokalny katalog jest
    zachowany jako `-'. Możesz wykonać `lcd -' by do niego powrócić.

en: lftp [OPTS] <site>
pl: lftp [OPCJE] <site>

en: `lftp' is the first command executed by lftp after rc files
     -f <file>           execute commands from the file and exit
     -c <cmd>            execute the commands and exit
     --norc              don't execute rc files from the home directory
     --help              print this help and exit
     --version           print lftp version and exit
    Other options are the same as in `open' command:
     -e <cmd>            execute the command just after selecting
     -u <user>[,<pass>]  use the user/password for authentication
     -p <port>           use the port for connection
     -s <slot>           assign the connection to this slot
     -d                  switch on debugging mode
     <site>              host name, URL or bookmark name
pl: `lftp' jest pierwszą komendą uruchamianą przez lftp po plikach rc
     -f <plik>           wykonanie poleceń z pliku <plik> i wyjście
     -c <komenda>        wykonanie polecenia <komenda> i wyjście
     --norc              bez wykonywania plików rc z katalogu domowego
     --help              wyświetlenie pomocy i zakończenia działania
     --version           wyświetlenie wersji lftp i zakończenie działania
    Inne opcje są takie same jak dla polecenia `open'
     -e <komenda>        wykonanie polecenia <komenda> od razu po wybieraniu
     -u <user>[,<hasło>] użycie user/hasło do uwierzytelnienia
     -p <port>           użycie portu <port> do połączenia
     -s <slot>           przypisanie połączenia do przegródki <slot>
     -d                  włączenie trybu diagnostycznego
     <site>              nazwa hosta, URL lub nazwa zakładki

en: ln [-s] <file1> <file2>
pl: ln [-s] <plik1> <plik2>

en: Link <file1> to <file2>
pl: Dowiąż <plik1> do <plik2>

en: ls [<args>]
pl: ls [<argumenty>]

en: List remote files. You can redirect output of this command to file
    or via pipe to external command.
    By default, ls output is cached, to see new listing use `rels' or
    `cache flush'.
    See also `help cls'.
pl: Wypisz listę odległych plików. Możesz przekierować wyjście do pliku lub
    przez potok do zewnętrznego polecenia.
    Domyślnie, wyjście ls jest buforowane, by zobaczyć nowy spis użyj `rels' lub
    `cache flush'.
    Zobacz także `help cls'.

en: mget [OPTS] <files>
pl: mget [OPCJE] <pliki>

en: Gets selected files with expanded wildcards
     -c  continue, resume transfer
     -d  create directories the same as in file names and get the
         files into them instead of current directory
     -E  delete remote files after successful transfer
     -a  use ascii mode (binary is the default)
     -O <base> specifies base directory or URL where files should be placed
pl: Pobiera wskazane pliki pasujące do maski
     -c  kontynuacja, wznowienie przesyłania
     -d  utwórz katalogi o nazwie takiej samej jak pliki i pobierz pliki do
         nich zamiast do bieżącego katalogu
     -E  kasuj odległe pliki po udanej operacji transferu
     -a  użyj trybu ascii (domyślnie tryb binarny)
     -O <base> podaje bazowy katalog lub adres URL gdzie należy umieszczać pliki.

en: mirror [OPTS] [remote [local]]
pl: mirror [OPCJE] [zdalny [lokalny]]

en: mkdir [OPTS] <dirs>
pl: mkdir [OPCJE] <katalogi>

en: Make remote directories
     -p  make all levels of path
     -f  be quiet, suppress messages
pl: Utwórz zdalne katalogi
     -p  tworzy wszystkie poziomy ścieżki
     -f  ciche działanie, bez komunikatów

en: module name [args]
pl: nazwa modułu [argumenty]

en: Load module (shared object). The module should contain function
       void module_init(int argc,const char *const *argv)
    If name contains a slash, then the module is searched in current
    directory, otherwise in directories specified by setting module:path.
pl: Ładowanie modułu (współdzielony obiekt). Moduł powinien zawierać funkcję
       void module_init(int argc,const char *const *argv
    Jeśli nazwa zawiera znak "slash" wtedy moduł szukany jest w aktualnym
    katalogu, a następnie w katalogu podanym w module:path.

en: more <files>
pl: more <pliki>

en: Same as `cat <files> | more'. if PAGER is set, it is used as filter
pl: Znaczy to samo, co `cat <pliki> | more'. Jeżeli zmienna PAGER jest ustawiona,
    to będzie używana jako filtr

en: mput [OPTS] <files>
pl: mput [OPCJE] <pliki>

en: Upload files with wildcard expansion
     -c  continue, reput
     -d  create directories the same as in file names and put the
         files into them instead of current directory
     -E  delete local files after successful transfer (dangerous)
     -a  use ascii mode (binary is the default)
     -O <base> specifies base directory or URL where files should be placed
pl: Uploaduje wskazane pliki pasujące do maski
     -c  kontynuacja, reget
     -d  utwórz katalogi o nazwie takiej samej jak pliki i pobierz pliki do
         nich zamiast do bieżącego katalogu
     -E  kasuj odległe pliki po udanej operacji
     -a  użyj trybu ascii (domyślnie tryb binarny)
     -O <base> podaje bazowy katalog lub adres URL gdzie należy umieszczać pliki.

en: mrm <files>
pl: mrm <pliki>

en: Removes specified files with wildcard expansion
pl: Usuń pliki odpowiadające podanej masce

en: mv <file1> <file2>
pl: mv <plik1> <plik2>

en: Rename <file1> to <file2>
pl: Zmień nazwę z <plik1> na <plik2>

en: [re]nlist [<args>]
pl: [re]nlist [<argumenty>]

en: List remote file names.
    By default, nlist output is cached, to see new listing use `renlist' or
    `cache flush'.
pl: Wypisz listę odległych plików.
    Domyślnie, wyjście nlist jest buforowane, by zobaczyć nowy spis użyj `renlist'
    lub `cache flush'.

en: open [OPTS] <site>
pl: open [OPCJE] <site>

en: Select a server, URL or bookmark
     -e <cmd>            execute the command just after selecting
     -u <user>[,<pass>]  use the user/password for authentication
     -p <port>           use the port for connection
     -s <slot>           assign the connection to this slot
     -d                  switch on debugging mode
     <site>              host name, URL or bookmark name
pl: Wybór serwera, URL-a lub zakładki
     -e <cmd>            wykonanie polecenia zaraz po wyborze
     -u <user>[,<hasło>] użycie user/hasło do uwierzytelnienia
     -p <port>           użycie portu <port> do połączenia
     -s <slot>           przypisanie połączenia do przegródki <slot>
     -d                  włączenie trybu diagnostycznego
     <site>              nazwa hosta, URL lub zakładka

en: pget [OPTS] <rfile> [-o <lfile>]
pl: pget [OPCJE] <z_plik> [-p <l_plik>]

en: Gets the specified file using several connections. This can speed up transfer,
    but loads the net heavily impacting other users. Use only if you really
    have to transfer the file ASAP.
    
    Options:
     -c  continue transfer. Requires <lfile>.lftp-pget-status file.
     -n <maxconn>  set maximum number of connections (default is is taken from
         pget:default-n setting)
     -O <base> specifies base directory where files should be placed
pl: Pobiera wybrany plik używając kilku połączeń. Może to przyspieszyć transfer,
    lecz bardziej obciąża sieć, uderzając w innych użytkowników. Używaj tylko
    jeżeli naprawdę musisz szybko ściągnąć plik, bo inny użytkownik może oszaleć :)
    
    Opcje:
     -c  wznów transfer. Wymaga pliku <lfile>.lftp-pget-status.
     -n <maxconn>  ustaw maksymalną liczbę połączeń (domyślna wartość wzięta
        ze zmiennej pget:default-n)
     -O <base> określa katalog, w którym umieszczone będą pobrane pliki

en: put [OPTS] <lfile> [-o <rfile>]
pl: put [OPCJE] <lplik> [-o <zplik>]

en: Upload <lfile> with remote name <rfile>.
     -o <rfile> specifies remote file name (default - basename of lfile)
     -c  continue, reput
         it requires permission to overwrite remote files
     -E  delete local files after successful transfer (dangerous)
     -a  use ascii mode (binary is the default)
     -O <base> specifies base directory or URL where files should be placed
pl: Umieść plik <lplik> ze zdalną nazwą <zplik>.
     -o <zplik> precyzuje nazwę pliku (domyślnie - nazwa pliku źródłowego)
     -c  kontynuuj, reput
         wymaga prawa do nadpisywania odległych plików
     -E  kasowanie zdalnego pliku po zakończonej pomyślnie operacji
     -a  tryb ascii (domyślnym jest tryb binarny)
     -O <base> podaje bazowy katalog lub adres URL gdzie należy umieszczać pliki.

en: Print current remote URL.
     -p  show password
pl: Wyświetl aktualny zdalny URL.
     -p  pokaż hasło

en: queue [OPTS] [<cmd>]
pl: queue [OPCJE] [<komenda>]

en: 
           queue [-n num] <command>
    
    Add the command to queue for current site. Each site has its own command
    queue. `-n' adds the command before the given item in the queue. It is
    possible to queue up a running job by using command `queue wait <jobno>'.
    
           queue --delete|-d [index or wildcard expression]
    
    Delete one or more items from the queue. If no argument is given, the last
    entry in the queue is deleted.
    
           queue --move|-m <index or wildcard expression> [index]
    
    Move the given items before the given queue index, or to the end if no
    destination is given.
    
    Options:
     -q                  Be quiet.
     -v                  Be verbose.
     -Q                  Output in a format that can be used to re-queue.
                         Useful with --delete.
pl: 
    	queue [-n num] <komenda>
    
    Dodaj komendę do kolejki dla aktualnego serwera. Każdy serwer ma swoją
    kolejkę. `-n' dodaje komendę przed podanym elementem w kolejce. Można prze-
    sunąc wyżej w kolejce zadanie komendą `queue wait <nrpracy>'.
    
    	queue --delete|-d [indeks lub wyrażenie wieloznaczne]
    
    Usuń jeden lub więcej elementów z kolejki. Jeśli nie podano argumentu, zostanie
    usunięty ostatni wpis w kolejce.
    
    	queue --move|-m <indeks lub wyrażenie wieloznaczne> [indeks]
    
    Przesuwa podane elementy przed podany indeks kolejki, lub na koniec
    jeśli nie podano celu (indeksu).
    
    Opcje:
     -q                  Wyświetlaj minimalną ilość komunikatów.
     -v                  Wyświetlaj dodatkowe komunikaty.
     -Q                  Wyjście w formacie, który może być użyty
                         do ponownego zakolejkowania. Użyteczne z --delete.

en: quote <cmd>
pl: quote <komenda>

en: Send the command uninterpreted. Use with caution - it can lead to
    unknown remote state and thus will cause reconnect. You cannot
    be sure that any change of remote state because of quoted command
    is solid - it can be reset by reconnect at any time.
pl: Wyślij polecenie bez interpretowania. Używaj ostrożnie - może spowodować
    nieoczekiwany stan komputera po drugiej stronie i wymusić ponowne połączenie.
    Nie możesz być pewny, że jakakolwiek zmiana stanu poprzez polecenie quote
    będzie wykonana - może ona być wykasowana przez ponowne połączenie w dowolnym
    momencie.

en: recls [<args>]
    Same as `cls', but don't look in cache
pl: recls [<argumenty>]
    Podobnie jak `cls', ale nie zagląda do pamięci podręcznej

en: Usage: reget [OPTS] <rfile> [-o <lfile>]
    Same as `get -c'
pl: Użycie: reget [OPCJE] <z_plik> [-o <l_plik>]
    Podobnie jak `get -c'

en: Usage: rels [<args>]
    Same as `ls', but don't look in cache
pl: Użycie: rels [<argumenty>]
    Podobnie jak `ls', ale nie zagląda do pamięci podręcznej

en: Usage: renlist [<args>]
    Same as `nlist', but don't look in cache
pl: Użycie: renlist [<argumenty>]
    Podobnie jak `nlist', lecz nie zagląda do pamięci podręcznej

en: repeat [OPTS] [delay] [command]
pl: repeat [OPCJE] [opóźnienie] [komenda]

en: Usage: reput <lfile> [-o <rfile>]
    Same as `put -c'
pl: Użycie: reput <l_plik> [-o <z_plik>]
    Podobnie jak `put -c'

en: rm [-r] [-f] <files>
pl: rm [-r] [-r] <pliki>

en: Remove remote files
     -r  recursive directory removal, be careful
     -f  work quietly
pl: Usuń zdalne pliki
     -r  usuń katalog z podkatalogami - ostrożnie!
     -f  pracuj cicho

en: rmdir [-f] <dirs>
pl: rmdir [-f] <katalogi>

en: Remove remote directories
pl: Usuń zdalne katalogi

en: scache [<session_no>]
pl: scache [<nr_sesji>]

en: List cached sessions or switch to specified session number
pl: Pokazuje listę buforowanych sesji lub zmienia na wskazany numer sesji

en: set [OPT] [<var> [<val>]]
pl: set [OPCJ] [<zmienna> [<wartość>]]

en: Set variable to given value. If the value is omitted, unset the variable.
    Variable name has format ``name/closure'', where closure can specify
    exact application of the setting. See lftp(1) for details.
    If set is called with no variable then only altered settings are listed.
    It can be changed by options:
     -a  list all settings, including default values
     -d  list only default values, not necessary current ones
pl: Ustaw zmienną na podaną wartość. Jeśli nie podano wartości usuń zmienną.
    Nazwa zmiennej występuje w formacie ``nazwa/element_zamykający'', gdzie
    elem_zamykający może być dokładnym ustawieniem aplikacji. Szczegóły w lftp(1).
    Jeśli komenda wywoływana jest bez podawania nazwy zmiennej wtedy tylko
    zmienione ustawienia są wyświetlane. Jako opcje można podać:
     -a  wyświetl wszystkie ustawienia włączając ustawienia standardowe
     -d  wyświetl tylko standardowe ustawienia, niekoniecznie aktualne

en: site <site-cmd>
pl: site <polecenie-zd>

en: Execute site command <site_cmd> and output the result
    You can redirect its output
pl: Wykonuje na zdalnym serwerze polecenie <polecenie-zd> i wyświetla wyniki
    Możesz przekierować te wyniki

en: Usage: slot [<label>]
    List assigned slots.
    If <label> is specified, switch to the slot named <label>.
pl: Użycie: slot [<etykieta>]
    Wypisz przypisane sloty.
    Jeśli podano <etykietę>, przełącz na slot o tej <etykiecie>.

en: source <file>
pl: source <plik>

en: Execute commands recorded in file <file>
pl: Wykonuje polecenia zawarte w pliku <plik>

en: torrent [OPTS] <file|URL>...
pl: torrent [OPCJE] <plik|URL>...

en: user <user|URL> [<pass>]
pl: user <użytkownik|URL> [<hasło>]

en: Use specified info for remote login. If you specify URL, the password
    will be cached for future usage.
pl: Użyj podanej informacji przy zdalnym logowaniu. Jeśli podasz URL, hasło
    będzie zapamiętane w pamięci podręcznej w celu przyszłego użycia.

en: Shows lftp version
pl: Pokazuje wersję lftp

en: wait [<jobno>]
pl: wait [<nr_proc>]

en: Wait for specified job to terminate. If jobno is omitted, wait
    for last backgrounded job.
pl: Czekaj na zakończenie pracy i wyjdź. Jeśli pominięto numer pracy,
    czekaj na ostatnią pracę uruchomioną w tle.

en: zcat <files>
pl: zcat <pliki>

en: Same as cat, but filter each file through zcat
pl: Działa tak samo jak cat, lecz filtruje każdy plik przez zcat

en: zmore <files>
pl: zmore <pliki>

en: Same as more, but filter each file through zcat
pl: To samo co more, ale filtruj każdy plik przez zcat

en: Same as cat, but filter each file through bzcat
pl: Działa tak samo jak cat, lecz filtruje każdy plik przez bzcat

en: Same as more, but filter each file through bzcat
pl: To samo co more, ale filtruj każdy plik przez bzcat

en: Usage: %s local-dir
pl: Użycie: %s lokalny_katalog

en: lcd ok, local cwd=%s
pl: lcd ok, lokalne cwd=%s

en: Usage: cd remote-dir
pl: Użycie: cd zdalny_katalog

en: %s: no old directory for this site
pl: %s: brak starego katalogu dla tego serwera

en: Usage: %s [<exit_code>]
pl: Użycie: %s [<kod_wyjścia]

en: There are running jobs and `cmd:move-background' is not set.
    Use `exit bg' to force moving to background or `kill all' to terminate jobs.
pl: Aktualnie wykonywane są prace i `cmd:move-background' nie jest ustawiona.
    Użyj `exit bg' by wymusić przejście w tło lub `kill all' by wyłączyć zadania.

en: 
    lftp now tricks the shell to move it to background process group.
    lftp continues to run in the background despite the `Stopped' message.
    lftp will automatically terminate when all jobs are finished.
    Use `fg' shell command to return to lftp if it is still running.
pl: 
    lftp teraz oszukuje powłokę, żeby przenieść się do grupy procesów w tle.
    lftp będzie działał w tle pomimo komunikatu `Zatrzymany'.
    lftp wyłączy się automatycznie po zakończeniu wszystkich zadań.
    Dopóki lftp działa, można go przywrócić w normalnym trybie poleceniem `fg'.

en: Try `%s --help' for more information
pl: Spróbuj `%s --help' by uzyskać więcej informacji

en: %s: -c, -f, -v, -h conflict with other `open' options and arguments
pl: %s: -c, -f, -v i -h są w konflikcie z pozostałymi opcjami i argumentami `open'

en: Usage: %s [-e cmd] [-p port] [-u user[,pass]] <host|url>
pl: Użycie: %s [-e polecenie] [-p port] [-u użytkownik[,hasło]] <host|url>

en:  - not supported protocol
pl:  - protokół nie jest wspierany

en: Password:
pl: Hasło:

en: %s: GetPass() failed -- assume anonymous login
pl: %s: GetPass() nie powiodło się -- logowanie anonimowe

en: Try `help %s' for more information.
pl: W celu uzyskania większej ilości informacji spróbuj `help %s'.

en: Usage: %s [OPTS] command args...
pl: Użycie: %s [OPCJE] komenda argumenty...

en: %s: -n: positive number expected.
pl: %s: -n: Oczekiwano liczby dodatniej.

en: Created a stopped queue.
pl: Utworzono zatrzymaną kolejkę.

en: %s: No queue is active.
pl: %s: Nie ma aktywnej kolejki.

en: %s: -m: Number expected as second argument.
pl: %s: -m: Oczekiwano liczby jako drugiego argumentu.

en: Usage: %s <cmd>
pl: Użycie: %s <komenda>

en: invalid argument for `--sort'
pl: nieprawidłowy argument dla `--sort'

en: invalid block size
pl: nieprawidłowy rozmiar bloku

en: Usage: %s [OPTS] files...
pl: Użycie: %s [OPCJE] pliki...

en: %s: -n: Number expected.
pl: %s: -n: Oczekiwano liczby.

en: File name missed.
pl: Brak nazwy pliku.

en: Usage: %s %s[-f] files...
pl: Użycie: %s %s[-f] pliki...

en: Usage: %s [-e] <file|command>
pl: Użycie: %s [-e] <plik|polecenie>

en: Usage: %s [-v] [-v] ...
pl: Użycie: %s [-v] [-v] ...

en: %s: %s - not a number
pl: %s: %s - nie jest numerem

en: %s: %d - no such job
pl: %s: %d - nie ma takiego zadania

en: Usage: %s [-p]
pl: Użycie: %s [-p]

en: debug level is %d, output goes to %s
pl: poziom debugowania wynosi %d, wyniki przekierowywane do %s

en: debug is off
pl: debugowanie jest wyłączone

en: Usage: %s <user|URL> [<pass>]
pl: Użycie: %s <użytkownik|URL> [<hasło>]

en: %s: no current job
pl: %s: nie ma takiego zadania

en: Usage: %s <jobno> ... | all
pl: Użycie: %s <nr_proc> ... | all

en: %s: %s. Use `set -a' to look at all variables.
pl: %s: %s. Użyj `set -a' by sprawdzić wszystkie zmienne.

en: Usage: %s [<jobno>]
pl: Użycie: %s [<nr_proc>]

en: %s: some other job waits for job %d
pl: %s: jakiś inny proces czeka na proces %d

en: %s: wait loop detected
pl: %s: wykryto pętle zastoju

en: Usage: mv <file1> <file2>
pl: Użycie: mv <plik1> <plik2>

en: Invalid command.
pl: Nieprawidłowe polecenie.

en: Ambiguous command.
pl: Dwuznaczne polecenie.

en: %s: Operand missed for size
pl: %s: Operandowi brakuje rozmiaru

en: %s: Operand missed for `expire'
pl: %s: Brakuje operandu dla `expire'

en: %s: %s - no such cached session. Use `scache' to look at session list.
pl: %s: %s - brak takiej sesji w buforze. Użyj `scache' by poszukać w liście.

en: Sorry, no help for %s
pl: Niestety, brak pomocy dla %s

en: %s is a built-in alias for %s
pl: %s jest wbudowanym aliasem do %s

en: Usage: %s
pl: Użycie: %s

en: %s is an alias to `%s'
pl: %s jest aliasem do `%s'

en: No such command `%s'. Use `help' to see available commands.
pl: Nie ma takiego polecenia `%s'. Użyj `help' by uzyskać spis komend.

en: Ambiguous command `%s'. Use `help' to see available commands.
pl: Dwuznaczne polecenie `%s'. Użyj `help' by uzyskać spis komend.

en: LFTP | Version %s | Copyright (c) 1996-%d Alexander V. Lukyanov
pl: LFTP | Wersja %s | Copyright (c) 1996-%d Alexander V. Lukyanov

en: LFTP is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with LFTP.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
pl: LFTP to oprogramowanie wolnodostępne - można je rozprowadzać i/lub modyfikować
    na warunkach Powszechnej Licencji Publicznej GNU (General Public License),
    opublikowanej przez Free Software Foundation, w wersji 3 lub nowszej.
    
    Ten program jest rozprowadzany w nadziei, że będzie przydatny, ale BEZ
    JAKIEJKOLWIEK GWARANCJI, nawet domyślnej gwarancji SPRZEDAWALNOŚCI lub
    PRZYDATNOŚCI DO KONKRETNEGO CELU. Więcej szczegółów w treści Powszechnej
    Licencji Publicznej GNU.
    
    Kopia Powszechnej Licencji Publicznej GNU powinna być dołączona do LFTP.
    Jeśli nie, można ją zobaczyć pod <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: Send bug reports and questions to the mailing list <%s>.
pl: Raporty o błędach oraz pytania proszę przesyłać na listę <%s>.

en: Libraries used:
pl: Użyte biblioteki:

en: %s: bookmark name required
pl: %s: wymagana jest nazwa zakładki

en: %s: spaces in bookmark name are not allowed
pl: %s: spacje w nazwie pliku zakładki są niedozwolone

en: %s: no such bookmark `%s'
pl: %s: nie ma takiej zakładki `%s'

en: %s: import type required (netscape,ncftp)
pl: %s: wymagany jest typ importowanych danych (netscape,ncftp)

en: Usage: %s [-d #] dir
pl: Użycie: %s [-d $] katalog

en: %s: invalid block size `%s'
pl: %s: nieprawidłowy rozmiar bloku `%s'

en: Usage: %s [options] <dirs>
pl: Użycie: %s [opcje] <katalogi>

en: %s: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
pl: %s: uwaga: podsumowanie jest takie samo jak przy --max-depth=0

en: %s: summarizing conflicts with --max-depth=%i
pl: %s: podsumowanie konfliktów z --max-depth=%i

en: Usage: %s command args...
pl: Użycie: %s module argumenty...

en: Usage: %s module [args...]
pl: Użycie: %s module [argumenty...]

en: cannot get current directory
pl: nie można uzyskać aktualnego katalogu

en: Usage: %s [OPTS] mode file...
pl: Użycie: %s [OPCJE] tryb pliki...

en: invalid mode string: %s
pl: nieprawidłowy tryb: %s

en: Invalid range format. Format is min-max, e.g. 10-20.
pl: Nieprawidłowy format zakresu. Format to min-maks, np. 10-20.

en: Usage: %s [OPTS] file
pl: Użycie: %s [OPCJE] plik

en: `%s' at %lld %s%s%s%s
pl: `%s' w %lld %s%s%s%s

en: %lld $#ll#byte|bytes$ transferred in %ld $#l#second|seconds$
pl: %lld bajt$#ll#|y|ów$ przesłan$y|e|ych$ w ciągu %ld sekund$#l#y||$

en: %lld $#ll#byte|bytes$ transferred
pl: %lld bajt$#ll#|y|ów$ przesłan$y|e|ych$

en: Transfer of %d of %d $file|files$ failed
pl: Transfer %d z %d plik$u|ów|ów$ nie powiódł się

en: Total %d $file|files$ transferred
pl: Podsumowując: przesłano %d plik$|i|ów$

en: Access failed:
pl: Brak dostępu:

en: File cannot be accessed
pl: Brak dostępu do pliku

en: Not connected
pl: Nie połączony

en: Fatal error
pl: Błąd krytyczny

en: Store failed - you have to reput
pl: Zapis się nie powiódł - trzeba użyć reput

en: Login failed
pl: Logowanie nie udało się

en: Operation not supported
pl: Operacja jest niedostępna

en: File moved
pl: Plik przeniesiony

en: File moved to `
pl: Plik przeniesiony do `

en: copy: destination file is already complete
pl: kopiowanie: plik docelowy jest już kompletny

en: copy: put is broken
pl: kopiowanie: put jest uszkodzony

en: seek failed
pl: wyszukiwanie nie powiodło się

en: no progress timeout
pl: bez limitu czasu postępu

en: cannot seek on data source
pl: nie można wyszukiwać na źródle danych

en: copy: put rolled back to %lld, seeking get accordingly
pl: kopiowanie: put powróciło do %lld, przeszukiwanie get

en: copy: all data received, but get rolled back
pl: kopiowanie: wszystkie dane otrzymano, ale powrócono do poprzedniego stanu

en: copy: get rolled back to %lld, seeking put accordingly
pl: kopiowanie: get powróciło do %lld, przeszukiwanie put

en: file size decreased during transfer
pl: rozmiar pliku zmniejszył się w trakcie przesyłania

en: copy: received redirection to `%s'
pl: kopiowanie: otrzymano przekierowanie do `%s'

en: file name missed in URL
pl: brak nazwy pliku w URL

en: Verify command failed without a message
pl: Polecenie weryfikacji nie powiodło się bez komunikatu

en: **** FXP: trying to reverse ftp:fxp-passive-source
pl: **** FXP: próba odwrócenia ftp:fxp-passive-source

en: **** FXP: trying to reverse ftp:fxp-passive-sscn
pl: **** FXP: próba odwrócenia ftp:fxp-passive-sscn

en: **** FXP: trying to reverse ftp:ssl-protect-fxp
pl: **** FXP: próba odwrócenia ftp:ssl-protect-fxp

en: **** FXP: giving up, reverting to plain copy
pl: **** FXP: poddawanie się, powracanie do prostego kopiowania

en: ftp:fxp-force is set but FXP is not available
pl: ftp:fxp-force jest ustawione, ale FXP jest niedostępne

en: Verifying...
pl: Weryfikacja...

en: non-option arguments found
pl: znaleziono argumenty nie będące opcjami

en: pipe() failed:
pl: pipe() nie powiodło się:

en: chdir(%s) failed: %s
pl: chdir(%s) nie powiodło się: %s

en: execvp(%s) failed: %s
pl: execvp(%s) nie powiodło się: %s

en: execl(/bin/sh) failed: %s
pl: execlp(/bin/sh) nieudane: %s

en: total
pl: razem

en: Closing idle connection
pl: Zamykanie bezczynnego połączenia

en: Running connect program
pl: Uruchamianie programu łączącego

en: Peer closed connection
pl: Komputer po drugiej stronie zamknął połączenie

en: extra server response
pl: dodatkowa odpowiedź serwera

en: Connecting...
pl: Łączenie się...

en: Connected
pl: Połączono

en: Waiting for response...
pl: Czekanie na odpowiedź...

en: Receiving data
pl: Otrzymuję dane

en: Sending data
pl: Wysyłam dane

en: Done
pl: Gotowe

en: Getting file list (%lld) [%s]
pl: Pobieranie listy plików (%lld) [%s]

en: Data connection peer has wrong port number
pl: Nieprawidłowy port komputera po drugiej stronie

en: Data connection peer has mismatching address
pl: Połączenie dla danych ma nieprawidłowy adres

en: Switching to NOREST mode
pl: Przełączam się w tryb NOREST

en: Server reply matched ftp:retry-530, retrying
pl: Odpowiedź serwera pasowała do ftp:retry-530, ponawiam próbę

en: Server reply matched ftp:retry-530-anonymous, retrying
pl: Odpowiedź serwera pasowała do ftp:retry-530-anonymous, ponawiam próbę

en: Account is required, set ftp:acct variable
pl: Konto jest wymagane, ustaw zmienną ftp:acct

en: ftp:skey-force is set and server does not support OPIE nor S/KEY
pl: ftp:skey-force jest ustawione i serwer nie obsługuje OPIE ani S/KEY

en: assuming failed host name lookup
pl: przypuszczalnie nie powiodło się wyszukiwanie IP hosta

en: cannot parse EPSV response
pl: nie można przeanalizować odpowiedzi EPSV

en: Closing control socket
pl: Zamykanie gniazda sterującego

en: MLSD is disabled by ftp:use-mlsd
pl: MLSD jest zablokowane przez ftp:use-mlsd

en: cannot create socket of address family %d
pl: nie można utworzyć gniazda dla rodziny adresu %d

en: Socket error (%s) - reconnecting
pl: Błąd połączenia (%s) - powtórne łączenie

en: MFF and SITE CHMOD are not supported by this site
pl: MFF i SITE CHMOD nie są obsługiwane przez ten serwer

en: MLST and MLSD are not supported by this site
pl: MLST i MLSD nie są obsługiwane przez ten serwer

en: unsupported network protocol
pl: protokół nie jest obsługiwany

en: Data socket error (%s) - reconnecting
pl: Błąd gniazda danych (%s) - powtórne łączenie

en: Accepted data connection from (%s) port %u
pl: Przyjmowanie połączenia danych z (%s) portu %u

en: Connecting data socket to (%s) port %u
pl: Łączenie się (gniazdo danych) z (%s) port %u

en: Connecting data socket to proxy %s (%s) port %u
pl: Łączenie się (gniazdo danych) z proxy %s (%s) port %u

en: Switching passive mode off
pl: Wyłączam tryb pasywny

en: Data connection established
pl: Ustanowiono połączenie dla danych

en: ftp:ssl-force is set and server does not support or allow SSL
pl: ftp:ssl-force jest ustawione i serwer nie wspiera lub nie zezwala
    na połączenia SSL

en: Persist and retry
pl: Ponowne wznawianie

en: Closing data socket
pl: Zamykanie gniazda danych

en: Closing aborted data socket
pl: Zamykanie gniazda danych po przerwaniu

en: saw file size in response
pl: w odpowiedzi pojawił się rozmiar pliku

en: Turning on sync-mode
pl: Włączanie trybu sync

en: Switching passive mode on
pl: Włączam tryb pasywny

en: FEAT negotiation...
pl: Negocjacja FEAT...

en: Sending commands...
pl: Wysyłanie komend...

en: Delaying before retry
pl: Opóźnienie przed ponownym połączeniem

en: Connection idle
pl: Połączenie bezczynne

en: Resolving host address...
pl: Uzyskiwanie adresu hosta...

en: TLS negotiation...
pl: Negocjacja TLS...

en: Logging in...
pl: Logowanie się...

en: Making data connection...
pl: Ustanawianie połączenia dla danych...

en: Changing remote directory...
pl: Zmiana zdalnego katalogu...

en: Waiting for other copy peer...
pl: Oczekiwanie na inne kopiowanie...

en: Waiting for transfer to complete
pl: Oczekiwanie na zakończenie transferu

en: Waiting for TLS shutdown...
pl: Oczekiwanie na zakończenie TLS...

en: Waiting for data connection...
pl: Oczekiwanie na połączenie dla danych...

en: Sending data/TLS
pl: Wysyłam dane/TLS

en: Receiving data/TLS
pl: Otrzymuję dane/TLS

en: %s: %s: file already exists and xfer:clobber is unset
pl: %s: %s: plik aktualnie istnieje i xfer:clobber jest nie ustawione

en: Closing HTTP connection
pl: Zamykanie połączenia HTTP

en: POST method failed
pl: nie powiodła się metoda POST

en: ftp over http cannot work without proxy, set hftp:proxy.
pl: ftp poprzez http może nie działać bez proxy, ustaw hftp:proxy

en: Sending request...
pl: Wysyłanie żądania...

en: Hit EOF while fetching headers
pl: Natrafiono na EOF podczas przesyłania nagłówków

en: Could not parse HTTP status line
pl: Nie można zanalizować linii statusu HTTP

en: Object is not cached and http:cache-control has only-if-cached
pl: Obiekt nie jest zapamiętany a http:cache-control ma only-if-cache

en: Receiving body...
pl: Otrzymuję dane...

en: Hit EOF
pl: Natrafiono na EOF

en: Received not enough data, retrying
pl: Przesłanie nie wystarczającą ilość danych, próbuję ponownie

en: Received all
pl: Przesłano wszystko

en: Received all (total)
pl: Przesłano wszystko (całość)

en: chunked format violated
pl: naruszony format

en: Received last chunk
pl: Przesłano ostatni fragment

en: Fetching headers...
pl: Przesyłam nagłówki...

en: [%d] Done (%s)
pl: [%d] Zakończono (%s)

en: [%u] Terminated by signal %d. %s
pl: [%u] Przerwany przez sygnał %d. %s

en: [%u] Started.  %s
pl: [%u] Został uruchomiony.  %s

en: [%u] Detaching from the terminal to complete transfers...
pl: [%u] Odłączanie od terminala w celu dokończenia transferów...

en: [%u] Exiting and detaching from the terminal.
pl: [%u] Kończenie i odłączanie od terminala.

en: [%u] Detached from terminal. %s
pl: [%u] Odłączono od terminala. %s

en: [%u] Finished. %s
pl: [%u] Zakończono. %s

en: [%u] Moving to background to complete transfers...
pl: [%u] Przechodzenie w tło w celu dokończenia transferów...

en: history -w file|-r file|-c|-l [cnt]
pl: history -w plik|-r plik|-c|-l [licznik]

en:  -w <file> Write history to file.
     -r <file> Read history from file; appends to current history.
     -c  Clear the history.
     -l  List the history (default).
    Optional argument cnt specifies the number of history lines to list,
    or "all" to list all entries.
pl:  -w <plik> Zapisz historię do pliku.
     -r <plik> Wczytaj historię z pliku; dołącza do aktualnej historii.
     -c Wyczyść historię.
     -l Wyświetl historię (domyślnie).
    Opcjonalny argument licznik podaje liczbę linii z historii, które
    mają być wyświetlone lub "all" by wyświetlić wszystkie wpisy.

en: Attach the terminal to specified backgrounded lftp process.
pl: Dołączenie terminala do podanego procesu lftp działającego w tle.

en: Getting directory contents
pl: Pobieranie zawartości katalogu

en: Getting files information
pl: Pobieranie informacji o plikach

en: %ld $#l#byte|bytes$ cached
pl: %ld bajt$#l#|y|ów$ w pamięci podręcznej

en: , no size limit
pl: , bez limitu rozmiaru

en: , maximum size %ld
pl: , maksymalny rozmiar %ld

en: %s: %s: no files found
pl: %s: %s: nie znaleziono plików

en: %sTotal: %d director$y|ies$, %d file$|s$, %d symlink$|s$
pl: %sSumując: %d katalog$|i|ów$, %d plik$|i|ów$, %d $dowiązanie symboliczne|dowiązania symboliczne|dowiązań symbolicznych$.

en: %sNew: %d file$|s$, %d symlink$|s$
pl: %sNowych: %d plik$|i|ów$, %d $dowiązanie symboliczne|dowiązania symboliczne|dowiązań symbolicznych$.

en: %sModified: %d file$|s$, %d symlink$|s$
pl: %sZmodyfikowano: %d plik$|i|ów$, %d $dowiązanie symboliczne|dowiązania symboliczne|dowiązań symbolicznych$.

en: %sRemoved: %d director$y|ies$, %d file$|s$, %d symlink$|s$
pl: %sUsunięto: %d katalog$|i|ów$, %d plik$|i|ów$, %d $dowiązanie symboliczne|dowiązania symboliczne|dowiązań symbolicznych$.

en: %s%d error$|s$ detected
pl: %sWykryto %d bł$ąd|ędy|ędów$

en: Finished %s
pl: Zakończono %s

en: Removing old file `%s'
pl: Usuwanie starego pliku `%s'

en: Overwriting old file `%s'
pl: Nadpisywanie starego pliku `%s'

en: Skipping file `%s' (only-existing)
pl: Pominięcie pliku `%s' (tylko istniejące)

en: Transferring file `%s'
pl: Przesyłanie pliku `%s'

en: Skipping directory `%s' (only-existing)
pl: Pominięcie katalogu `%s' (tylko istniejące)

en: Removing old local file `%s'
pl: Usuwanie starego lokalnego pliku `%s'

en: Scanning directory `%s'
pl: Przeszukiwanie katalogu `%s'

en: Mirroring directory `%s'
pl: Mirrorowanie katalogu `%s'

en: Making symbolic link `%s' to `%s'
pl: Tworzenie dowiązania symbolicznego `%s' do `%s'

en: Skipping symlink `%s' (only-existing)
pl: Pomijanie dowiązania symbolicznego `%s' (tylko istniejące)

en: mirror: protocol `%s' is not suitable for mirror
pl: mirror: protokół `%s' nieodpowiedni dla mirrora

en: Making directory `%s'
pl: Tworzenie katalogu `%s'

en: Old directory `%s' is not removed
pl: Stary katalog `%s' nie został usunięty

en: Old file `%s' is not removed
pl: Stary plik `%s' nie został usunięty

en: Removing old directory `%s'
pl: Usuwanie starego katalogu `%s'

en: Removing source directory `%s'
pl: Usuwanie katalogu źródłowego `%s'

en: Removing source file `%s'
pl: Usuwanie pliku źródłowego `%s'

en: Retrying mirror...
pl: Ponowne próbowanie mirrora...

en: %s must be one of: %s
pl: %s musi być jednym z: %s

en: %s: ambiguous source directory (`%s' or `%s'?)
pl: %s: niejednoznaczny katalog źródłowy (`%s' czy `%s'?)

en: %s: ambiguous target directory (`%s' or `%s'?)
pl: %s: niejednoznaczny katalog docelowy (`%s' czy `%s'?)

en: %s: source directory is required (mirror:require-source is set)
pl: %s: katalog źródłowy jest wymagany (mirror:require-source jest ustawione)

en: %s ok, `%s' created
pl: %s ok, `%s' utworzono

en: %s failed for %d of %d director$y|ies$
pl: %s nie udało się %d z %d katalog$|i|ów$

en: %s ok, %d director$y|ies$ created
pl: %s ok, utworzono %d katalog$|i|ów$

en: depend module `%s': %s
pl: zależności modułu `%s': %s

en: modules are not supported on this system
pl: moduły nie są wspierane na tym systemie

en: rename successful
pl: zmiana nazwy powiodła się

en: Connecting to %s%s (%s) port %u
pl: Łączenie się z %s%s (%s) port %u

en: Timeout - reconnecting
pl: Przekroczony limit czasu - łączę się ponownie

en: Connection limit reached
pl: Osiągnięto limit połączeń

en: Delaying before reconnect
pl: Przerwa przed ponownym połączeniem

en: max-retries exceeded
pl: przekroczona maksymalna liczba prób

en: %s (filter)
pl: %s (filtr)

en: parse: missing filter command
pl: analizowanie: brakuje komendy filtra

en: parse: missing redirection filename
pl: analizowanie: brakuje pliku docelowego dla przekierowania

en: pget: falling back to plain get
pl: pget: degradacja do zwykłego get

en: the target file is remote
pl: plik docelowy jest zdalny

en: the source file size is unknown
pl: nieznany rozmiar pliku źródłowego

en: pget: warning: space allocation for %s (%lld bytes) failed: %s
pl: pget: uwaga: przydzielenie miejsca dla %s (bajtów: %lld) nie powiodło się: %s

en: `%s', got %lld of %lld (%d%%) %s%s
pl: `%s', mam %lld z %lld (%d%%) %s%s

en: =1 =0|>1
pl: =1 >1<5|>20%10>1<5

en: %s: BUG - deadlock detected
pl: %s: BŁĄD - wykryto zastój

en: pseudo-tty allocation failed:
pl: przydzielenie pseudo-tty nie powiodło się:

en: Added job$|s$
pl: Dodano zadani$e|a|a$

en: No queued jobs.
pl: Nie ma żadnych skolejkowanych zadań.

en: No queued job #%i.
pl: Nie ma skolejkowanego zadania %i.

en: Deleted job$|s$
pl: Usunięto zadani$e|a|a$

en: No queued jobs match "%s".
pl: Nie ma skolejkowanego zadania pasującego do "%s".

en: Moved job$|s$
pl: Przesunięto zadani$e|a|a$

en: Commands queued:
pl: Skolejkowane polecenia:

en: no such variable
pl: nie ma takiej zmiennej

en: ambiguous variable name
pl: dwuznaczna nazwa zmiennej

en: invalid boolean value
pl: nieprawidłowa wartość zmiennej logicznej (bool)

en: invalid boolean/auto value
pl: nieprawidłowa wartość zmiennej bool/auto

en: invalid number
pl: nieprawidłowy numer

en: invalid floating point number
pl: nieprawidłowa liczba zmiennoprzecinkowa

en: invalid unsigned number
pl: nieprawidłowa liczba bez znaku

en: Invalid time unit letter, only [smhd] are allowed.
pl: Nieprawidłowa litera-jednostka czasu, wyłącznie [shmd] są dozwolone.

en: Invalid time format. Format is <time><unit>, e.g. 2h30m.
pl: Nieprawidłowy format czasu. Format to <czas><jednostka>, np. 2h30m.

en: integer overflow
pl: przepełnienie liczby całkowitej

en: Invalid IPv4 numeric address
pl: Nieprawidłowy numeryczny adres IPv4

en: Invalid IPv6 numeric address
pl: Nieprawidłowy numeryczny adres IPv6

en: this encoding is not supported
pl: to kodowanie nie jest wspierane

en: no closure defined for this setting
pl: nie zdefiniowano zamknięcia dla tego ustawienia

en: host name resolve timeout
pl: przekroczony czas rozwiązywania nazwy hosta

en: %d address$|es$ found
pl: Znaleziono %d adres$|y|ów$

en: DNS resolution not trusted.
pl: Niezaufane rozwiązanie nazwy przez DNS.

en: Host name lookup failure
pl: Rozwiązywanie nazwy hosta nie powiodło się

en: no such %s service
pl: nie ma takiej usługi %s

en: No address found
pl: Nie znaleziono adresu

en: Proxy protocol unsupported
pl: Brak wsparcia dla protokołu proxy

en: ftp:proxy password:
pl: ftp:proxy hasło:

en: %s must be one of:
pl: %s musi być jednym z:

en: must be one of:
pl: musi być jednym z:

en: , or empty
pl:  lub puste

en: only PUT and POST values allowed
pl: tylko wartości PUT i POST są dozwolone

en: unknown address family `%s'
pl: nieznana rodzina adresu `%s'

en: %s ok, `%s' removed
pl: %s ok, `%s' usunięto

en: %s failed for %d of %d file$|s$
pl: %s nie powiodło się dla %d z %d plik$|i|ów$

en: %s ok, %d director$y|ies$ removed
pl: %s ok, %d katalog$|i|ów$ usunięto

en: %s ok, %d file$|s$ removed
pl: %s ok, %d plik$|i|ów$ usunięto

en: invalid server response format
pl: nieprawidłowy format odpowiedzi serwera

en: Sleeping forever
pl: Zasypianie na zawsze

en: Sleep time left:
pl: Pozostały czas snu:

en: 	Repeat count: %d
pl: 	Licznik powtórek: %d

en: %s: argument required.
pl: %s: wymagany jest argument.

en: %s: date-time specification missed
pl: %s: brak określenia daty-czasu

en: %s: date-time parse error
pl: %s: błąd składni daty-czasu

en: Usage: sleep <time>[unit]
    Sleep for given amount of time. The time argument can be optionally
    followed by unit specifier: d - days, h - hours, m - minutes, s - seconds.
    By default time is assumed to be seconds.
pl: Użycie: sleep <czas>[jednostka]
    Śpij przez określony okres czasu. Argument czasu jest opcjonalny,
    następnie litera-jednostka: d - dni, h - godziny, m - minuty, s - sekundy.
    Domyślna jednostka czasu to sekundy.

en: Repeat specified command with a delay between iterations.
    Default delay is one second, default command is empty.
     -c <count>  maximum number of iterations
     -d <delay>  delay between iterations
     --while-ok  stop when command exits with non-zero code
     --until-ok  stop when command exits with zero code
     --weak      stop when lftp moves to background.
pl: Powtarzaj podaną komendę z opóźnieniem pomiędzy iteracjami.
    Domyślne opóźnienie to jedna sekunda, domyślna komenda jest pusta.
     -c <liczba>      liczba powtórzeń
     -d <opóźnienie>  opóźnienie między powtórzeniami
     --while-ok       zatrzymanie kiedy polecenie zakończy się kodem niezerowym
     --until-ok       zatrzymanie kiedy polecenie zakończy się kodem zerowym
     --weak           zatrzymanie kiedy lftp przejdzie w tło.

en: eta:
pl: pozostało:

en: execlp(%s) failed: %s
pl: execlp(%s) nieudane: %s

en: announced via
pl: rozgłoszony poprzez

en: next announce in %s
pl: następne rozgłoszenie w %s

en: %d file$|s$ found, now scanning %s
pl: Znaleziono %d plik$|i|ów$, teraz przeszukiwanie %s

en: %d file$|s$ found
pl: Znaleziono %d plik$|i|ów$

en: Getting meta-data: %s
pl: Pobieranie metadanych: %s

en: Validation: %u/%u (%u%%) %s%s
pl: Sprawdzanie poprawności: %u/%u (%u%%) %s%s

en: Waiting for meta-data...
pl: Oczekiwanie na metadane...

en: Shutting down:
pl: Zamykanie:

en: Connecting to peer %s port %u
pl: Łączenie się z użytkownikiem %s na porcie %u

en: peer unexpectedly closed connection after %s
pl: druga strona nieoczekiwanie zamknęła połączenie po %s

en: peer unexpectedly closed connection
pl: druga strona nieoczekiwanie zamknęła połączenie

en: peer closed connection (before handshake)
pl: druga strona zamknęła połączenie (przed przywitaniem)

en: invalid peer response format
pl: nieprawidłowy format odpowiedzi użytkownika

en: peer closed connection
pl: druga strona zamknęła połączenie

en: Handshaking...
pl: Łączenie...

en: Cannot bind a socket for torrent:port-range
pl: Nie można dowiązać gniazda do torrent:zakres-portów

en: Accepted connection from [%s]:%d
pl: Przyjęto połączenie od [%s]:%d

en: peer sent unknown info_hash=%s in handshake
pl: druga strona wysłała nieznane info_hash=%s przy przywitaniu

en: peer handshake timeout
pl: upłynął limit czasu przywitania z drugą stroną

en: peer short handshake
pl: przywitanie z drugą stroną zostało ucięte

en: peer closed just accepted connection
pl: druga strona zamknęła świeżo przyjęte połączenie

en: Seeding in background...
pl: Karmienie w tle...

en: %s: --share conflicts with --output-directory.
pl: %s: --share jest w konflikcie z --output-directory.

en: %s: --share conflicts with --only-new.
pl: %s: --share jest w konflikcie z --only-new.

en: %s: --share conflicts with --only-incomplete.
pl: %s: --share jest w konflikcie z --only-incomplete.

en: %s: Please specify a file or directory to share.
pl: %s: Proszę podać plik lub katalog do współdzielenia.

en: %s: Please specify meta-info file or URL.
pl: %s: Proszę podać plik z metadanymi lub URL.

en: Start BitTorrent job for the given torrent-files, which can be a local file,
    URL, magnet link or plain info_hash written in hex or base32. Local wildcards
    are expanded. Options:
     -O <base>      specifies base directory where files should be placed
     --force-valid  skip file validation
     --dht-bootstrap=<node>  bootstrap DHT by sending a query to the node
     --share        share specified file or directory
pl: Rozpoczęcie zadania BitTorrent dla podanych plików torrent, które mogą być
    plikami lokalnymi, URL-ami, odnośnikami magnet lub surowym info_hashem,
    zapisanym szesnastkowo lub w base32. Lokalne znaki glob są rozwijane.
    Opcje:
     -O <katalog>   określenie katalogu bazowego dla umieszczanych plików
     --force-valid  pominięcie kontroli poprawności plików
     --dht-bootstrap=<węzeł>  rozruch DHT poprzez wysłanie zapytania do węzła
     --share        współdzielenie podanego pliku lub katalogu

en: not started
pl: nierozpoczęte

en: next request in %s
pl: następne żądanie w %s

en: Received valid info about %d peer$|s$
pl: Otrzymano poprawne informacje o %d użytkownik$u|ach|ach$

en: Received valid info about %d IPv6 peer$|s$
pl: Otrzymano poprawne informacje o %d użytkownik$u|ach|ach$ IPv6
