lftp 2.3.0 - en to ja translation catalogue (233 entries)

en: Warning: chdir(%s) failed: %s
ja: 警告: chdir(%s) が失敗しました: %s

en: Unknown command `%s'.
ja: `%s' は不明なコマンドです。

en: Ambiguous command `%s'.
ja: `%s' ではコマンドを特定できません。

en: Module for command `%s' did not register the command.
ja: コマンド `%s' 用のモジュールがコマンドを登録しませんでした。

en: cd ok, cwd=%s
ja: cd 成功、cwd=%s

en: %s: received redirection to `%s'
ja: %s: `%s'へのリダイレクションを受け取りました

en: Too many redirections
ja: リダイレクションが多すぎます

en: Interrupt
ja: 中断します

en: Warning: discarding incomplete command
ja: 警告: 不完全なコマンドを放棄します

en: 	Executing builtin `%s' [%s]
ja: 	内蔵された `%s' [%s] を実行します

en: Now executing:
ja: 現在実行中:

en: 	Waiting for job [%d] to terminate
ja: 	ジョブ [%d] が終了するのを待っています

en: 	Waiting for termination of jobs:
ja: 	ジョブの終了を待っています:

en: 	Running
ja: 	実行中

en: 	Waiting for command
ja: 	コマンドを待っています

en: %s: command `%s' is not compiled in.
ja: %s: コマンド `%s'はコンパイル時に組み込まれていません。

en: Launch shell or shell command
ja: シェルあるいはシェルコマンドを実行します

en: Group commands together to be executed as one command
    You can launch such a group in background
ja: 複数のコマンドをまとめて、一つのコマンドとして実行できるようにします
    グループ化されたコマンドはバックグラウンドで実行できます

en: Define or undefine alias <name>. If <value> omitted,
    the alias is undefined, else is takes the value <value>.
    If no argument is given the current aliases are listed.
ja: エイリアス <name> を定義または解除します。<value> が省略された場合
    エイリアスは解除され、他の場合には値 <value> が使われます。
    もし引数が指定されなければ、現在のエイリアスが列挙されます。

en: anon - login anonymously (by default)
ja: anon - 匿名でログインする (デフォルト)

en: bookmark command controls bookmarks
    
    The following subcommands are recognized:
      add <name> [<loc>] - add current place or given location to bookmarks
                           and bind to given name
      del <name>         - remove bookmark with the name
      edit               - start editor on bookmarks file
      import <type>      - import foreign bookmarks
      list               - list bookmarks (default)
ja: bookmark コマンドはブックマークを制御します
    
    以下のサブコマンドが利用できます:
      add <name> [<loc>] - 現在の場所か指定されたロケーションをブックマークに加え
                           指定の名前と結びつける
      del <name>         - 指定された名前のブックマークを削除する
      edit               - ブックマークファイルのエディタで編集する
      import <type>      - 他形式のブックマークを取り込む
      list               - ブックマークを列挙する (デフォルト)

en: cat - output remote files to stdout (can be redirected)
     -b  use binary mode (ascii is the default)
ja: cat - リモートファイルを stdout に出力します(リダイレクト可能)
     -b  バイナリモードを使う (デフォルトはアスキー)

en: Change current remote directory to <rdir>. The previous remote directory
    is stored as `-'. You can do `cd -' to change the directory back.
    The previous directory for each site is also stored on disk, so you can
    do `open site; cd -' even after lftp restart.
ja: 現在のリモートディレクトリを <rdir> に変更します。以前いたリモートディレクトリ
    は `-' として記憶され、`cd -' で以前のディレクトリに戻ることができます。
    以前のディレクトリはそれぞれのサイトごとにディスクに記憶されるので、
    lftp を再起動したあとでも `open site; cd -'とすることが可能です。

en: Close idle connections. By default only with current server.
     -a  close idle connections with all servers
ja: アイドル状態の接続を閉じます。デフォルトでは現在のサーバにのみ有効です。
     -a  すべてのサーバについてアイドル状態の接続を閉じる

en: exit - exit from lftp or move to background if jobs are active
    
    If no jobs active, the code is passed to operating system as lftp
    termination status. If omitted, exit code of last command is used.
    `bg' forces moving to background if cmd:move-background is false.
ja: exit - lftp を終了させるか、ジョブがアクティブならばそれらをバックグラウンドに移行させます
    
    もしアクティブなジョブが無ければ、lftp の終了ステータスとして指定のコードが
    オペレーティングシステムに渡されます。省略された場合、最後のコマンドの終了コードが使われます。
    `bg'を指定すると、cmd:move-background が偽の時でも強制的にバックグラウンドに移行させます。

en: Print help for command <cmd>, or list of available commands
ja: コマンド <cmd> のヘルプを表示するか、利用可能なコマンドの一覧を表示します

en: Delete specified job with <job_no> or all jobs
ja: <job_no> で指定されたジョブかすべてのジョブを削除します

en: Change current local directory to <ldir>. The previous local directory
    is stored as `-'. You can do `lcd -' to change the directory back.
ja: 現在のローカルディレクトリを <ldir> に変更します。以前いたローカルディレクトリ
    は `-' として保存されますので、`lcd -' とすれば元いたディレクトリに戻ることができます

en: Load module (shared object). The module should contain function
       void module_init(int argc,const char *const *argv)
    If name contains a slash, then the module is searched in current
    directory, otherwise in directories specified by setting module:path.
ja: モジュール (共有オブジェクト) を読み込みます。モジュールには
       void module_init(int argc,const char *const *argv)
    という関数が含まれている必要があります。名前にスラッシュが含まれていた場合、
    現在のディレクトリから探します。そうでなければ module:path で設定されたディレクトリから探します。

en: Same as `cat <files> | more'. if PAGER is set, it is used as filter
ja: `cat <files> | more' と同じです。もし PAGER がセットされていれば、それをフィルタとして使います

en: Upload files with wildcard expansion
     -c  continue, reput
     -d  create directories the same as in file names and put the
         files into them instead of current directory
     -E  delete local files after successful transfer (dangerous)
     -a  use ascii mode (binary is the default)
     -O <base> specifies base directory or URL where files should be placed
ja: ワイルドカード展開で指定された複数のファイルをアップロードします
     -c  継続してアップロード、reput と同じ
     -d  ファイル名と同じ名前のディレクトリを作成し、ファイルを現在の
         ディレクトリではなくそのディレクトリにアップロードする
     -E  転送が成功したらローカルファイルを削除する (危険)
     -a  アスキーモードを使う (デフォルトはバイナリ)
     -O <base> ファイルが置かれるベースディレクトリか URL を指定

en: Removes specified files with wildcard expansion
ja: ワイルドカード展開で指定されたファイルを削除します

en: Rename <file1> to <file2>
ja: <file1> を <file2> にリネームします

en: Upload <lfile> with remote name <rfile>.
     -o <rfile> specifies remote file name (default - basename of lfile)
     -c  continue, reput
         it requires permission to overwrite remote files
     -E  delete local files after successful transfer (dangerous)
     -a  use ascii mode (binary is the default)
     -O <base> specifies base directory or URL where files should be placed
ja: <lfile> をリモートでの名前 <rfile> としてアップロードします。
     -o <rfile> リモートでのファイル名を指定 (デフォルト - lfile のベースネーム)
     -c 継続してアップロード、reput と同じ
        リモートファイルを上書きする権限が必要です
     -E 転送が成功したらローカルファイルを削除する (危険)
     -a アスキーモードを使う (デフォルトはバイナリ)
     -O <base> ファイルが置かれるベースディレクトリか URL を指定

en: Print current remote URL.
     -p  show password
ja: 現在のリモート URL を表示します。
     -p パスワードを見せる

en: Send the command uninterpreted. Use with caution - it can lead to
    unknown remote state and thus will cause reconnect. You cannot
    be sure that any change of remote state because of quoted command
    is solid - it can be reset by reconnect at any time.
ja: コマンドを解釈せずに送信します。注意して使ってください - このコマンドによって
    リモートの状態が不明になり、再接続を生じることがあるかもしれません。クォートされたコマンドによる
    リモート状態の変更が信頼できるとは限りません - いつ再接続によってリセットされるか分からないのです。

en: Remove remote files
     -r  recursive directory removal, be careful
     -f  work quietly
ja: リモートファイルを削除します
     -r  再帰的なディレクトリ削除、使用注意
     -f  静かに作業

en: Remove remote directories
ja: リモートディレクトリを削除します

en: List cached sessions or switch to specified session number
ja: キャッシュされたセッションを列挙するか、指定されたセッション番号に切り替えます

en: set [OPT] [<var> [<val>]]
ja: set [OPT] [<var> [<var>]]

en: Set variable to given value. If the value is omitted, unset the variable.
    Variable name has format ``name/closure'', where closure can specify
    exact application of the setting. See lftp(1) for details.
    If set is called with no variable then only altered settings are listed.
    It can be changed by options:
     -a  list all settings, including default values
     -d  list only default values, not necessary current ones
ja: 変数を与えられた値にセットします。値が省かれた場合、変数をアンセットします。
    変数名は ``名前/クロージャ'' というフォーマットであり、クロージャで設定の
    正確なアプリケーションを指定できます。詳しくは lftp(1) を参照してください。
    変数の指定無く set が呼ばれた場合、変更された設定のみ列挙されます。
    この動作はオプションで変更可能です:
     -a すべての設定を列挙、デフォルト値も含む
     -d デフォルト値のみ列挙、現在のものであるとは限らない

en: Execute site command <site_cmd> and output the result
    You can redirect its output
ja: サイトのコマンド <site_cmd> を実行し、結果を出力します
    出力はリダイレクトできます

en: Execute commands recorded in file <file>
ja: ファイル <file> に記録されたコマンドを実行します

en: Use specified info for remote login. If you specify URL, the password
    will be cached for future usage.
ja: リモートログインの際指定された情報を使います。URL を指定した場合、
    パスワードは将来の利用のためにキャッシュされます。

en: Shows lftp version
ja: lftp のバージョンを表示します

en: Wait for specified job to terminate. If jobno is omitted, wait
    for last backgrounded job.
ja: 指定されたジョブが終了するまで待ちます。jobno が省略された場合、
    最後のバックグラウンド化されたジョブを待ちます。

en: Same as cat, but filter each file through zcat
ja: cat と同じですが、それぞれのファイルを zcat にかけます

en: Same as more, but filter each file through zcat
ja: more と同じですが、それぞれのファイルを zcat にかけます

en: Same as cat, but filter each file through bzcat
ja: cat と同じですが、それぞれのファイルを bzcat にかけます

en: Same as more, but filter each file through bzcat
ja: more と同じですが、それぞれのファイルを bzcat にかけます

en: Usage: %s local-dir
ja: 使い方: %s local-dir

en: lcd ok, local cwd=%s
ja: lcd 成功、ローカルの cwd=%s

en: Usage: cd remote-dir
ja: 使い方: cd remote-dir

en: %s: no old directory for this site
ja: %s: このサイトの古いディレクトリはありません

en: Usage: %s [<exit_code>]
ja: 使い方: %s [<exit_code>]

en: There are running jobs and `cmd:move-background' is not set.
    Use `exit bg' to force moving to background or `kill all' to terminate jobs.
ja: 実行中のジョブがあるのに、`cmd:move-background' がセットされていません。
    `exit bg' を使って強制的にバックグラウンドに移行させるか、`kill all'でジョブを終了させてください。

en: Try `%s --help' for more information
ja: `%s --help' でより詳しい情報が得られます

en: Usage: %s [-e cmd] [-p port] [-u user[,pass]] <host|url>
ja: 使い方: %s [-e cmd] [-p port] [-u user[,pass]] <host|url>

en:  - not supported protocol
ja:  - はサポートされていないプロトコルです

en: Password:
ja: パスワード:

en: %s: GetPass() failed -- assume anonymous login
ja: %s: GetPass() が失敗しました -- 匿名ログインと仮定します

en: Try `help %s' for more information.
ja: `help %s' でより詳しい情報が得られます。

en: Usage: %s [OPTS] command args...
ja: 使い方: %s [OPTS] command args...

en: %s: No queue is active.
ja: %s: アクティブなキューはありません。

en: %s: -m: Number expected as second argument.
ja: %s: -m: 第二の引数として数字が必要です。

en: Usage: %s <cmd>
ja: 使い方: %s <cmd>

en: Usage: %s [OPTS] files...
ja: 使い方: %s [OPTS] files...

en: %s: -n: Number expected.
ja: %s: -n: 数字が必要です。

en: File name missed.
ja: ファイル名がありません。

en: Usage: %s [-v] [-v] ...
ja: 使い方: %s [-v] [-v] ...

en: %s: %s - not a number
ja: %s: %s - 数ではありません

en: %s: %d - no such job
ja: %s: %d - そのようなジョブはありません

en: Usage: %s [-p]
ja: 使い方: %s [-p]

en: debug level is %d, output goes to %s
ja: デバッグレベルは %d、出力は %s へ

en: debug is off
ja: デバッグはオフ

en: %s: no current job
ja: %s: 現在ジョブはありません

en: Usage: %s <jobno> ... | all
ja: 使い方: %s <jobno> ... | all

en: %s: %s. Use `set -a' to look at all variables.
ja: %s: %s です。すべての変数を見るには `set -a' を使いましょう。

en: Usage: %s [<jobno>]
ja: 使い方: %s [<jobno>]

en: %s: some other job waits for job %d
ja: %s: いくつかの他のジョブがジョブ %d を待っています

en: Usage: mv <file1> <file2>
ja: 使い方: mv <file1> <file2>

en: Invalid command.
ja: 不正なコマンドです。

en: Ambiguous command.
ja: あいまいなコマンドです。

en: %s: Operand missed for size
ja: %s: サイズのためのオペランドがありません

en: %s: Operand missed for `expire'
ja: %s: `expire' のためのオペランドがありません

en: %s: %s - no such cached session. Use `scache' to look at session list.
ja: %s: %s - そのようなキャッシュされたセッションはありません。`scache' でセッションリストを見てください。

en: Sorry, no help for %s
ja: 残念ながら、%s のヘルプはありません

en: %s is a built-in alias for %s
ja: %s は %s の組み込みエイリアスです

en: Usage: %s
ja: 使い方: %s

en: %s is an alias to `%s'
ja: %s は `%s' のエイリアスです

en: No such command `%s'. Use `help' to see available commands.
ja: `%s'というコマンドはありません。利用可能なコマンドは `help' で調べられます。

en: Ambiguous command `%s'. Use `help' to see available commands.
ja: `%s' ではコマンドを特定できません。利用可能なコマンドは `help' で調べられます。

en: %s: bookmark name required
ja: %s: ブックマーク名が必要です

en: %s: spaces in bookmark name are not allowed
ja: %s: ブックマーク名にスペースを入れてはいけません

en: %s: no such bookmark `%s'
ja: %s: `%s' というブックマークはありません

en: %s: import type required (netscape,ncftp)
ja: %s: インポートタイプ(netscape,ncftp)を指定してください

en: Usage: %s [-d #] dir
ja: 使い方: %s [-d #] dir

en: Usage: %s command args...
ja: 使い方: %s command args...

en: Usage: %s module [args...]
ja: 使い方: %s module [args...]

en: cannot get current directory
ja: 現在のディレクトリが取得できません

en: Invalid range format. Format is min-max, e.g. 10-20.
ja: 範囲フォーマットが不正です。正しいフォーマットは 最小-最大 例) 10-20

en: Usage: %s [OPTS] file
ja: 使い方: %s [OPTS] file

en: `%s' at %lld %s%s%s%s
ja: `%s' (現在 %lld バイト) %s%s%s%s

en: %lld $#ll#byte|bytes$ transferred in %ld $#l#second|seconds$
ja: %lld バイト転送済、%ld 秒経過

en: Transfer of %d of %d $file|files$ failed
ja: %d 個(%d ファイル中)の転送が失敗

en: Total %d $file|files$ transferred
ja: 計 %d ファイル転送済

en: File cannot be accessed
ja: ファイルにアクセスできません

en: Not connected
ja: 接続されていません

en: Fatal error
ja: 致命的エラー

en: Store failed - you have to reput
ja: 保存失敗 - reput する必要があります

en: Login failed
ja: ログインに失敗しました

en: Operation not supported
ja: その操作はサポートされていません

en: copy: put is broken
ja: copy: put が壊れています

en: seek failed
ja: seek 失敗

en: cannot seek on data source
ja: データソースには seek できません

en: copy: put rolled back to %lld, seeking get accordingly
ja: copy: put は %lld に戻りました。適宜 get しています

en: copy: all data received, but get rolled back
ja: copy: データをすべて受信しましたが、get は戻りました

en: copy: get rolled back to %lld, seeking put accordingly
ja: copy: get は %lld に戻りました。適宜 put しています

en: copy: received redirection to `%s'
ja: copy: `%s' へのリダイレクションを受け取りました

en: file name missed in URL
ja: URL 中にファイル名がありません

en: **** FXP: trying to reverse ftp:fxp-passive-source
ja: **** FXP: ftp:fxp-passive-source を置き換えようとしています

en: **** FXP: giving up, reverting to plain copy
ja: **** FXP: あきらめてプレーンコピーに戻ります

en: chdir(%s) failed: %s
ja: chdir(%s) が失敗しました: %s

en: execl(/bin/sh) failed: %s
ja: execl (/bin/sh) が失敗しました: %s

en: Closing idle connection
ja: アイドル状態の接続を閉じます

en: Peer closed connection
ja: ピアが接続を閉じました

en: extra server response
ja: 余分なサーバレスポンスです

en: Connecting...
ja: 接続中...

en: Connected
ja: 接続しました

en: Waiting for response...
ja: 応答を待っています...

en: Receiving data
ja: データ受信中

en: Sending data
ja: データ送信中

en: Getting file list (%lld) [%s]
ja: ファイルリスト (%lld) [%s] を取得中

en: Data connection peer has wrong port number
ja: データ接続ピアのポート番号が間違っています

en: Data connection peer has mismatching address
ja: データ接続ピアのアドレスが一致しません

en: Switching to NOREST mode
ja: NOREST モードに切り替えます

en: Server reply matched ftp:retry-530, retrying
ja: サーバの返答が ftp:retry-530 とマッチしました。再試行中

en: Server reply matched ftp:retry-530-anonymous, retrying
ja: サーバの返答が ftp:retry-530-anonymous とマッチしました。再試行中

en: Account is required, set ftp:acct variable
ja: アカウントが必要です。ftp:acct 変数を設定してください

en: ftp:skey-force is set and server does not support OPIE nor S/KEY
ja: ftp:skey-forceがセットされていますが、サーバはOPIEもS/KEYもサポートしていません

en: assuming failed host name lookup
ja: ホスト名検索に失敗したと仮定します

en: cannot parse EPSV response
ja: EPSV レスポンスを解析できません

en: Closing control socket
ja: コントロールソケットを閉じています

en: cannot create socket of address family %d
ja: アドレスファミリ %d のソケットを作れません

en: Socket error (%s) - reconnecting
ja: ソケットエラー (%s) - 再接続中

en: unsupported network protocol
ja: サポートされていないネットワークプロトコルです

en: Connecting data socket to (%s) port %u
ja: データソケットを (%s) のポート %u に接続中

en: Switching passive mode off
ja: パッシヴモードをオフに切り替えました

en: ftp:ssl-force is set and server does not support or allow SSL
ja: ftp:ssl-force がセットされていますが、サーバは SSL をサポートあるいは許可していません

en: Persist and retry
ja: 持続的に再試行します

en: Closing data socket
ja: データソケットを閉じています

en: saw file size in response
ja: レスポンス中にファイルサイズがありました

en: Turning on sync-mode
ja: sync モードを有効にしました

en: Switching passive mode on
ja: パッシヴモードをオンに切り替えました

en: Sending commands...
ja: コマンドを送信中...

en: Connection idle
ja: 接続アイドル

en: Resolving host address...
ja: ホストアドレスを解決しています...

en: TLS negotiation...
ja: TLS ネゴシエーション...

en: Logging in...
ja: ログインしています...

en: Making data connection...
ja: データ接続を確立中...

en: Changing remote directory...
ja: リモートディレクトリを変更中...

en: Waiting for other copy peer...
ja: 他のコピー相手を待っています...

en: Waiting for transfer to complete
ja: 送受信の完了を待っています

en: Waiting for data connection...
ja: データ接続を待っています...

en: %s: %s: file already exists and xfer:clobber is unset
ja: %s: %s: ファイルはすでに存在し、また xfer:clobber がセットされていません

en: Closing HTTP connection
ja: HTTP 接続を閉じています

en: POST method failed
ja: POST メソッド失敗

en: ftp over http cannot work without proxy, set hftp:proxy.
ja: ftp over http はプロキシ無しでは利用できません。hftp:proxy をセットしてください。

en: Sending request...
ja: リクエストを送信中...

en: Hit EOF while fetching headers
ja: ヘッダの取得中に EOF に達しました

en: Could not parse HTTP status line
ja: HTTP ステータスラインを解析できませんでした

en: Receiving body...
ja: ボディを受信中...

en: Hit EOF
ja: EOF に達しました

en: Received not enough data, retrying
ja: 十分なデータを受信できなかったので、再試行します

en: Received all
ja: すべて受信しました

en: Received all (total)
ja: すべて受信しました (合計)

en: chunked format violated
ja: chunked フォーマットに違反しています

en: Fetching headers...
ja: ヘッダを取得中...

en: [%d] Done (%s)
ja: [%d] 完了 (%s)

en:  -w <file> Write history to file.
     -r <file> Read history from file; appends to current history.
     -c  Clear the history.
     -l  List the history (default).
    Optional argument cnt specifies the number of history lines to list,
    or "all" to list all entries.
ja:  -w <file> 履歴をファイルに書き込みます。
     -r <file> 履歴をファイルから読み込み、現在の履歴に追加します。
     -c 履歴を消去します。
     -l 履歴を列挙します(デフォルト)。
     オプション引数 cnt では列挙する履歴の行数を指定します。"all"を指定すると全てのエントリが列挙されます。

en: %ld $#l#byte|bytes$ cached
ja: %ld バイトキャッシュ済

en: , no size limit
ja: 、サイズ制限無し

en: , maximum size %ld
ja: 、最大サイズは %ld バイト

en: %sTotal: %d director$y|ies$, %d file$|s$, %d symlink$|s$
ja: %s合計: %d 個のディレクトリ、%d 個のファイル、%d 個のシンボリックリンク

en: %sNew: %d file$|s$, %d symlink$|s$
ja: %s新規: %d 個のファイル、%d 個のシンボリックリンク

en: %sModified: %d file$|s$, %d symlink$|s$
ja: %s変更有り: %d 個のファイル、%d 個のシンボリックリンク

en: %sRemoved: %d director$y|ies$, %d file$|s$, %d symlink$|s$
ja: %s削除: %d 個のディレクトリ、%d 個のファイル、%d 個のシンボリックリンク

en: Removing old local file `%s'
ja: 古いローカルファイル `%s' を削除しています

en: Mirroring directory `%s'
ja: ディレクトリ `%s' をミラーしています

en: Making symbolic link `%s' to `%s'
ja: `%s' から `%s' へのシンボリックリンクを張っています

en: mirror: protocol `%s' is not suitable for mirror
ja: mirror: プロトコル `%s' はミラーに適しません

en: %s ok, `%s' created
ja: %s 成功、`%s' を作成しました

en: %s failed for %d of %d director$y|ies$
ja: %s を %d 個のディレクトリ(合計 %d 個のうち)に行えませんでした

en: %s ok, %d director$y|ies$ created
ja: %s 成功、%d 個のディレクトリを作成しました

en: depend module `%s': %s
ja: モジュール `%s' に依存しています: %s

en: modules are not supported on this system
ja: モジュールはこのシステムではサポートされていません

en: rename successful
ja: リネームに成功しました

en: Connecting to %s%s (%s) port %u
ja: %s%s (%s) ポート %u に接続中

en: Timeout - reconnecting
ja: タイムアウト - 再接続中

en: Delaying before reconnect
ja: 再接続を遅延しています

en: max-retries exceeded
ja: 最大再試行回数を超えました

en: parse: missing filter command
ja: parse: フィルタコマンドがありません

en: parse: missing redirection filename
ja: parse: リダイレクションのファイル名がありません

en: `%s', got %lld of %lld (%d%%) %s%s
ja: `%s'、%lld (%lld 中、%d%%)を取得 %s%s

en: %s: BUG - deadlock detected
ja: %s: バグ - デッドロックが検出されました

en: no such variable
ja: そのような変数はありません

en: ambiguous variable name
ja: 変数名が特定できません

en: invalid boolean value
ja: 不正なブーリアン値

en: invalid number
ja: 不正な数

en: invalid floating point number
ja: 不正な浮動小数点数

en: Invalid time unit letter, only [smhd] are allowed.
ja: 時間単位を示す文字として不正です。[smhd] のみ許されます。

en: Invalid time format. Format is <time><unit>, e.g. 2h30m.
ja: 時間フォーマットが不正です。正しいフォーマットは <時間><単位> 例) 2h30m

en: Invalid IPv4 numeric address
ja: 不正なIPv4番号アドレス

en: no closure defined for this setting
ja: この設定では終止が定義されていません

en: host name resolve timeout
ja: ホスト名解決がタイムアウトしました

en: Host name lookup failure
ja: ホスト名検索に失敗しました

en: no such %s service
ja: %s などというサービスはありません

en: No address found
ja: アドレスが見つかりません

en: Proxy protocol unsupported
ja: プロキシプロトコルはサポートされていません

en: ftp:proxy password:
ja: ftp:proxy パスワード:

en: only PUT and POST values allowed
ja: PUT か POST 値のみ許可されます

en: unknown address family `%s'
ja: アドレスファミリー `%s' は不明です

en: %s ok, `%s' removed
ja: %s 成功、`%s' を削除しました

en: %s failed for %d of %d file$|s$
ja: %s を %d 個のファイル(%d ファイル中)に行えませんでした

en: %s ok, %d director$y|ies$ removed
ja: %s 成功、%d 個のディレクトリを削除しました

en: %s ok, %d file$|s$ removed
ja: %s 成功、%d ファイルを削除しました

en: 	Repeat count: %d
ja: 	リピート回数: %d

en: %s: argument required.
ja: %s: 引数が必要です。

en: Usage: sleep <time>[unit]
    Sleep for given amount of time. The time argument can be optionally
    followed by unit specifier: d - days, h - hours, m - minutes, s - seconds.
    By default time is assumed to be seconds.
ja: 使い方: sleep <time>[unit]
    指定された時間だけスリープします。時間を指定する引数に続けて、単位を指定する
    文字をつけることも可能です: d - 日、h - 時間、m - 分、s - 秒。
    デフォルトでは時間は秒であると仮定されます。

en: %.0fb/s
ja: %.0fB/s

en: %.1fK/s
ja: %.1fKB/s

en: %.2fM/s
ja: %.2fMB/s

en: execlp(%s) failed: %s
ja: execlp(%s) に失敗しました: %s
