grep 2.23.7 - en to sv translation catalogue (112 entries)

en: invalid argument %s for %s
sv: ogiltigt argument %s för %s

en: ambiguous argument %s for %s
sv: tvetydigt argument %s för %s

en: Valid arguments are:
sv: Giltiga argument är:

en: write error
sv: skrivfel

en: unbalanced [
sv: obalanserad [

en: invalid character class
sv: ogiltig teckenklass

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
sv: syntax för teckenklass är [[:space:]], inte [:space:]

en: unfinished \ escape
sv: oavslutad \-sekvens

en: invalid content of \{\}
sv: ogiltigt innehåll i \{\}

en: regular expression too big
sv: reguljärt uttryck är för stort

en: unbalanced (
sv: obalanserad (

en: no syntax specified
sv: ingen syntax angiven

en: unbalanced )
sv: obalanserad )

en: Unknown system error
sv: Okänt systemfel

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
sv: %s: flaggan ”%s” är tvetydig. Möjligheter:

en: %s: option '%s' is ambiguous
sv: %s: flaggan ”%s” är tvetydig

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan ”--%s” tillåter inget argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan ”%c%s” tillåter inget argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
sv: %s: flaggan ”--%s” behöver ett argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
sv: %s: okänd flagga ”--%s”

en: %s: unrecognized option '%c%s'
sv: %s: okänd flagga ”%c%s”

en: %s: invalid option -- '%c'
sv: %s: ogiltig flagga -- ”%c”

en: %s: option requires an argument -- '%c'
sv: %s: flaggan behöver ett argument -- ”%c”

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
sv: %s: flaggan ”-W %s” är tvetydig

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan ”-W %s” tillåter inget argument

en: %s: option '-W %s' requires an argument
sv: %s: flaggan ”-W %s” behöver ett argument

en: memory exhausted
sv: minnet är slut

en: unable to record current working directory
sv: kan inte notera aktuell arbetskatalog

en: failed to return to initial working directory
sv: misslyckades med att återvända till ursprunglig arbetskatalog

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
sv: ”

en: '
sv: ”

en: Success
sv: Lyckades

en: No match
sv: Ingen träff

en: Invalid regular expression
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck

en: Invalid collation character
sv: Ogiltigt sorteringstecken

en: Invalid character class name
sv: Ogiltigt teckenklassnamn

en: Trailing backslash
sv: Efterföljande omvänt snedstreck

en: Invalid back reference
sv: Ogiltig bakåtreferens

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
sv: Omatchad [, [^, [:, [. eller [=

en: Unmatched ( or \(
sv: Omatchad ( eller \(

en: Unmatched \{
sv: Omatchad \{

en: Invalid content of \{\}
sv: Ogiltigt innehåll i \{\}

en: Invalid range end
sv: Ogiltigt intervallslut

en: Memory exhausted
sv: Minnet är slut

en: Invalid preceding regular expression
sv: Ogiltigt inledande reguljärt uttryck

en: Premature end of regular expression
sv: För tidigt slut på reguljärt uttryck

en: Regular expression too big
sv: Reguljärt uttryck är för stort

en: Unmatched ) or \)
sv: Omatchad ) eller \)

en: No previous regular expression
sv: Inget tidigare reguljärt uttryck

en: Packaged by %s (%s)
sv: Paketerad av %s (%s)

en: Packaged by %s
sv: Paketerad av %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
sv: ©

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sv: 
    Licens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller senare <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Det här är fri programvara: du får ändra och distribuera den.
    Det finns INGEN GARANTI, så långt som tillåts enligt lag.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
sv: Skriven av %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
sv: Skriven av %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
sv: Skriven av %s, %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
sv: Skriven av %s, %s, %s
    och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
sv: Skriven av %s, %s, %s,
    %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
sv: Skriven av %s, %s, %s,
    %s, %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
sv: Skriven av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
sv: Skriven av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
sv: Skriven av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
sv: Skriven av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s och andra.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
sv: 
    Rapportera fel till: %s
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>

en: Report %s bugs to: %s
sv: Rapportera fel i %s till: %s
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>

en: %s home page: <%s>
sv: Webbplats för %s: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
sv: Webbplats för %s: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
sv: Allmän hjälp för GNU-programvara: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: invalid %s%s argument '%s'
sv: ogiltigt %s%s-argument ”%s”

en: invalid suffix in %s%s argument '%s'
sv: ogiltigt suffix i %s%s-argumentet ”%s”

en: %s%s argument '%s' too large
sv: %s%s-argumentet ”%s” är för stort

en: others, see <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>
sv: andra, se <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>

en: (standard input)
sv: (standard in)

en: invalid context length argument
sv: ogiltigt argument till -A, -B eller -C

en: input is too large to count
sv: det är för mycket indata för att räkna

en: Binary file %s matches
sv: Binär fil %s matchar

en: warning: %s: %s
sv: varning: %s: %s

en: recursive directory loop
sv: rekursiv katalogloop

en: input file %s is also the output
sv: inmatningsfilen %s är även utmatningen

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN [FILE]...
sv: Användning: %s [FLAGGA]... MÖNSTER [FIL]...

en: Try '%s --help' for more information.
sv: Försök med ”%s --help” för mer information

en: Search for PATTERN in each FILE or standard input.
sv: Sök efter MÖNSTER i varje FIL eller standard in.

en: PATTERN is, by default, a basic regular expression (BRE).
sv: MÖNSTER är, som standard, ett enkelt reguljärt uttryck (BRE).

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    
    Regexp selection and interpretation:
sv: Exempel: %s -i "hello world" menu.h main.c
    
    Val och tolkning av reguljära uttryck:

en:   -E, --extended-regexp     PATTERN is an extended regular expression (ERE)
      -F, --fixed-strings       PATTERN is a set of newline-separated strings
      -G, --basic-regexp        PATTERN is a basic regular expression (BRE)
      -P, --perl-regexp         PATTERN is a Perl regular expression
sv:  -E, --extended-regexp      MÖNSTER är ett utökat reguljärt uttryck (ERE)
     -F, --fixed-strings        MÖNSTER är ett antal strängar separerade med nyrad
     -G, --basic-regexp         MÖNSTER är ett enkelt reguljärt uttryck (BRE)
     -P, --perl-regexp          MÖNSTER är ett reguljärt uttryck som i Perl

en:   -e, --regexp=PATTERN      use PATTERN for matching
      -f, --file=FILE           obtain PATTERN from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions
      -w, --word-regexp         force PATTERN to match only whole words
      -x, --line-regexp         force PATTERN to match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
sv:  -e, --regexp=MÖNSTER       använd MÖNSTER som ett reguljärt uttryck
     -f, --file=FIL             hämta MÖNSTER från FIL
     -i, --ignore-case          skilj ej på gemener och versaler
     -w, --word-regexp          tvinga MÖNSTER att endast matcha hela ord
     -x, --line-regexp          tvinga MÖNSTER att endast matcha hela rader
     -z, --null-data            en datarad slutar i 0 byte, inte nyradstecken

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             display version information and exit
          --help                display this help text and exit
sv: 
    Diverse:
      -s, --no-messages         visa inga felmeddelanden
      -v, --invert-match        välj rader utan träffar
      -V, --version             visa versionsinformation och avsluta
          --help                visa detta hjälpmeddelande och avsluta

en: 
    Output control:
      -m, --max-count=NUM       stop after NUM matches
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
          --line-buffered       flush output on every line
      -H, --with-filename       print the file name for each match
      -h, --no-filename         suppress the file name prefix on output
          --label=LABEL         use LABEL as the standard input file name prefix
sv: 
    Kontroll av utmatning:
      -m, --max-count=ANTAL     avsluta efter ANTAL träffar
      -b, --byte-offset         skriv ut byte-offset med utmatningsrader
      -n, --line-number         skriv ut radnummer med utmatningsrader
          --line-buffered       spola utmatning för varje rad
      -H, --with-filename       skriv ut filnamnet för varje träff
      -h, --no-filename         skriv inte ut filnamnets prefix vid utmatning
          --label=ETIKETT       skriv ut ETIKETT som filnamnsprefix för standard in

en:   -o, --only-matching       show only the part of a line matching PATTERN
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE;
                                TYPE is 'binary', 'text', or 'without-match'
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
sv:   -o, --only-matching       visa endast den del av en rad som matchar MÖNSTER
      -q, --quiet, --silent     undertryck all normal utmatning
          --binary-files=TYP    anta att binärfiler är av TYP;
                                TYP  är ”binary”, ”text” eller ”without-match”
      -a, --text                samma som --binary-files=text

en:   -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories;
                                ACTION is 'read', 'recurse', or 'skip'
      -D, --devices=ACTION      how to handle devices, FIFOs and sockets;
                                ACTION is 'read' or 'skip'
      -r, --recursive           like --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  likewise, but follow all symlinks
sv:   -I                        samma som --binary-files=without-match
      -d, --directories=ÅTGÄRD  hur kataloger ska hanteras;
                                ÅTGÄRD är ”read”, ”recurse” eller ”skip”
      -D, --devices=ÅTGÄRD      hur enheter, FIFO och uttag ska hanteras;
                                ÅTGÄRD är ”read” eller ”skip”
      -r, --recursive           samma som --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  detsamma, men följ alla symboliska länkar

en:       --include=FILE_PATTERN  search only files that match FILE_PATTERN
          --exclude=FILE_PATTERN  skip files and directories matching FILE_PATTERN
          --exclude-from=FILE   skip files matching any file pattern from FILE
          --exclude-dir=PATTERN  directories that match PATTERN will be skipped.
sv:       --include=FILMÖNSTER  sök endast filer som matchar FILMÖNSTER
          --exclude=FILMÖNSTER  hoppa över filer/kataloger som matchar FILMÖNSTER
          --exclude-from=FIL    hoppa över filer som matchar filmönster från FIL
          --exclude-dir=MÖNSTER kataloger som matchar MÖNSTER hoppas över.

en:   -L, --files-without-match  print only names of FILEs containing no match
      -l, --files-with-matches  print only names of FILEs containing matches
      -c, --count               print only a count of matching lines per FILE
      -T, --initial-tab         make tabs line up (if needed)
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
sv:   -L, --files-without-match  skriv endast ut namn på FILer som inte innehåller
                                 någon sökträff
      -l, --files-with-matches   skriv endast ut namn på FILer som innehåller
                                 sökträffar
      -c, --count               skriv endast ut antalet matchande rader per FIL
      -T, --initial-tab         gör så att tabulatorer radas upp (om det behövs)
      -Z, --null                skriv ut 0-tecken efter FILnamn

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context=NUM         print NUM lines of output context
sv: 
    Kontroll av sammanhang:
      -B, --before-context=ANTAL skriv ANTAL rader före träffad rad
      -A, --after-context=ANTAL  skriv ANTAL rader efter träffad rad
      -C, --context=ANTAL        skriv ANTAL rader runt träffad rad

en:   -NUM                      same as --context=NUM
          --color[=WHEN],
          --colour[=WHEN]       use markers to highlight the matching strings;
                                WHEN is 'always', 'never', or 'auto'
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS/Windows)
      -u, --unix-byte-offsets   report offsets as if CRs were not there
                                (MSDOS/Windows)
sv:   -ANTAL                    samma som --context=ANTAL
          --color[=NÄR],
          --colour[=NÄR]        använd markörer för att särskilja träff
                                NÄR kan vara ”always”, ”never” eller ”auto”.
      -U, --binary              ta inte bort CR-tecken vid radslut (MSDOS/Windows)
      -u, --unix-byte-offsets   skriv offset som om CR-tecken inte förekommit
                                (MSDOS/Windows)

en: 'egrep' means 'grep -E'.  'fgrep' means 'grep -F'.
    Direct invocation as either 'egrep' or 'fgrep' is deprecated.
sv: ”egrep” betyder ”grep -E”.  ”fgrep” betyder ”grep -F”.
    Direktanrop som antingen ”egrep” eller ”fgrep” är föråldrat.

en: When FILE is -, read standard input.  With no FILE, read . if a command-line
    -r is given, - otherwise.  If fewer than two FILEs are given, assume -h.
    Exit status is 0 if any line is selected, 1 otherwise;
    if any error occurs and -q is not given, the exit status is 2.
sv: När FIL är -, läs från standard in.  Läs . då FIL saknas om -r angivits på
    kommandoraden, läs - annars.  Om färre än två FILer anges, anta -h.
    Avslutningsstatus är 0 om någon rad valdes, annars 1;
    om något fel inträffar och -q inte angavs, är avslutningsstatusen 2.

en: conflicting matchers specified
sv: motstridiga söksträngar angivna

en: invalid matcher %s
sv: ogiltig matchning %s

en: warning: GREP_OPTIONS is deprecated; please use an alias or script
sv: warning: GREP_OPTIONS är föråldrat; använd ett alias eller ett skript

en: unknown devices method
sv: okänd metod för enheter

en: invalid max count
sv: ogiltigt värde för antal träffar

en: unknown binary-files type
sv: okänd binärfiltyp

en: failed to allocate memory for the PCRE JIT stack
sv: misslyckades med att allokera minne för JIT-stacken för PCRE

en: support for the -P option is not compiled into this --disable-perl-regexp binary
sv: stöd för flaggan -P är inte inbyggd i den här binären med --disable-perl-regexp

en: -P supports only unibyte and UTF-8 locales
sv: -P stöder endast unibyte- och UTF-8-lokaler

en: the -P option only supports a single pattern
sv: flaggan -P har endast stöd för ett mönster

en: internal error (should never happen)
sv: internt fel (bör aldrig inträffa)

en: internal error
sv: internt fel

en: exceeded PCRE's line length limit
sv: översteg radlängdsgräns för PCRE

en: exhausted PCRE JIT stack
sv: fyllde JIT-stacken för PCRE

en: exceeded PCRE's backtracking limit
sv: översteg gräns för PCRE-bakåtspårning

en: internal PCRE error: %d
sv: internt PCRE-fel: %d
