grep 2.11.11-pre1 - en to pa translation catalogue (69 entries)

en: invalid argument %s for %s
pa: %2$s ਲਈ ਗਲਤ ਆਰਗੂਮੈਂਟ %1$s

en: Valid arguments are:
pa: ਠੀਕ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਹਨ:

en: write error
pa: ਲਿਖਣ ਗਲਤੀ

en: unbalanced [
pa: ਅਧੂਰੀ [

en: invalid character class
pa: ਗਲਤ ਕਰੈਕਟਰ ਕਲਾਸ

en: unbalanced (
pa: ਅਧੂਰੀ (

en: no syntax specified
pa: ਕੋਈ ਸੰਟੈਕਸ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en: unbalanced )
pa: ਅਧੂਰੀ )

en: Unknown system error
pa: ਅਣਜਾਣ ਸਿਸਟਮ ਗਲਤੀ

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
pa: %s: ਚੋਣ '--%s' ਇੱਕ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਨਹੀਂ ਲੈਂਦੀ

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
pa: %s: ਚੋਣ '%c%s' ਇੱਕ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਨਹੀਂ ਲੈਂਦੀ

en: %s: option '--%s' requires an argument
pa: %s: ਚੋਣ '--%s' ਲਈ ਇੱਕ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਚਾਹੀਦਾ

en: %s: unrecognized option '--%s'
pa: %s: ਬੇ-ਪਛਾਣ ਚੋਣ '--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
pa: %s: ਬੇ-ਪਛਾਣ ਚੋਣ '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
pa: %s: ਗਲਤ ਚੋਣ -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
pa: %s: ਚੋਣ ਲਈ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ --'%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
pa: %s: ਚੋਣ '-W %s' ਸਧਾਰਨ ਹੈ।

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
pa: %s: ਚੋਣ '-W %s' ਲਈ ਕੋਈ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਨਹੀਂ ਚਾਹੀਦਾ

en: memory exhausted
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਖਤਮ ਹੋਈ

en: unable to record current working directory
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕਾਰਜਕਾਰੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: failed to return to initial working directory
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਕਾਰਜਕਾਰੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਦੇਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Success
pa: ਸਫ਼ਲ

en: No match
pa: ਕੋਈ ਮੇਲ ਨਹੀਂ

en: Invalid regular expression
pa: ਗਲਤ ਰੈਗੂਲਰ ਸਮੀਕਰਨ

en: Invalid character class name
pa: ਗਲਤ ਕਰੈਕਟਰ ਕਲਾਸ ਨਾਂ

en: Unmatched ( or \(
pa: ਨਾ ਮਿਲਦੇ ( ਜਾਂ \(

en: Unmatched \{
pa: ਨਾ-ਮਿਲਦੇ \{

en: Invalid range end
pa: ਗਲਤ ਅੰਤ ਰੇਜ਼

en: Memory exhausted
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਖਤਮ ਹੋਈ

en: Regular expression too big
pa: ਨਿਯਮਤ ਸਮੀਕਰਨ ਬਹੁਤ ਵੱਡੀ ਹੈ

en: Unmatched ) or \)
pa: ਨਾ ਮਿਲਦੇ ) ਜਾਂ \)

en: No previous regular expression
pa: ਕੋਈ ਪਿਛਲਾ ਨਿਯਮਤ ਸਮੀਕਰਨ ਨਹੀਂ

en: Packaged by %s (%s)
pa: %s (%s) ਵਲੋਂ ਪੈਕ ਕੀਤਾ

en: Packaged by %s
pa: %s ਵਲੋਂ ਪੈਕੇਜ ਬਣਾਇਆ

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
pa: %s ਨੇ ਲਿਖਿਆ।

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
pa: %s ਅਤੇ %s ਨੇ ਲਿਖਿਆ

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
pa: %s, %s, ਅਤੇ %s ਨੇ ਲਿਖਿਆ।

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
pa: %s, %s, %s,
    ਅਤੇ %s ਨੇ ਲਿਖਿਆ

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
pa: %s, %s, %s, %s,
    ਅਤੇ %s ਨੇ ਲਿਖਿਆ।

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
pa: %s, %s, %s, %s, %s
    ਅਤੇ %s ਨੇ ਲਿਖਿਆ।

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
pa: %s, %s, %s, %s, %s,
    %s ਅਤੇ %s ਨੇ ਲਿਖਿਆ।

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
pa: %s. %s, %s, %s,
    %s, %s, %s ਅਤੇ %s
    ਨੇ ਲਿਖਿਆ।

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
pa: %s. %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    ਅਤੇ %s ਨੇ ਲਿਖਿਆ।

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
pa: %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, ਅਤੇ ਹੋਰਾਂ ਨੇ ਲਿਖਿਆ।

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
pa: 
    ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਦਿਉ: %s

en: Report %s bugs to: %s
pa: %s ਬੱਗ ਬਾਰੇ ਰਿਪੋਰਟ ਦਿਓ: %s

en: %s home page: <%s>
pa: %s ਮੁੱਖ ਪੇਜ਼: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
pa: %s ਮੁੱਖ ਪੇਜ਼: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
pa: ਗਨੂ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਆਮ ਮੱਦਦ ਵਾਸਤੇ: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: invalid %s%s argument '%s'
pa: ਗਲਤ %s%s ਆਰਗੂਮੈਂਟ '%s'

en: %s%s argument '%s' too large
pa: %s%s ਆਰਗੂਮੈਂਟ '%s' ਬਹੁਤ ਵੱਡਾ ਹੈ

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Mike Haertel
pa: ਮਾਈਕ ਹਾਇਰਟੇਲ

en: others, see <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>
pa: ਹੋਰਾਂ ਲਈ <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS> ਵੇਖੋ

en: (standard input)
pa: (ਸਟੈਂਡਰਡ ਆਉਟਪੁੱਟ)

en: input is too large to count
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਗਿਣਤੀ ਕਰਨ ਲਈ ਬਹੁਤ ਵੱਡੀ ਹੈ

en: Binary file %s matches
pa: ਬਾਈਨਰੀ ਫਾਇਲ %s ਮਿਲਦੀ ਹੈ

en: warning: %s: %s
pa: ਸਾਵਧਾਨ: %s: %s

en: recursive directory loop
pa: ਲਗਾਤਾਰ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲੂਪ

en: input file %s is also the output
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਫਾਇਲ %s ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ ਵੀ ਹੈ

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN [FILE]...
pa: ਵਰਤੋਂ: %s [ਚੋਣਾਂ]... ਪੈਟਰਨ [ਫਾਇਲ]...

en: Try '%s --help' for more information.
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ '%s --help' ਨਾਲ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

en: Search for PATTERN in each FILE or standard input.
pa: ਹਰੇਕ ਫਾਇਲ (FILE) ਜਾਂ ਸਟੈਂਡਰਡ ਆਉਟਪੁੱਟ ਲਈ ਪੈਟਰਨ ਦੀ ਖੋਜ।

en: PATTERN is, by default, a basic regular expression (BRE).
pa: ਪੈਟਰਨ (PATTERN) ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਨਿਯਮਤ ਸਕਰੀਨ (BRE) ਹੁੰਦਾ ਹੈ।

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    
    Regexp selection and interpretation:
pa: ਉਦਾਹਰਨ: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    
    ਨਿਯਮਤ-ਸਮੀਕਰਨ (Regexp) ਚੋਣ ਅਤੇ ਚਲਾਉਣਾ:

en: invalid matcher %s
pa: ਗਲਤ ਮੈਚਰ %s

en: unknown devices method
pa: ਅਣਜਾਣ ਜੰਤਰ ਢੰਗ

en: invalid max count
pa: ਗਲਤ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਿਣਤੀ

en: unknown binary-files type
pa: ਅਣਜਾਣ ਬਾਈਨਰੀ-ਫਾਇਲ ਕਿਸਮ

en: internal error
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ
