grep 2.26.37 - en to ga translation catalogue (110 entries)

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context=NUM         print NUM lines of output context
ga: 
    Rialú comhthéacs:
      -B, --before-context=UIMH taispeáin UIMH líne de chomhthéacs tosaigh
      -A, --after-context=UIMH  taispeáin UIMH líne de chomhthéacs deiridh
      -C, --context=UIMHIR      taispeáin UIMHIR líne de chomhthéacs

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ga: 
    Ceadúnas GPLv3+: GNU GPL leagan 3 nó níos nuaí <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Is saorbhogearra é seo: ceadaítear duit é a athrú agus a athdháileadh.
    Níl baránta AR BITH ann, an oiread atá ceadaithe de réir dlí.

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             display version information and exit
          --help                display this help text and exit
ga: 
    Roghanna éagsúla:
      -s, --no-messages         ná taispeáin teachtaireachtaí earráide
      -v, --invert-match        taispeáin na línte GAN teaghrán comhoiriúnach
      -V, --version             taispeáin eolas faoin leagan agus scoir
          --help                taispeáin an chabhair seo agus scoir

en: 
    Output control:
      -m, --max-count=NUM       stop after NUM matches
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
          --line-buffered       flush output on every line
      -H, --with-filename       print the file name for each match
      -h, --no-filename         suppress the file name prefix on output
          --label=LABEL         use LABEL as the standard input file name prefix
ga: 
    Rialú aschurtha:
      -m, --max-count=UIMHIR    stop i ndiaidh UIMHIR líne chomhoiriúnach
      -b, --byte-offset         taispeáin an fritháireamh birt san aschur
      -n, --line-number         taispeáin líne-uimhreacha san aschur
          --line-buffered       déan sruthlú an aschuir i ndiaidh gach líne
      -H, --with-filename       taispeáin ainm comhaid le línte comhoiriúnacha
      -h, --no-filename         ná taispeáin ainmneacha comhad
          --label=LIPÉAD        úsáid LIPÉAD mar ainm ar an ngnáth-ionchur

en: 
    Report bugs to: %s
ga: 
    Seol tuairiscí ar fhabhtanna chuig: %s

en:       --include=FILE_PATTERN  search only files that match FILE_PATTERN
          --exclude=FILE_PATTERN  skip files and directories matching FILE_PATTERN
          --exclude-from=FILE   skip files matching any file pattern from FILE
          --exclude-dir=PATTERN  directories that match PATTERN will be skipped.
ga:       --include=PATRÚN      déan cuardach i gcomhaid chomhoiriúnacha amháin
          --exclude=PATRÚN      ná déan cuardach i gcomhaid chomhoiriúnacha
          --exclude-from=COMHAD ná déan cuardach i gcomhaid atá comhoiriúnach le
                                  haon phatrún i gCOMHAD
          --exclude-dir=PATRÚN  ná déan cuardach i gcomhadlanna comhoiriúnacha.

en:   -E, --extended-regexp     PATTERN is an extended regular expression (ERE)
      -F, --fixed-strings       PATTERN is a set of newline-separated strings
      -G, --basic-regexp        PATTERN is a basic regular expression (BRE)
      -P, --perl-regexp         PATTERN is a Perl regular expression
ga:   -E, --extended-regexp     is slonn ionadaíochta feabhsaithe (ERE) é PATRÚN
      -F, --fixed-strings       is tacar teaghrán é PATRÚN, scartha le línte nua
      -G, --basic-regexp        is slonn ionadaíochta bunúsach (BRE) é PATRÚN
      -P, --perl-regexp         is slonn ionadaíochta Perl é PATRÚN

en:   -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories;
                                ACTION is 'read', 'recurse', or 'skip'
      -D, --devices=ACTION      how to handle devices, FIFOs and sockets;
                                ACTION is 'read' or 'skip'
      -r, --recursive           like --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  likewise, but follow all symlinks
ga:   -I                        ar comhbhrí le '--binary-files=without-match'
      -d, --directories=MODH    modh oibre le haghaidh comhadlanna;
                                MODH = 'read', 'recurse', nó 'skip'
      -D, --devices=MODH        modh oibre le haghaidh gléasanna, FIFOnna,
                                  agus soicéid; MODH = 'read' nó 'skip'
      -r, --recursive           ar comhbhrí le '--directories=recurse'
      -R, --dereference-recursive  mar an gcéanna, ach lean naisc shiombalacha

en:   -L, --files-without-match  print only names of FILEs containing no match
      -l, --files-with-matches  print only names of FILEs containing matches
      -c, --count               print only a count of matching lines per FILE
      -T, --initial-tab         make tabs line up (if needed)
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
ga:   -L, --files-without-match ná taispeáin ach ainmneacha comhaid GAN
                                  teaghrán comhoiriúnach
      -l, --files-with-matches  ná taispeáin ach ainmneacha comhaid LE
                                  teaghrán comhoiriúnach
      -c, --count               ná taispeáin ach líon na dteaghrán comhoiriúnach
                                  i ngach comhad
      -T, --initial-tab         Ailínigh na táib (más gá)
      -Z, --null                priontáil beart '0' i ndiaidh ainm an chomhaid

en:   -NUM                      same as --context=NUM
          --color[=WHEN],
          --colour[=WHEN]       use markers to highlight the matching strings;
                                WHEN is 'always', 'never', or 'auto'
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS/Windows)
      -u, --unix-byte-offsets   report offsets as if CRs were not there
                                (MSDOS/Windows)
ga:   -UIMHIR                   ar comhbhrí le '--context=UIMHIR'
          --color[=CATHAIN],
          --colour[=CATHAIN]    aibhsigh na teaghráin chomhoiriúnacha;
                                CATHAIN = 'always', 'never' nó 'auto'.
      -U, --binary              ná scrios carachtair CR (MSDOS/Windows)
      -u, --unix-byte-offsets   ná bac le CRanna agus fritháirimh á ríomh
                                (MSDOS/Windows)

en:   -e, --regexp=PATTERN      use PATTERN for matching
      -f, --file=FILE           obtain PATTERN from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions
      -w, --word-regexp         force PATTERN to match only whole words
      -x, --line-regexp         force PATTERN to match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
ga:   -e, --regexp=PATRÚN       déan cuardach ar PATRÚN
      -f, --file=COMHAD         faigh PATRÚN as COMHAD
      -i, --ignore-case         déan neamhaird de chás na litreacha
      -w, --word-regexp         meaitseálann PATRÚN focail iomlána amháin
      -x, --line-regexp         meaitseálann PATRÚN línte iomlána amháin
      -z, --null-data           léiríonn beart '0' deireadh na líne (vs. \n)

en:   -o, --only-matching       show only the part of a line matching PATTERN
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE;
                                TYPE is 'binary', 'text', or 'without-match'
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
ga:   -o, --only-matching       ná taispeáin ach an teaghrán comhoiriúnach
      -q, --quiet, --silent     múch an gnáth-aschur
          --binary-files=CINEÁL glac le comhaid dhénártha mar CINEÁL;
                                CINEÁL = 'binary', 'text', nó 'without-match'
      -a, --text                ar comhbhrí le '--binary-files=text'

en: %s home page: <%s>
ga: Leathanach baile %s: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
ga: Leathanach baile %s: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: %s%s argument '%s' too large
ga: argóint %s%s rómhór: '%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
ga: %s: rogha neamhbhailí -- '%c'

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
ga: %s: ní cheadaítear argóint i ndiaidh rogha '%c%s'

en: %s: option '%s' is ambiguous
ga: %s: tá rogha '%s' débhríoch

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
ga: %s: tá rogha '%s' débhríoch; féidearthachtaí:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
ga: %s: ní cheadaítear argóint i ndiaidh rogha '--%s'

en: %s: option '--%s' requires an argument
ga: %s: tá argóint de dhíth i ndiaidh rogha '--%s'

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
ga: %s: ní cheadaítear argóint i ndiaidh rogha '-W %s'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
ga: %s: tá an rogha '-W %s' débhríoch

en: %s: option '-W %s' requires an argument
ga: %s: tá argóint de dhíth i ndiaidh rogha '-W %s'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ga: %s: tá argóint de dhíth i ndiaidh na rogha -- '%c'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
ga: %s: rogha anaithnid '%c%s'

en: %s: unrecognized option '--%s'
ga: %s: rogha anaithnid '--%s'

en: 'egrep' means 'grep -E'.  'fgrep' means 'grep -F'.
    Direct invocation as either 'egrep' or 'fgrep' is deprecated.
ga: 'egrep' = 'grep -E', agus 'fgrep' = 'grep -F'.
    Tá na horduithe 'egrep' agus 'fgrep' imithe i léig.

en: (C)
ga: ©

en: (standard input)
ga: (gnáth-ionchur)

en: -P supports only unibyte and UTF-8 locales
ga: Tacaíonn an rogha -P logchaighdeáin aonbhearta agus UTF-8 amháin

en: Binary file %s matches
ga: Teaghrán comhoiriúnach sa chomhad dhénártha %s

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    
    Regexp selection and interpretation:
ga: Mar shampla: %s -i 'Dia duit' rogha.h príomh.c
    
    Roghnú agus léirmhíniú sloinn ionadaíochta:

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
ga: Cabhair ghinearálta maidir le bogearraí GNU: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Invalid back reference
ga: Cúltagairt neamhbhailí

en: Invalid character class name
ga: Ainm neamhbhailí ar aicme charachtar

en: Invalid collation character
ga: Carachtar neamhbhailí cóimheasa

en: Invalid content of \{\}
ga: Ábhar neamhbhailí laistigh de \{\}

en: Invalid preceding regular expression
ga: Tá an slonn ionadaíochta roimhe seo neamhbhailí

en: Invalid range end
ga: Deireadh raoin neamhbhailí

en: Invalid regular expression
ga: Slonn ionadaíochta neamhbhailí

en: Memory exhausted
ga: Cuimhne ídithe

en: No match
ga: Níl a leithéid ann

en: No previous regular expression
ga: Níl aon slonn ionadaíochta roimhe seo

en: PATTERN is, by default, a basic regular expression (BRE).
ga: Is slonn ionadaíochta bunúsach (BRE) é PATRÚN, de réir réamhshocraithe.

en: Packaged by %s
ga: Arna phacáistiú ag %s

en: Packaged by %s (%s)
ga: Arna phacáistiú ag %s (%s)

en: Premature end of regular expression
ga: Deireadh an tsloinn gan choinne

en: Regular expression too big
ga: Slonn ionadaíochta rómhór

en: Report %s bugs to: %s
ga: Seol tuairiscí ar fhabhtanna i %s chuig: %s

en: Search for PATTERN in each FILE or standard input.
ga: Déan cuardach ar PATRÚN i ngach COMHAD nó sa ghnáth-ionchur.

en: Success
ga: D'éirigh leis

en: Trailing backslash
ga: Cúlslais ag an deireadh

en: Try '%s --help' for more information.
ga: Bain triail as '%s --help' chun tuilleadh eolais a fháil.

en: Unknown system error
ga: Earráid anaithnid chórais

en: Unmatched ( or \(
ga: ( nó \( corr

en: Unmatched ) or \)
ga: ) nó \) corr

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ga: [, [^, [:, [., nó [= corr

en: Unmatched \{
ga: \{ corr

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN [FILE]...
ga: Úsáid: %s [ROGHA]... PATRÚN [COMHAD]...

en: Valid arguments are:
ga: Na hargóintí bailí:

en: When FILE is -, read standard input.  With no FILE, read . if a command-line
    -r is given, - otherwise.  If fewer than two FILEs are given, assume -h.
    Exit status is 0 if any line is selected, 1 otherwise;
    if any error occurs and -q is not given, the exit status is 2.
ga: Más é '-' an COMHAD, léigh ón ionchur caighdeánach. Gan COMHAD ar bith,
    léigh . má tá an rogha -r ann, agus - mura bhfuil. Má tá níos lú ná dhá
    chomhad ann, úsáid '-h'. Stádas scortha: 0 (roghnaíodh aon líne ar a laghad),
    1 (níor roghnaíodh), nó 2 (earráid ar bith agus níor tugadh -q).

en: Written by %s and %s.
ga: Scríofa ag %s agus %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
ga: Scríofa ag %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, agus daoine eile nach iad.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ga: Scríofa ag %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, agus %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
ga: Scríofa ag %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    agus %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
ga: Scríofa ag %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, agus %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
ga: Scríofa ag %s, %s, %s,
    %s, %s, agus %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ga: Scríofa ag %s, %s, %s,
    %s, agus %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ga: Scríofa ag %s, %s, %s,
    agus %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
ga: Scríofa ag %s, %s, agus %s.

en: Written by %s.
ga: Scríofa ag %s.

en: ambiguous argument %s for %s
ga: argóint dhébhríoch %s le haghaidh %s

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
ga: Is é [[:space:]] an chomhréir cheart in aicme carachtar, in ionad [:space:]

en: conflicting matchers specified
ga: sonraíodh patrúin chontrártha

en: exceeded PCRE's backtracking limit
ga: sáraíodh teorainn PCRE ar chúlú

en: exceeded PCRE's line length limit
ga: sáraíodh uasfhad líne PCRE

en: exhausted PCRE JIT stack
ga: cruach PCRE JIT líonta

en: failed to allocate memory for the PCRE JIT stack
ga: níorbh fhéidir cuimhne a dháil le haghaidh na cruaiche PCRE JIT

en: failed to return to initial working directory
ga: níorbh fhéidir filleadh ar an mbunchomhadlann oibre

en: input file %s is also the output
ga: is ionann an t-inchomhad %s agus an t-aschomhad

en: input is too large to count
ga: tá an t-ionchur rómhór le háireamh

en: internal PCRE error: %d
ga: earráid inmheánach PCRE: %d

en: internal error
ga: earráid inmheánach

en: internal error (should never happen)
ga: earráid inmheánach (ní tharlaíonn seo riamh)

en: invalid %s%s argument '%s'
ga: argóint neamhbhailí %s%s '%s'

en: invalid argument %s for %s
ga: argóint neamhbhailí %s le haghaidh %s

en: invalid character class
ga: Aicme charachtar neamhbhailí

en: invalid content of \{\}
ga: ábhar neamhbhailí laistigh de \{\}

en: invalid context length argument
ga: tá an argóint a shonraíonn fad an chomhthéacs neamhbhailí

en: invalid matcher %s
ga: meaitseálaí neamhbhailí %s

en: invalid max count
ga: uasmhéid neamhbhailí

en: invalid suffix in %s%s argument '%s'
ga: iarmhír neamhbhailí tar éis argóint %s%s '%s'

en: memory exhausted
ga: cuimhne ídithe

en: no syntax specified
ga: níor sonraíodh aon chomhréir

en: others, see <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>
ga: agus daoine eile, féach ar <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>

en: recursive directory loop
ga: lúb athchúrsach i gcomhadlann

en: regular expression too big
ga: slonn ionadaíochta rómhór

en: support for the -P option is not compiled into this --disable-perl-regexp binary
ga: Tiomsaíodh an clár dénártha seo le --disable-perl-regexp agus gan tacaíocht do rogha -P

en: the -P option only supports a single pattern
ga: Ní thacaíonn rogha -P ach le patrún amháin

en: unable to record current working directory
ga: ní féidir an chomhadlann oibre a fháil

en: unbalanced (
ga: ( corr

en: unbalanced )
ga: ) corr

en: unbalanced [
ga: [ corr

en: unfinished \ escape
ga: Seicheamh éalúcháin \ gan chríochnú

en: unknown binary-files type
ga: cineál anaithnid de chomhad dénártha

en: unknown devices method
ga: modh anaithnid gléasanna

en: warning: %s: %s
ga: rabhadh: %s: %s

en: warning: GREP_OPTIONS is deprecated; please use an alias or script
ga: rabhadh: ní mholtar GREP_OPTIONS a úsáid a thuilleadh; bain úsáid as ailias nó as script

en: write error
ga: earráid sa scríobh
