GNU grep 2.23.7 - en to eo translation catalogue (113 entries)

en: invalid argument %s for %s
eo: nevalida argumento %s por %s

en: ambiguous argument %s for %s
eo: plursenca argumento %s por %s

en: Valid arguments are:
eo: Validaj argumentoj estas:

en: write error
eo: skrib-eraro

en: unbalanced [
eo: senpara [

en: invalid character class
eo: nevalida signoklaso

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
eo: sintakso de signoklaso estas ekzemple [[:spaco:]], ne [:spaco:]

en: unfinished \ escape
eo: nefinita \-eskapo

en: invalid content of \{\}
eo: nevalida enhavo de \{\}

en: regular expression too big
eo: regulesprimo tro grandas

en: unbalanced (
eo: senpara (

en: no syntax specified
eo: neniu sintakso indikatas

en: unbalanced )
eo: senpara )

en: Unknown system error
eo: Nekonata sistemeraro

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
eo: %s: opcio «%s» estas plursenca; eblaĵoj estas:

en: %s: option '%s' is ambiguous
eo: %s: opcio «%s» estas ambigua

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio «--%s» ne toleras argumenton

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio «%c%s» ne toleras argumenton

en: %s: option '--%s' requires an argument
eo: --%s: opcio «%s» bezonas argumenton

en: %s: unrecognized option '--%s'
eo: %s: nekonata opcio «--%s»

en: %s: unrecognized option '%c%s'
eo: %s: nekonata opcio «%c%s»

en: %s: invalid option -- '%c'
eo: %s: nevalida opcio -- «%c»

en: %s: option requires an argument -- '%c'
eo: %s: opcio bezonas argumenton -- «%c»

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
eo: %s: opcio «-W %s» estas plursenca

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio «-W %s» ne toleras argumenton

en: %s: option '-W %s' requires an argument
eo: %s: opcio «-W %s» bezonas argumenton

en: memory exhausted
eo: mankas sufiĉa memoro

en: unable to record current working directory
eo: ne eblas registri aktualan labordosierujon

en: failed to return to initial working directory
eo: malsukcesis reveni al komenca labordosierujo

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
eo: «

en: '
eo: »

en: Success
eo: Sukceso

en: No match
eo: Neniu trafo

en: Invalid regular expression
eo: Nevalida regulesprimo

en: Invalid collation character
eo: Nevalida kunmetita signo

en: Invalid character class name
eo: Nevalida nomo de signoklaso

en: Trailing backslash
eo: Malsuprenstreko '\' ĉe la fino

en: Invalid back reference
eo: Nevalida retroreferenco

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
eo: Senpara [, [^, [:, [., aŭ [=

en: Unmatched ( or \(
eo: Senpara ( aŭ \(

en: Unmatched \{
eo: Senpara \{

en: Invalid content of \{\}
eo: Nevalida enhavo de \{\}

en: Invalid range end
eo: Nevalida fino de gamo

en: Memory exhausted
eo: Mankas sufiĉa memoro

en: Invalid preceding regular expression
eo: Nevalida antaŭa regulesprimo

en: Premature end of regular expression
eo: Neatendita fino de regulesprimo

en: Regular expression too big
eo: Regulesprimo tro grandas

en: Unmatched ) or \)
eo: Senpara ) aŭ \)

en: No previous regular expression
eo: Mankas antaŭa regulesprimo

en: Packaged by %s (%s)
eo: Pakigita far %s (%s)

en: Packaged by %s
eo: Pakigita far %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
eo: ©

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
eo: 
    Ĉi tiu estas libera programaro: vi rajtas ĝin ŝanĝi kaj redistribui.
    La ĝusta permesilo estas GPLv3+: GNU GPL versio 3 aŭ sekva;
    por la kompleta (angla) teksto vidu <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Ĉi tiu programaro ne garantiatas, ene de la limoj de la leĝo.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
eo: Verkita de %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
eo: Verkita de %s kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s
    kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s kaj aliaj.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
eo: 
    Raportu programmisojn al <%s>;
    sciigu tradukerarojn al <translation-team-eo@lists.sourceforge.net>.

en: Report %s bugs to: %s
eo: Raportu programmisojn en %s al: <%s>

en: %s home page: <%s>
eo: Hejmpaĝo de %s: %s

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
eo: Hejmpaĝo de «%s»: http://www.gnu.org/software/%s/

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
eo: Ĝenerala helpo por uzi GNU-programojn: http://www.gnu.org/gethelp/

en: invalid %s%s argument '%s'
eo: nevalida argumento de %s%s: «%s»

en: invalid suffix in %s%s argument '%s'
eo: nevalida sufikso en argumento de %s%s: «%s»

en: %s%s argument '%s' too large
eo: argumento de %s%s tro grandas: «%s»

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Mike Haertel
eo: Majk HERTEL (Mike Haertel)

en: others, see <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>
eo: aliuloj, vidu <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>

en: (standard input)
eo: (ĉefenigujo)

en: invalid context length argument
eo: nevalida kuntekstlongeca argumento

en: input is too large to count
eo: enigo tro longas por nombri

en: Binary file %s matches
eo: Duuma dosiero %s kongruas

en: warning: %s: %s
eo: averto: %s: %s

en: recursive directory loop
eo: rikura ciklo de dosierujoj

en: input file %s is also the output
eo: eniga dosiero %s estas ankaŭ la eliga dosiero; ĝi ignoriĝas

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN [FILE]...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] ŜABLONO [DOSIERO...]

en: Try '%s --help' for more information.
eo: Tajpu '%s --help' por pli da informoj.

en: Search for PATTERN in each FILE or standard input.
eo: Serĉas ŜABLONOn en ĉiu DOSIERO aŭ en ĉefenigujo.

en: PATTERN is, by default, a basic regular expression (BRE).
eo: ŜABLONO defaŭlte estas baza regulesprimo (BRE).

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    
    Regexp selection and interpretation:
eo: Ekzemplo:  %s -i 'hello world' menu.h main.c
    
    Elekto kaj interpreto de regulesprimoj:

en:   -E, --extended-regexp     PATTERN is an extended regular expression (ERE)
      -F, --fixed-strings       PATTERN is a set of newline-separated strings
      -G, --basic-regexp        PATTERN is a basic regular expression (BRE)
      -P, --perl-regexp         PATTERN is a Perl regular expression
eo:   -E, --extended-regexp     ŜABLONO estas etendita regulesprimo (ERE)
      -F, --fixed-strings       ŜABLONO estas aro da ĉenoj apartigitaj de linifinoj
      -G, --basic-regexp        ŜABLONO estas baza regulesprimo (BRE)
      -P, --perl-regexp         ŜABLONO estas regulesprimo de Perl

en:   -e, --regexp=PATTERN      use PATTERN for matching
      -f, --file=FILE           obtain PATTERN from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions
      -w, --word-regexp         force PATTERN to match only whole words
      -x, --line-regexp         force PATTERN to match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
eo:   -e, --regexp=ŜABLONO      uzi ŜABLONOn kiel regulesprimon
      -f, --file=DOSIERO        akiri la ŝablonon el DOSIERO
      -i, --ignore-case         ignori diferencojn de uskleco
      -w, --word-regexp         devigi al ŜABLONO kongrui nur kun tutaj vortoj
      -x, --line-regexp         devigi al ŜABLONO kongrui nur kun tutaj linioj
      -z, --null-data           datenlinio finiĝas per bitoko 0, ne per linifino

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             display version information and exit
          --help                display this help text and exit
eo: 
    Diversaj:
      -s, --no-messages         subpremi erarmesaĝojn
      -v, --invert-match        elekti la nekongruajn liniojn
      -V, --version             montri programversion kaj eliri
          --help                montri ĉi tiun helpon kaj eliri

en: 
    Output control:
      -m, --max-count=NUM       stop after NUM matches
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
          --line-buffered       flush output on every line
      -H, --with-filename       print the file name for each match
      -h, --no-filename         suppress the file name prefix on output
          --label=LABEL         use LABEL as the standard input file name prefix
eo: 
    Regado de la eligo:
      -m, --max-count==NOMBRO   halti post NOMBRO da trafoj
      -b, --byte-offset         montri la bitoknumeron kun eligataj linioj
      -n, --line-number         montri la lininumeron kun eligataj linioj
          --line-buffered       peli la eligon post ĉiu linio
      -H, --with-filename       montri la dosiernomon por ĉiu trafo
      -h, --no-filename         subpremi la prefiksan dosiernomon ĉe eligo
          --label=ETIKEDO       uzi ETIKEDOn kiel dosiernomon de ĉefenigujo

en:   -o, --only-matching       show only the part of a line matching PATTERN
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE;
                                TYPE is 'binary', 'text', or 'without-match'
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
eo:   -o, --only-matching       montri nur la liniparton kiu kongruas kun ŜABLONO
      -q, --quiet, --silent     subpremi ĉian normalan eligadon
          --binary-files=SPECO  supozi ke duumaj dosieroj estas de SPECO;
                                  SPECO estus 'binary' (duuma), 'text' (teksta),
                                  aŭ 'without-match' (sen-trafa)
      -a, --text                egalas al «--binary-files=text»

en:   -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories;
                                ACTION is 'read', 'recurse', or 'skip'
      -D, --devices=ACTION      how to handle devices, FIFOs and sockets;
                                ACTION is 'read' or 'skip'
      -r, --recursive           like --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  likewise, but follow all symlinks
eo:   -I                        egalas al «--binary-files=without-match»
      -d, --directories=AGO     kiel trakti dosierujojn; AGO estus 'read' (legi),
                                  'recurse' (rikure), aŭ 'skip' (ignori)
      -D, --devices=AGO         kiel trakti specialajn dosierojn;
                                  AGO estus 'read' (legi), aŭ 'skip' (ignori)
      -R, -r, --recursive       egalas al «--directories=recurse»

en:       --include=FILE_PATTERN  search only files that match FILE_PATTERN
          --exclude=FILE_PATTERN  skip files and directories matching FILE_PATTERN
          --exclude-from=FILE   skip files matching any file pattern from FILE
          --exclude-dir=PATTERN  directories that match PATTERN will be skipped.
eo:       --include=ŜABLONO     ekzameni nur dosierojn kiuj kongruas kun ŜABLONO
          --exclude=ŜABLONO     ignori dosier(uj)ojn kiuj kongruas kun ŜABLONO
          --exclude-from=DSRO   ignori dosierojn kiuj kongruas kun ŝablono en DSRO
          --exclude-dir=ŜABLONO ignori dosierujojn kiuj kongruas kun ŜABLONO

en:   -L, --files-without-match  print only names of FILEs containing no match
      -l, --files-with-matches  print only names of FILEs containing matches
      -c, --count               print only a count of matching lines per FILE
      -T, --initial-tab         make tabs line up (if needed)
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
eo:   -L, --files-without-match montri nur nomojn de dosieroj sen trafo
      -l, --files-with-matches  montri nur nomojn de dosieroj kun trafoj
      -c, --count               montri nur la nombron de kongruaj linioj
                                  en ĉiu dosiero
      -T, --initial-tab         rektigi la TAB-signojn (se necesas)
      -Z, --null                montri la bitokon «0» post dosiernomo

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context=NUM         print NUM lines of output context
eo: 
    Regado de la kunteksto:
      -B, --before-context=NOM  montri NOM liniojn da antaŭa kunteksto
      -A, --after-context=NOM   montri NOM liniojn da posta kunteksto
      -C, --context=NOMBRO      egalas al «-A NOMBRO -B NOMBRO»

en:   -NUM                      same as --context=NUM
          --color[=WHEN],
          --colour[=WHEN]       use markers to highlight the matching strings;
                                WHEN is 'always', 'never', or 'auto'
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS/Windows)
      -u, --unix-byte-offsets   report offsets as if CRs were not there
                                (MSDOS/Windows)
eo:   -NOMBRO                   egalas al «--context=NOMBRO»
          --color[=KIAM],
          --colour[=KIAM]       uzi markilojn por distingi la kongruajn ĉenojn;
                                  KIAM estus 'always' (ĉiam), 'never' (neniam),
                                  aŭ 'auto' (aŭtomate)
      -U, --binary              ne forigi \r-signojn ĉe linifino (MSDOS)
      -u, --unix-byte-offsets   doni bitoknumerojn kvazaŭ \r-signoj mankus (MSDOS)

en: 'egrep' means 'grep -E'.  'fgrep' means 'grep -F'.
    Direct invocation as either 'egrep' or 'fgrep' is deprecated.
eo: Rekta alvoko kiel aŭ 'egrep' aŭ 'fgrep' malrekomendatas;
    'egrep' signifas 'grep -E; 'fgrep' signifas 'grep -F'.

en: When FILE is -, read standard input.  With no FILE, read . if a command-line
    -r is given, - otherwise.  If fewer than two FILEs are given, assume -h.
    Exit status is 0 if any line is selected, 1 otherwise;
    if any error occurs and -q is not given, the exit status is 2.
eo: Kiam DOSIERO estas «-», ĉefenigujo legiĝas.
    Kiam DOSIERO mankas, «.» legiĝas se «-r» inidikatas, alie «-» legiĝas.
    Kiam malpli ol du DOSIEROJ indikatas, «-h» supoziĝas.
    Elirstato estas 0 se iu linio elektiĝis, alie 1;
    elirstato estas 2 se iu eraro okazis kaj «-q» ne indikatis.

en: conflicting matchers specified
eo: pluraj esprimtipoj indikatas

en: invalid matcher %s
eo: nevalida esprimtipo %s

en: warning: GREP_OPTIONS is deprecated; please use an alias or script
eo: averto: GREP_OPTIONS evitindas; bonvolu uzi 'alias' aŭ skripton

en: unknown devices method
eo: nekonata ago por aparatoj

en: invalid max count
eo: nevalida maksimuma nombro

en: unknown binary-files type
eo: nekonata ago por duumaj dosieroj

en: failed to allocate memory for the PCRE JIT stack
eo: mankas sufiĉa memoro por la PCRE-JIT-stako

en: support for the -P option is not compiled into this --disable-perl-regexp binary
eo: opcio «-P» ne funkcias en ĉi tiu programo ĉar ĝi kompiliĝis kun «--disable-perl-regexp»

en: -P supports only unibyte and UTF-8 locales
eo: opcio «-P» subtenas nur unubajtajn kaj UTF-8-ajn lokaĵojn

en: the -P option only supports a single pattern
eo: opcio «-P» akceptas nur unuopan ŝablonon

en: internal error (should never happen)
eo: **interna eraro** (devus neniam okazi)

en: internal error
eo: **interna eraro**

en: exceeded PCRE's line length limit
eo: transpasiĝis linilongecan limon de PCRE

en: exhausted PCRE JIT stack
eo: la PCRE-JIT-stako tute pleniĝis

en: exceeded PCRE's backtracking limit
eo: transpasiĝis retroreferencan limon de PCRE

en: internal PCRE error: %d
eo: **interna eraro** en PCRE: %d
