gettext-runtime 0.19.4.73 - en to fi translation catalogue (40 entries)

en: write error
fi: virhe kirjoitettaessa

en: Unknown system error
fi: Tuntematon järjestelmän virhe

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
fi: %s: valitsin ’%s’ on moniselitteinen; mahdollisuudet:

en: %s: option '%s' is ambiguous
fi: %s: valitsin ’%s’ on moniselitteinen

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ’--%s’ ei salli argumenttia

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ’%c%s’ ei salli argumenttia

en: %s: option '--%s' requires an argument
fi: %s: valitsin ’--%s’ vaatii argumentin

en: %s: unrecognized option '--%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin ’--%s’

en: %s: unrecognized option '%c%s'
fi: %s: tunnistamaton valitsin ’%c%s’

en: %s: invalid option -- '%c'
fi: %s: virheellinen valitsin -- ’%c’

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fi: %s: valitsin vaatii argumentin -- ’%c’

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
fi: %s: valitsin ’-W %s’ on moniselitteinen

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
fi: %s: valitsin ’-W %s’ ei salli argumenttia

en: %s: option '-W %s' requires an argument
fi: %s: valitsin ’-W %s’ vaatii argumentin

en: memory exhausted
fi: muisti loppui

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fi: Copyright © %s Free Software Foundation, Inc.
    Lisenssi GPLv3+: GNU GPL versio 3 tai myöhempi <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Tämä on vapaa ohjelmisto ja sen muuttaminen ja levittäminen edelleen on sallittua.
    Ohjelmalle EI ANNETA TAKUUTA lain sallimissa rajoissa.

en: Written by %s.
fi: Tekijä: %s

en: too many arguments
fi: liian monta argumenttia

en: missing arguments
fi: ei riittävästi argumentteja

en: Try '%s --help' for more information.
fi: Yritä ’%s --help’ saadaksesi lisää tietoja.

en: Usage: %s [OPTION] [SHELL-FORMAT]
fi: Käyttö: %s [VALITSIN] [SHELL-MUOTO]

en: Substitutes the values of environment variables.
fi: Korvaa ympäristömuuttujien arvot.

en: Operation mode:
fi: Toimintatila:

en:   -v, --variables             output the variables occurring in SHELL-FORMAT
fi:   -v, --variables             tulostaa SHELL-MUODOSSA ilmenevät muuttujat

en: Informative output:
fi: Selittävä tuloste:

en:   -h, --help                  display this help and exit
fi:   -h, --help                  tulosta tämä ohje ja poistu

en:   -V, --version               output version information and exit
fi:   -V, --version                tulosta ohjelman versiotiedot ja poistu

en: In normal operation mode, standard input is copied to standard output,
    with references to environment variables of the form $VARIABLE or ${VARIABLE}
    being replaced with the corresponding values.  If a SHELL-FORMAT is given,
    only those environment variables that are referenced in SHELL-FORMAT are
    substituted; otherwise all environment variables references occurring in
    standard input are substituted.
fi: Tavallisessa toimintatilassa vakiosyöte kopioidaan vakiotulosteeseen
    siten, että viittaukset ympäristömuuttujiin, muodossa $MUUTTUJA tai
    ${MUUTTUJA}, korvataan vastaavilla arvoilla. Mikäli SHELL-MUOTO
    annetaan, vain ne ympäristömuuttujat korvataan, joihin viitataan
    SHELL-MUODOssa. Muussa tapauksessa kaikki vakiosyötteessä esiintyvät
    ympäristömuuttujat korvataan.

en: When --variables is used, standard input is ignored, and the output consists
    of the environment variables that are referenced in SHELL-FORMAT, one per line.
fi: Valitsinta --variables käytettäessä vakiosyöte jätetään huomiotta ja
    tuloste muodostuu ympäristömuuttujista, yksi kutakin riviä kohti,
    joihin viitataan SHELL-MUODOssa.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to <bug-gnu-gettext@gnu.org>.
fi: Ilmoita ohjelmiston vioista (englanniksi) osoitteeseen <bug-gnu-gettext@gnu.org>.
    Ilmoita suomennoksen vioista osoitteeseen <translation-team-fi@lists.sourceforge.net>.

en: error while reading "%s"
fi: virhe luettaessa ”%s”

en: standard input
fi: vakiosyötettä

en: Usage: %s [OPTION] [[TEXTDOMAIN] MSGID]
    or:    %s [OPTION] -s [MSGID]...
fi: Käyttö: %s [VALITSIN] [[KÄÄNNÖSJOUKKO] VIESTI-ID]
    tai:    %s [VALITSIN] -s [VIESTI-ID]...

en: Display native language translation of a textual message.
fi: Näyttää kotoistetun käännöksen tekstimuotoiselle viestille.

en:   -d, --domain=TEXTDOMAIN   retrieve translated messages from TEXTDOMAIN
      -e                        enable expansion of some escape sequences
      -E                        (ignored for compatibility)
      -h, --help                display this help and exit
      -n                        suppress trailing newline
      -V, --version             display version information and exit
      [TEXTDOMAIN] MSGID        retrieve translated message corresponding
                                to MSGID from TEXTDOMAIN
fi:   -d, --domain=KÄÄNNÖSJOUKKO hae käännetyt viestit KÄÄNNÖSJOUKOSTA
      -e                        salli joidenkin lainauskoodien laajentaminen
      -E                        (jätetään huomiotta yhteensopivuuden vuoksi)
      -h, --help                näytä tämä ohje ja poistu
      -n                        jättää pois rivinvaihdon rivin lopusta
      -V, --version             näyttää ohjelmiston versiotiedot ja lopettaa
                                suorituksen
      [KÄÄNNÖSJOUKKO] VIESTI-ID  etsii käännetyn viestin, joka vastaa VIESTI-ID:tä
                                KÄÄNNÖSJOUKOSSA

en: If the TEXTDOMAIN parameter is not given, the domain is determined from the
    environment variable TEXTDOMAIN.  If the message catalog is not found in the
    regular directory, another location can be specified with the environment
    variable TEXTDOMAINDIR.
    When used with the -s option the program behaves like the 'echo' command.
    But it does not simply copy its arguments to stdout.  Instead those messages
    found in the selected catalog are translated.
    Standard search directory: %s
fi: Jos KÄÄNNÖSJOUKKO-parametria ei anneta, joukko päätellään TEXTDOMAIN-
    ympäristömuuttujan perusteella. Jos viestiluettelo ei ole tavanomaisessa
    hakemistossa, vaihtoehtoinen sijainti voidaan määritellä ympäristömuuttu-
    jalla TEXTDOMAINDIR.
    Valitsimen -s kanssa ohjelma toimii kuten ’echo’-komento.
    Ohjelma ei kuitenkaan vain kopioi argumenttejaan vakiotulosteeseen, vaan
    valitusta viestiluettelosta löydetyt viestit näytetään käännettyinä.
    Perushakemisto, josta haku suoritetaan: %s

en: Usage: %s [OPTION] [TEXTDOMAIN] MSGID MSGID-PLURAL COUNT
fi: Käyttö: %s [VALITSIN] [KÄÄNNÖSJOUKKO] VIESTI-ID VIESTI-ID-MONIKKO MÄÄRÄ

en: Display native language translation of a textual message whose grammatical
    form depends on a number.
fi: Näyttää kotoistetun käännöksen tekstimuotoiselle viestille, jonka muoto
    riippuu lukuarvosta.

en:   -d, --domain=TEXTDOMAIN   retrieve translated message from TEXTDOMAIN
      -e                        enable expansion of some escape sequences
      -E                        (ignored for compatibility)
      -h, --help                display this help and exit
      -V, --version             display version information and exit
      [TEXTDOMAIN]              retrieve translated message from TEXTDOMAIN
      MSGID MSGID-PLURAL        translate MSGID (singular) / MSGID-PLURAL (plural)
      COUNT                     choose singular/plural form based on this value
fi:   -d, --domain=KÄÄNNÖSJOUKKO hae käännetyt viestit KÄÄNNÖSJOUKOSTA
      -e                        salli joidenkin lainauskoodien laajentaminen
      -h, --help                näytä tämä ohje ja poistu
      -V, --version             näytä versiotiedot ja poistu
      [KÄÄNNÖSJOUKKO]           hae käännetty sanoma KÄÄNNÖSJOUKOSTA
      VIESTI-ID VIESTI-ID-MON   käännä VIESTI-ID (yksikkö) / VIESTI-ID-MON (monikko)
      MÄÄRÄ                     valitse yksikkö-/monikkomuoto tämän arvon
                                  perusteella

en: If the TEXTDOMAIN parameter is not given, the domain is determined from the
    environment variable TEXTDOMAIN.  If the message catalog is not found in the
    regular directory, another location can be specified with the environment
    variable TEXTDOMAINDIR.
    Standard search directory: %s
fi: Jos KÄÄNNÖSJOUKKO-parametria ei anneta, joukko päätellään TEXTDOMAIN-
    ympäristömuuttujan perusteella. Jos viestiluettelo ei ole tavanomaisessa
    hakemistossa, vaihtoehtoinen sijainti voidaan määritellä ympäristömuuttu-
    jalla TEXTDOMAINDIR.
    Perushakemisto, josta haku suoritetaan: %s
