gawk 4.1.1d - en to ca translation catalogue (706 entries)

en: from %s
ca: de %s

en: attempt to use a scalar value as array
ca: s'ha intentat usar un valor escalar com a una matriu

en: attempt to use scalar parameter `%s' as an array
ca: s'ha intentat usar un paràmetre escalar `%s' com a una matriu

en: attempt to use scalar `%s' as an array
ca: s'ha intentat usar la dada escalar `%s' com a una matriu

en: attempt to use array `%s' in a scalar context
ca: s'ha intentat usar la matriu `%s' en un context escalar

en: delete: index `%s' not in array `%s'
ca: delete: l'índex `%s' no està en la matriu `%s'

en: attempt to use scalar `%s["%.*s"]' as an array
ca: s'ha intentat usar la dada escalar `%s["%.*s"]' com a una matriu

en: adump: first argument not an array
ca: adump: el primer argument no és una matriu

en: asort: second argument not an array
ca: asort: el segon argument no és una matriu

en: asorti: second argument not an array
ca: asorti: el segon argument no és una matriu

en: asort: first argument not an array
ca: asort: el primer argument no és una matriu

en: asorti: first argument not an array
ca: asort: el primer argument no és una matriu

en: asort: cannot use a subarray of first arg for second arg
ca: asort: no es pot usar una submatriu com a primer argument per al segon argument

en: asorti: cannot use a subarray of first arg for second arg
ca: asorti: no es pot usar una submatriu com a primer argument per al segon argument

en: asort: cannot use a subarray of second arg for first arg
ca: asort: no es pot usar una submatriu com a segon argument per al primer argument

en: asorti: cannot use a subarray of second arg for first arg
ca: asorti: no es pot usar una submatriu com a segon argument per al primer argument

en: `%s' is invalid as a function name
ca: `%s' no és vàlid com a nom de funció

en: sort comparison function `%s' is not defined
ca: la funció de comparació d'ordenació `%s' no està definida

en: %s blocks must have an action part
ca: %s blocs han de tenir una part d'acció

en: each rule must have a pattern or an action part
ca: cada regla ha de tenir un patró o una part d'acció

en: old awk does not support multiple `BEGIN' or `END' rules
ca: l'antic awk no suporta múltiples regles `BEGIN' i `END'

en: `%s' is a built-in function, it cannot be redefined
ca: `%s' és una funció interna, no pot ser redefinida

en: regexp constant `//' looks like a C++ comment, but is not
ca: la constant d'expressió regular `//' sembla un comentari en C++, però no ho és

en: regexp constant `/%s/' looks like a C comment, but is not
ca: la constant d'expressió regular `/%s/' sembla un comentari en C, però no ho és

en: duplicate case values in switch body: %s
ca: valors duplicats de casos al cos de l'expressió switch: %s

en: duplicate `default' detected in switch body
ca: s'ha detectat el cas predeterminat `default' duplicat a l'expressió switch

en: `break' is not allowed outside a loop or switch
ca: no es permet `break' a fora d'un bucle o bifurcació

en: `continue' is not allowed outside a loop
ca: no es permet `continue' a fora d'un bucle

en: `next' used in %s action
ca: `next' usat a l'acció %s

en: `nextfile' used in %s action
ca: `nextfile' usat a l'acció %s

en: `return' used outside function context
ca: `return' és usat fora del context d'una funció

en: plain `print' in BEGIN or END rule should probably be `print ""'
ca: el «print» simple en la regla BEGIN o END probablement ha de ser «print ""»

en: `delete' is not allowed with SYMTAB
ca: no es permet `delete' amb SYMTAB

en: `delete' is not allowed with FUNCTAB
ca: no es permet `delete' a FUNCTAB

en: `delete(array)' is a non-portable tawk extension
ca: `delete(array)' és una extensió tawk no portable

en: multistage two-way pipelines don't work
ca: les canonades bidireccionals multi-etapes no funcionen

en: regular expression on right of assignment
ca: expressió regular a la dreta d'una assignació

en: regular expression on left of `~' or `!~' operator
ca: expressió regular a l'esquerra de l'operador `~' o `!~'

en: old awk does not support the keyword `in' except after `for'
ca: l'antic awk no dóna suport a la paraula clau `in' excepte després de `for'

en: regular expression on right of comparison
ca: expressió regular a la dreta de la comparació

en: non-redirected `getline' invalid inside `%s' rule
ca: `getline' sense redirigir no és vàlid a dins de la regla `%s'

en: non-redirected `getline' undefined inside END action
ca: `getline' no redirigit sense definir dintre de l'acció FINAL

en: old awk does not support multidimensional arrays
ca: l'antic awk no suporta matrius multidimensionals

en: call of `length' without parentheses is not portable
ca: la crida de `length' sense parèntesis no és portable

en: indirect function calls are a gawk extension
ca: les crides a funcions indirectes són una extensió gawk

en: can not use special variable `%s' for indirect function call
ca: no es pot usar la variable especial `%s' per a una crida indirecta de funció

en: attempt to use non-function `%s' in function call
ca: s'ha intentat usar la no-funció «%s» en una crida a funcions

en: invalid subscript expression
ca: expressió de subíndex no vàlida

en: warning:
ca: advertiment:

en: unexpected newline or end of string
ca: nova línia inesperada o final d'una cadena de caràcters

en: can't open source file `%s' for reading (%s)
ca: no es pot obrir el fitxer font `%s' per a lectura (%s)

en: can't open shared library `%s' for reading (%s)
ca: no es pot obrir la llibreria compartida `%s' per a lectura (%s)

en: reason unknown
ca: motiu desconegut

en: can't include `%s' and use it as a program file
ca: no es pot incloure `%s' i usar-lo com un fitxer de programa

en: already included source file `%s'
ca: ja s'ha inclòs el fitxer font `%s'

en: already loaded shared library `%s'
ca: ja s'ha carregat la biblioteca compartida `%s'

en: @include is a gawk extension
ca: @include és una extensió de gawk

en: empty filename after @include
ca: nom de fitxer buit després de @include

en: @load is a gawk extension
ca: @load és una extensió de gawk

en: empty filename after @load
ca: fitxer buit després de @load

en: empty program text on command line
ca: el text del programa en la línia de comandaments està buit

en: can't read sourcefile `%s' (%s)
ca: no es pot llegir el fitxer font `%s' (%s)

en: source file `%s' is empty
ca: el fitxer font `%s' està buit

en: PEBKAC error: invalid character '\%03o' in source code
ca: Error PEBKAC: caràcter «\%03o'» no vàlid al codi font

en: source file does not end in newline
ca: el fitxer font no finalitza amb un retorn de carro

en: unterminated regexp ends with `\' at end of file
ca: expressió regular sense finalitzar acaba amb `\' al final del fitxer

en: %s: %d: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
ca: %s: %d: el modificador regex tawk `/.../%c' no funciona a gawk

en: tawk regex modifier `/.../%c' doesn't work in gawk
ca: el modificador regex tawk `/.../%c' no funciona a gawk

en: unterminated regexp
ca: expressió regular sense finalitzar

en: unterminated regexp at end of file
ca: expressió regular sense finalitzar al final del fitxer

en: use of `\ #...' line continuation is not portable
ca: l'ús de `\ #...' com a continuació de línia no és portable

en: backslash not last character on line
ca: la barra invertida no és l'últim caràcter en la línia

en: POSIX does not allow operator `**='
ca: POSIX no permet l'operador `**='

en: old awk does not support operator `**='
ca: l'antic awk no suporta l'operador `**='

en: POSIX does not allow operator `**'
ca: POSIX no permet l'operador `**'

en: old awk does not support operator `**'
ca: l'antic awk no suporta l'operador `**='

en: operator `^=' is not supported in old awk
ca: l'operador `^=' no està suportat en l'antic awk

en: operator `^' is not supported in old awk
ca: l'operador `^' no està suportat en l'antic awk

en: unterminated string
ca: cadena sense finalitzar

en: invalid char '%c' in expression
ca: caràcter `%c' no vàlid en l'expressió

en: `%s' is a gawk extension
ca: `%s' és una extensió de gawk

en: POSIX does not allow `%s'
ca: POSIX no permet «%s»

en: `%s' is not supported in old awk
ca: `%s' no està suportat en l'antic awk

en: `goto' considered harmful!
ca: `goto' es considera perjudicial!

en: %d is invalid as number of arguments for %s
ca: %d no és vàlid com a nombre d'arguments per a %s

en: %s: string literal as last arg of substitute has no effect
ca: %s: la cadena literal com a últim argument de substitució no té efecte

en: %s third parameter is not a changeable object
ca: %s el tercer paràmetre no és un objecte intercanviable

en: match: third argument is a gawk extension
ca: match: el tercer argument és una extensió de gawk

en: close: second argument is a gawk extension
ca: close: el segon argument és una extensió de gawk

en: use of dcgettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
ca: l'ús de dcgettext(_"...") no és correcte: elimineu el guió baix inicial

en: use of dcngettext(_"...") is incorrect: remove leading underscore
ca: l'ús de dcgettext(_"...") no és correcte: elimineu el guió baix inicial

en: index: regexp constant as second argument is not allowed
ca: índex: no es permet una constant regexp com a segon argument

en: function `%s': parameter `%s' shadows global variable
ca: funció `%s': paràmetre `%s' ofusca la variable global

en: could not open `%s' for writing (%s)
ca: no es pot obrir `%s' per a escriptura (%s)

en: sending variable list to standard error
ca: s'està enviant la llista de variables a l'eixida d'error estàndard

en: %s: close failed (%s)
ca: %s: tancament erroni (%s)

en: shadow_funcs() called twice!
ca: shadow_funcs() s'ha cridat dues vegades!

en: there were shadowed variables.
ca: hi ha hagut variables a l'ombra

en: function name `%s' previously defined
ca: nom de la funció `%s' definida prèviament

en: function `%s': can't use function name as parameter name
ca: funció `%s»: no pot usar el nom de la funció com a paràmetre

en: function `%s': can't use special variable `%s' as a function parameter
ca: funció `%s': no es pot usar la variable especial `%s' com a un paràmetre de funció

en: function `%s': parameter #%d, `%s', duplicates parameter #%d
ca: funció `%s': paràmetre #%d, `%s', duplica al paràmetre #%d

en: function `%s' called but never defined
ca: es crida a la funció `%s' però no s'ha definit

en: function `%s' defined but never called directly
ca: la funció `%s' està definida però no s'ha cridat mai directament

en: regexp constant for parameter #%d yields boolean value
ca: l'expressió regular constant per al paràmetre #%d condueix a un valor booleà

en: function `%s' called with space between name and `(',
    or used as a variable or an array
ca: s'ha cridat a la funció `%s' amb espai entre el nom i el '(',
    o s'ha usat com a variable o matriu

en: division by zero attempted
ca: s'ha intentat una divisió per zero

en: division by zero attempted in `%%'
ca: s'ha intentat una divisió per zero en `%%'

en: cannot assign a value to the result of a field post-increment expression
ca: no es pot assignar un valor al resultat d'una expressió post-increment de camp

en: invalid target of assignment (opcode %s)
ca: destí no vàlid d'assignació (opcode %s)

en: %s to "%s" failed (%s)
ca: %s a "%s" ha fallat (%s)

en: standard output
ca: sortida estàndard

en: exp: received non-numeric argument
ca: exp: s'ha rebut un argument que no és un número

en: exp: argument %g is out of range
ca: exp: l'argument %g està fora de rang

en: fflush: cannot flush: pipe `%s' opened for reading, not writing
ca: fflush: no es pot netejar: la canonada `%s' s'ha obert per a lectura, no per a escriptura

en: fflush: cannot flush: file `%s' opened for reading, not writing
ca: fflush: no es pot netejar: el fitxer `%s' s'ha obert per a lectura, no per a escriptura

en: fflush: `%s' is not an open file, pipe or co-process
ca: fflush: `%s' no és un fitxer obert, canonada o co-procés

en: index: received non-string first argument
ca: índex: el primer argument rebut no és una cadena

en: index: received non-string second argument
ca: índex: el segon argument rebut no és una cadena

en: int: received non-numeric argument
ca: int: s'ha rebut un argument no numèric

en: length: received array argument
ca: length: s'ha rebut un argument de matriu

en: `length(array)' is a gawk extension
ca: `length(array)' és una extensió de gawk

en: length: received non-string argument
ca: length: s'ha rebut un argument que no és una cadena

en: log: received non-numeric argument
ca: log: s'ha rebut un argument no numèric

en: log: received negative argument %g
ca: log: s'ha rebut l'argument negatiu %g

en: fatal: must use `count$' on all formats or none
ca: fatal: s'ha d'usar `count$' a tots els format o a cap

en: field width is ignored for `%%' specifier
ca: l'amplada de camp s'ignorarà per a l'especificador `%%'

en: precision is ignored for `%%' specifier
ca: la precisió s'ignorarà per a l'especificador `%%'

en: field width and precision are ignored for `%%' specifier
ca: l'amplada de camp i la precisió s'ignoraran per a l'especificador `%%'

en: fatal: `$' is not permitted in awk formats
ca: fatal: no es permeten `$' en els formats awk

en: fatal: arg count with `$' must be > 0
ca: fatal: el recompte d'arguments amb `$' ha de ser > 0

en: fatal: arg count %ld greater than total number of supplied arguments
ca: fatal: el recompte d'arguments %ld és major que el nombre total d'arguments proporcionats

en: fatal: `$' not permitted after period in format
ca: fatal: no es permet `$' després d'un punt en el format

en: fatal: no `$' supplied for positional field width or precision
ca: fatal: no es proporciona `$' per a l'ample o precisió del camp de posició

en: `l' is meaningless in awk formats; ignored
ca: `l' manca de significat en els formats awk; serà ignorat

en: fatal: `l' is not permitted in POSIX awk formats
ca: fatal: `l' no està permès en els formats POSIX de awk

en: `L' is meaningless in awk formats; ignored
ca: `L' manca de significat en els formats awk; serà ignorat

en: fatal: `L' is not permitted in POSIX awk formats
ca: fatal: `L' no està permès en els formats POSIX de awk

en: `h' is meaningless in awk formats; ignored
ca: `h' manca de significat en els formats awk; serà ignorat

en: fatal: `h' is not permitted in POSIX awk formats
ca: fatal: `h' no està permès en els formats POSIX de awk

en: [s]printf: value %g is too big for %%c format
ca: [s]printf: el valor %g és massa gran per al format `%%c'

en: [s]printf: value %g is not a valid wide character
ca: [s]printf: el valor %g no és un caràcter ampli vàlid

en: [s]printf: value %g is out of range for `%%%c' format
ca: [s]printf: el valor %g està fora de rang per al format `%%%c'

en: ignoring unknown format specifier character `%c': no argument converted
ca: s'ignorarà el caràcter especificador de format `%c': no s'ha convertit cap argument

en: fatal: not enough arguments to satisfy format string
ca: fatal: no hi ha prou arguments per a satisfer el format d'una cadena

en: ^ ran out for this one
ca: ^ desbordament per a aquest

en: [s]printf: format specifier does not have control letter
ca: [s]printf: l'especificador de format no conté lletra de control

en: too many arguments supplied for format string
ca: s'han proporcionat masses arguments per a la cadena de format

en: sprintf: no arguments
ca: sprintf: sense arguments

en: printf: no arguments
ca: printf: sense arguments

en: sqrt: received non-numeric argument
ca: sqrt: s'ha rebut un argument no numèric

en: sqrt: called with negative argument %g
ca: sqrt: cridat amb l'argument negatiu %g

en: substr: length %g is not >= 1
ca: substr: la longitud %g no és >= 1

en: substr: length %g is not >= 0
ca: substr: la longitud %g no és >= 0

en: substr: non-integer length %g will be truncated
ca: substr: la longitud sobre un nombre no enter %g serà truncada

en: substr: length %g too big for string indexing, truncating to %g
ca: substr: la llargada %g és massa gran per a la indexació de cadenes de caràcters, es truncarà a %g

en: substr: start index %g is invalid, using 1
ca: substr: l'índex d'inici %g no és vàlid, usant 1

en: substr: non-integer start index %g will be truncated
ca: substr: l'índex d'inici no enter %g serà truncat

en: substr: source string is zero length
ca: substr: la cadena font és de longitud zero

en: substr: start index %g is past end of string
ca: substr: l'índex d'inici %g sobrepassa l'acabament de la cadena

en: substr: length %g at start index %g exceeds length of first argument (%lu)
ca: substr: la longitud %g a l'índex d'inici %g excedeix la longitud del primer argument (%lu)

en: strftime: format value in PROCINFO["strftime"] has numeric type
ca: strftime: el valor de format a PROCINFO["strftime"] té tipus numèric

en: strftime: received non-numeric second argument
ca: strftime: s'ha rebut un segon argument no numèric

en: strftime: second argument less than 0 or too big for time_t
ca: strftime: el segon argument és més petit que 0 o massa gran per a time_t

en: strftime: second argument out of range for time_t
ca: strftime: ssegon argument fora de rang per a time_t

en: strftime: received non-string first argument
ca: strftime: el primer argument rebut no és una cadena

en: strftime: received empty format string
ca: strftime: s'ha rebut una cadena de format buida

en: mktime: received non-string argument
ca: mktime: s'ha rebut un argument que no és una cadena

en: mktime: at least one of the values is out of the default range
ca: mktime: almenys un dels valors està forra del rang predeterminat

en: 'system' function not allowed in sandbox mode
ca: la funció 'system' no es permet fora del mode entorn de proves

en: system: received non-string argument
ca: system: s'ha rebut un argument que no és una cadena

en: reference to uninitialized field `$%d'
ca: referència a una variable sense inicialitzar `$%d'

en: tolower: received non-string argument
ca: tolower: s'ha rebut un argument que no és una cadena

en: toupper: received non-string argument
ca: toupper: s'ha rebut un argument que no és una cadena

en: atan2: received non-numeric first argument
ca: atan2: el primer argument rebut no és numèric

en: atan2: received non-numeric second argument
ca: atan2: el segon argument rebut no és numèric

en: sin: received non-numeric argument
ca: sin: s'ha rebut un argument que no és numèric

en: cos: received non-numeric argument
ca: cos: s'ha rebut un argument que no és numèric

en: srand: received non-numeric argument
ca: srand: s'ha rebut un argument que no és numèric

en: match: third argument is not an array
ca: match: el tercer argument no és una matriu

en: gensub: third argument `%.*s' treated as 1
ca: gensub: el tercer argument `%.*s' es tractarà com a 1

en: gensub: third argument %g treated as 1
ca: gensub: el tercer argument %g es tractarà com a 1

en: %s: can be called indirectly only with two arguments
ca: %s: es pot cridar indirectament amb dos arguments

en: indirect call to %s requires at least two arguments
ca: la crida indirecta a %s requereix almenys dos arguments

en: lshift: received non-numeric first argument
ca: lshift: el primer argument rebut no és numèric

en: lshift: received non-numeric second argument
ca: lshift: el segon argument rebut no és numèric

en: lshift(%f, %f): negative values will give strange results
ca: lshift(%f, %f): els valors negatius donaran resultats estranys

en: lshift(%f, %f): fractional values will be truncated
ca: lshift(%f, %f): els valors fraccionaris sernn truncats

en: lshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
ca: lshift(%f, %f): un valor de desplaçament massa gran donarà resultats estranys

en: rshift: received non-numeric first argument
ca: rshift: el primer argument rebut no és numèric

en: rshift: received non-numeric second argument
ca: rshift: el segon argument rebut no és numèric

en: rshift(%f, %f): negative values will give strange results
ca: rshift(%f, %f): els valors negatius donaran resultats estranys

en: rshift(%f, %f): fractional values will be truncated
ca: rshift(%f, %f): els valors fraccionaris seran truncats

en: rshift(%f, %f): too large shift value will give strange results
ca: rshift(%f, %f): un valor de desplaçament massa gran donarà resultats estranys

en: and: called with less than two arguments
ca: and: cridat amb menys de dos arguments

en: and: argument %d is non-numeric
ca: exp: l'argument %d no és numèric

en: and: argument %d negative value %g will give strange results
ca: and: l'argument %d amb valor negatiu %g donarà resultats estranys

en: or: called with less than two arguments
ca: or: cridat amb menys de dos arguments

en: or: argument %d is non-numeric
ca: or: l'argument %d no és numèric

en: or: argument %d negative value %g will give strange results
ca: or: l'argument %d amb valor negatiu %g donarà resultats estranys

en: xor: called with less than two arguments
ca: xort: cridat amb menys de dos arguments

en: xor: argument %d is non-numeric
ca: xor: l'argument %d no és numèric

en: xor: argument %d negative value %g will give strange results
ca: xor: l'argument %d del valor negatiu %g donarà resultats estranys

en: compl: received non-numeric argument
ca: compl: s'ha rebut un argument que no és numèric

en: compl(%f): negative value will give strange results
ca: compl(%f): el valor negatiu donarà resultats estranys

en: compl(%f): fractional value will be truncated
ca: compl(%f): el valor fraccionari serà truncat

en: dcgettext: `%s' is not a valid locale category
ca: dcgettext: `%s' no és una categoria local vàlida

en: Type (g)awk statement(s). End with the command "end"
ca: Escriviu proposició(ns) g(awk). Termineu amb la instrucció "end"

en: invalid frame number: %d
ca: número invàlid de marc: %d

en: info: invalid option - "%s"
ca: info: opció no vàlida - "%s"

en: source "%s": already sourced.
ca: source "%s": ja s'ha utilitzat.

en: save "%s": command not permitted.
ca: save "%s": ordre no permesa.

en: Can't use command `commands' for breakpoint/watchpoint commands
ca: No es pot usar l'ordre `commands' per a ordres de punt d'interrupció/inspecció

en: no breakpoint/watchpoint has been set yet
ca: no s'ha establert encara cap punt d'interrupció/verificació

en: invalid breakpoint/watchpoint number
ca: número de punt d'interrupció/inspecció no vàlid

en: Type commands for when %s %d is hit, one per line.
ca: Escriviu les ordres per a quan s'assoleix %s %d, una per línia.

en: End with the command "end"
ca: Termineu amb l'ordre "end"

en: `end' valid only in command `commands' or `eval'
ca: `end' és vàlid sols a les ordres `commands' o `eval'

en: `silent' valid only in command `commands'
ca: `silent' és vàlid sols a l'ordre `commands'

en: trace: invalid option - "%s"
ca: traç: opció no vàlida - "%s"

en: condition: invalid breakpoint/watchpoint number
ca: condició: número de punt d'interrupció/inspecció no vàlid

en: argument not a string
ca: l'argument no és una cadena de caràcters

en: option: invalid parameter - "%s"
ca: opció: paràmetre no vàlid - "%s"

en: no such function - "%s"
ca: no existeix aquesta funció - "%s"

en: enable: invalid option - "%s"
ca: enable: opció no vàlida - "%s"

en: invalid range specification: %d - %d
ca: especificació no vàlida de rang: %d - %d

en: non-numeric value for field number
ca: valor no numèric per al número de camp

en: non-numeric value found, numeric expected
ca: s'ha trobat un valor no numèric, s'esperava un valor numèric

en: non-zero integer value
ca: valor enter no zero

en: backtrace [N] - print trace of all or N innermost (outermost if N < 0) frames.
ca: backtrace [N] - imprimeix la traça de tot els N marcs interiors (exteriors si N < 0).

en: break [[filename:]N|function] - set breakpoint at the specified location.
ca: break [[fitxer:]N|funció] - estableix el punt d'interrupció a la ubicació especificada.

en: clear [[filename:]N|function] - delete breakpoints previously set.
ca: clear [[fitxer:]N|funció] - suprimeix els punts  establerts prèviament.

en: commands [num] - starts a list of commands to be executed at a breakpoint(watchpoint) hit.
ca: commands [num] - inicia una llista d'ordres a executar quan s'arribi a un punt d'interrupció/inspecció.

en: condition num [expr] - set or clear breakpoint or watchpoint condition.
ca: condition num [expr] - estableix o neteja una condició de punt d'interrupció o d'inspecció.

en: continue [COUNT] - continue program being debugged.
ca: continue [RECOMPTE] - continua el programa que s'està depurant.

en: delete [breakpoints] [range] - delete specified breakpoints.
ca: delete [punts d'interrupció] [rang] - esborra els punts d'interrupció especificats.

en: disable [breakpoints] [range] - disable specified breakpoints.
ca: disable [punts d'interrupció] [rang] - deshabilita els punts d'interrupció especificats.

en: display [var] - print value of variable each time the program stops.
ca: display [var] - imprimeix el valor de la variable cada cop que el programa s'atura

en: down [N] - move N frames down the stack.
ca: down [N] - mou N marcs cap a baix a la pila.

en: dump [filename] - dump instructions to file or stdout.
ca: dump [filename] - aboca les instruccions a un fitxer o a la sortida estàndard.

en: enable [once|del] [breakpoints] [range] - enable specified breakpoints.
ca: enable [once|del] [punts d'interrupció] [rang] - habilita els punts d'interrupció especificats.

en: end - end a list of commands or awk statements.
ca: end - finalitza una llista de ordres o declaracions awk.

en: eval stmt|[p1, p2, ...] - evaluate awk statement(s).
ca: eval stmt|[p1, p2, ...] - avalua la(es) declaració(ns) awk.

en: finish - execute until selected stack frame returns.
ca: finish - executa fins que hi hagi un retorn del marc de pila seleccionat.

en: frame [N] - select and print stack frame number N.
ca: frame [N] - selecciona i imprimeix el  marc de pila amb número N.

en: help [command] - print list of commands or explanation of command.
ca: help [ordre] - imprimeix una llista d'ordres o una explica de l'ordre.

en: ignore N COUNT - set ignore-count of breakpoint number N to COUNT.
ca: ignore N RECOMPTE - estableix ignore-count del punt d'interrupció número N fins RECOMPTE.

en: list [-|+|[filename:]lineno|function|range] - list specified line(s).
ca: list [-|+|[fitxer:]número-de-línia|funció|rang] - fes una llista la(es) línia(es) especificada(es).

en: next [COUNT] - step program, proceeding through subroutine calls.
ca: next [RECOMPTE] - avança el programa pas per pas, tot procedint a través de les crides de subrutines.

en: nexti [COUNT] - step one instruction, but proceed through subroutine calls.
ca: nexti [RECOMPTE] - avança una instrucció, però procedeix a través de crides de subrutines.

en: option [name[=value]] - set or display debugger option(s).
ca: option [nom[=valor]] - estableix o mostra la(es) opció(ns) del depurador.

en: print var [var] - print value of a variable or array.
ca: print var [var] - imprimeix el valor de la variable o matriu.

en: printf format, [arg], ... - formatted output.
ca: printf format, [arg], ... - sortida amb format.

en: quit - exit debugger.
ca: quit - surt del depurador.

en: return [value] - make selected stack frame return to its caller.
ca: return [valor] - fes que el marc seleccionat de pila retorni a l'element que l'ha cridat.

en: run - start or restart executing program.
ca: run - inicia o reinicia el programa que s'està executant.

en: save filename - save commands from the session to file.
ca: save filename - desa les ordres de la sessió a un fitxer.

en: set var = value - assign value to a scalar variable.
ca: set var = valor - assigna un valor a una variable escalar.

en: silent - suspends usual message when stopped at a breakpoint/watchpoint.
ca: silent - suspèn els missatges habituals quan s'autra a un punt d'interrupció/inspecció.

en: source file - execute commands from file.
ca: source file - executa una ordre des d'un fitxer.

en: step [COUNT] - step program until it reaches a different source line.
ca: step [RECOMPTE] - avança pas per pas pel programa fins que arribi a una línia diferent de la font.

en: stepi [COUNT] - step one instruction exactly.
ca: stepi [RECOMPTE] - avança exactament una instrucció.

en: tbreak [[filename:]N|function] - set a temporary breakpoint.
ca: tbreak [[fitxer:]N|funció] - estableix un punt temporari d'interrupció.

en: trace on|off - print instruction before executing.
ca: trace on|off - imprimeix la instrucció abans d'executar-la.

en: undisplay [N] - remove variable(s) from automatic display list.
ca: undisplay [N] - remou la(es) variable(s) de la llista automàtica  visualització.

en: until [[filename:]N|function] - execute until program reaches a different line or line N within current frame.
ca: until [[fitxer:]N|funció] - executa fins que el programa arribi a una línia diferent a la línia N dins del marc actual.

en: unwatch [N] - remove variable(s) from watch list.
ca: unwatch [N] - remou la(es) variable(s) de la llista d'inspecció.

en: up [N] - move N frames up the stack.
ca: up [N] - mou-te N marcs cap a dalt de la pila.

en: watch var - set a watchpoint for a variable.
ca: watch var - estableix un punt d'inspecció per a una variable.

en: where [N] - (same as backtrace) print trace of all or N innermost (outermost if N < 0) frames.
ca: on [N] - (igual que la traça inversa) imprimeix la traça de tots els N marcs interiors (exteriors si N < 0).

en: can't read command (%s)
ca: no es pot llegir l'ordre (%s)

en: can't read command (%s)
ca: no es pot llegir l'ordre (%s)

en: invalid character in command
ca: caràcter no vàlida en la instucció

en: unknown command - "%.*s", try help
ca: ordre desconeguda - "%.*s", prova l'ajuda

en: invalid character
ca: caràcter no vàlid

en: undefined command: %s
ca: ordre no definida: %s

en: set or show the number of lines to keep in history file.
ca: estableix o mostra el número de línies a mantenir al fitxer d'història.

en: set or show the list command window size.
ca: estableix o mostra la mida de la finestra de llista d'ordres.

en: set or show gawk output file.
ca: estableix o mostra el fitxer de sortida gawk.

en: set or show debugger prompt.
ca: estableix o mostra l'indicador del depurador.

en: (un)set or show saving of command history (value=on|off).
ca: estableix(anul·la) o mostra el desament de la història d'ordres (valor=on|off).

en: (un)set or show saving of options (value=on|off).
ca: estableix(anul·la) o mostra el desament d'opcions (valor=on|off).

en: (un)set or show instruction tracing (value=on|off).
ca: estableix(anul·la) o mostra el seguiment d'instruccions (valor=on|off).

en: program not running.
ca: el programa no s'està executant.

en: can't read source file `%s' (%s)
ca: no es pot llegir el fitxer font `%s' (%s)

en: source file `%s' is empty.
ca: el fitxer font `%s' està buit

en: no current source file.
ca: no hi ha un fitxer font.

en: cannot find source file named `%s' (%s)
ca: no es pot trobar el fitxer font `%s' (%s)

en: WARNING: source file `%s' modified since program compilation.
ca: ADVERTIMENT: el fitxer font `%s' s'ha modificat des de la compilació del programa.

en: line number %d out of range; `%s' has %d lines
ca: línia número %d fora de rang; `%s' té %d línies

en: unexpected eof while reading file `%s', line %d
ca: final de fitxer no esperat quan s'estava llegint el fitxer `%s', línia %d

en: source file `%s' modified since start of program execution
ca: el fitxer font `%s' s'ha modificat des de l'inici de l'execució del programa

en: Current source file: %s
ca: Fitxer font actual: %s

en: Number of lines: %d
ca: Nombre de línies: %d

en: Source file (lines): %s (%d)
ca: Fitxer font (línies): %s (%d)

en: Number  Disp  Enabled  Location
ca: Ubicació habilitada per número disp

en: 	no of hits = %ld
ca: 	número de accessos = %ld

en: 	ignore next %ld hit(s)
ca: 	ignora el(s) pròxim(s) %ld accés(sos)

en: 	stop condition: %s
ca: 	condició d'aturada: %s

en: 	commands:
ca: 	ordres:

en: Current frame:
ca: Marc actual:

en: Called by frame:
ca: Cridat per marc:

en: Caller of frame:
ca: Cridador de marc:

en: None in main().
ca: Cap a main().

en: No arguments.
ca: Sense arguments.

en: No locals.
ca: No hi ha locals.

en: All defined variables:
ca: Totes les variables definides:

en: All defined functions:
ca: Totes les funcions definides:

en: Auto-display variables:
ca: Mostra automàticament les variables:

en: Watch variables:
ca: Inspecciona les variables:

en: no symbol `%s' in current context
ca: no hi ha el símbol `%s' al context actual

en: `%s' is not an array
ca: `%s' no és una matriu

en: $%ld = uninitialized field
ca: $%ld = camp sense inicialitzar

en: array `%s' is empty
ca: la matriu `%s' està buida

en: ["%s"] not in array `%s'
ca: ["%s"] no està a la matriu `%s'

en: `%s["%s"]' is not an array
ca: `%s["%s"]' no és una matriu

en: `%s' is not a scalar variable
ca: `%s' no és una variable escalar

en: attempt to use array `%s["%s"]' in a scalar context
ca: s'ha intentat usar la matriu `%s["%s"]' en un context escalar

en: attempt to use scalar `%s["%s"]' as array
ca: s'ha intentat usar la dada escalar `%s["%s"]' com a una matriu

en: `%s' is a function
ca: `%s' és una funció

en: watchpoint %d is unconditional
ca: el punt d'inspecció %d és incondicional

en: No display item numbered %ld
ca: No hi ha un element de visualització numerat %ld

en: No watch item numbered %ld
ca: No hi ha un element d'inspecció numerat %ld

en: %d: ["%s"] not in array `%s'
ca: %d: ["%s"] no està a la matriu `%s'

en: attempt to use scalar value as array
ca: s'ha intentat usar una dada escalar com a una matriu

en: Watchpoint %d deleted because parameter is out of scope.
ca: El punt d'inspecció %d s'ha esborrat perquè el paràmetre està fora d'abast.

en: Display %d deleted because parameter is out of scope.
ca: La vista %d s'ha suprimit perquè el paràmetre està fora de l'abast.

en:  in file `%s', line %d
ca: al fitxer `%s', línia %d

en:  at `%s':%d
ca:  a `%s':%d

en: #%ld	in
ca: #%ld	en

en: More stack frames follow ...
ca: Segueixen més marcs de pila ...

en: invalid frame number
ca: número no vàlid de rang

en: Note: breakpoint %d (enabled, ignore next %ld hits), also set at %s:%d
ca: Nota: el punt d'interrupció %d (habilitat, ignora els %ld accessos següents), també s'ha establert a %s:%d

en: Note: breakpoint %d (enabled), also set at %s:%d
ca: Nota: el punt d'interrupció %d (habilitat), també s'ha establert a %s:%d

en: Note: breakpoint %d (disabled, ignore next %ld hits), also set at %s:%d
ca: Nota: el punt d'interrupció %d (deshabilitat, ignora els %ld accessos següents), també s'ha establert a %s:%d

en: Note: breakpoint %d (disabled), also set at %s:%d
ca: Nota: el punt d'interrupció %d (deshabilitat), també s'ha establert a %s:%d

en: Breakpoint %d set at file `%s', line %d
ca: Punt d'interrupció  %d establert al fitxer `%s', línia %d

en: Can't set breakpoint in file `%s'
ca: No es pot establir el punt d'interrupció al fitxer `%s'

en: line number %d in file `%s' out of range
ca: el número de línia %d al fitxer `%s' està fora de rang

en: Can't find rule!!!
ca: No es pot trobar la regla!!!

en: Can't set breakpoint at `%s':%d
ca: No es pot establir el punt d'interrupció a `%s':%d

en: Can't set breakpoint in function `%s'
ca: No est pot establir el punt d'interrupció a la funció `%s'

en: breakpoint %d set at file `%s', line %d is unconditional
ca: el punt d'interrupció %d establert al fitxer `%s', línia %d és incondicional

en: Deleted breakpoint %d
ca: Punt interrupció suprimit %d

en: No breakpoint(s) at entry to function `%s'
ca: No hi ha punt(s) d'interrupció a l'entrada a la funció `%s'

en: No breakpoint at file `%s', line #%d
ca: No hi ha un punt d'interrupció al fitxer `%s', línia #%d

en: invalid breakpoint number
ca: número no vàlid de punt d'interrupció

en: Delete all breakpoints? (y or n)
ca: Suprimir tots els punts d'interrupció (s o n)

en: y
ca: s

en: Will ignore next %ld crossing(s) of breakpoint %d.
ca: S'ignoraran el(s) %ld creuament(s) següent(s) del punt d'interrupció %d.

en: Will stop next time breakpoint %d is reached.
ca: S'aturarà la pròxima vegada que s'assoleixi el punt d'interrupció %d.

en: Can only debug programs provided with the `-f' option.
ca: Sols es poden depurar programes que tenen l'opció `-f'.

en: Failed to restart debugger
ca: No s'ha pogut reiniciar el depurador.

en: Program already running. Restart from beginning (y/n)?
ca: El programa ja està corrent. S'ha de reiniciar des del principi (s/n)?

en: Program not restarted
ca: No s'ha reiniciat el programa

en: error: cannot restart, operation not allowed
ca: error: no es pot reiniciar, l'operació no està permesa

en: error (%s): cannot restart, ignoring rest of the commands
ca: error (%s): no es pot reiniciar, s'ignoraran la resta de les ordres

en: Starting program:
ca: S'està iniciant el programa:

en: Program exited %s with exit value: %d
ca: El programa ha tingut la sortida %s amb el valor de sortida: %d

en: The program is running. Exit anyway (y/n)?
ca: El programa s'està executant. Voleu sortir tot i això (s/n)?

en: Not stopped at any breakpoint; argument ignored.
ca: No s'ha detingut a cap punt d'interrupció; s'ignorarà l'argument.

en: invalid breakpoint number %d.
ca: número no vàlid de punt d'interrupció %d.

en: Will ignore next %ld crossings of breakpoint %d.
ca: S'ignoraran els pròxims %ld creuaments de punt d'interrupció %d.

en: 'finish' not meaningful in the outermost frame main()
ca: 'finish' no té significat al marc més extern main()

en: Run till return from
ca: Executa fins retornar de

en: 'return' not meaningful in the outermost frame main()
ca: 'return' no té significat al marc més extern main()

en: Can't find specified location in function `%s'
ca: No es pot trobar la ubicació especificada a la funció `%s'

en: invalid source line %d in file `%s'
ca: línia %d no vàlida de font al fitxer `%s'

en: Can't find specified location %d in file `%s'
ca: No es pot trobar la ubicació especificada %d al fitxer `%s'

en: element not in array
ca: l'element no està a la matriu

en: untyped variable
ca: variable sense tipus

en: Stopping in %s ...
ca: S'està aturant a %s ...

en: 'finish' not meaningful with non-local jump '%s'
ca: 'finish' no té significat amb salt no local '%s'

en: 'until' not meaningful with non-local jump '%s'
ca: 'until' no té significat amb salt no local '%s'

en: 	------[Enter] to continue or q [Enter] to quit------
ca: 	------[Intro] per continuar o q [Intro] per sortir------

en: ["%s"] not in array `%s'
ca: ["%s"] no està a la matriu `%s'

en: sending output to stdout
ca: s'està enviant la sortida a la sortida estàndard

en: invalid number
ca: número no vàlid

en: `%s' not allowed in current context; statement ignored
ca: `%s' no està permès al context actual; s'ignorarà la declaració

en: `return' not allowed in current context; statement ignored
ca: `return' no està permès al context actual; s'ignorarà la declaració

en: No symbol `%s' in current context
ca: No hi ha un símbol `%s' al context actual

en: unbalanced [
ca: [ sense aparellar

en: invalid character class
ca: classe no vàlida de caràcters

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
ca: la sintaxi de la classe de caràcters és [[:espai:]], no [:espai:]

en: unfinished \ escape
ca: seqüència d'escapada \ sense finalitzar

en: invalid content of \{\}
ca: contingut no vàlid de \{\}

en: regular expression too big
ca: l'expressió regular és massa gran

en: unbalanced (
ca: ( sense aparellar

en: no syntax specified
ca: no s'ha especificat una sintaxi

en: unbalanced )
ca: ) sense aparellar

en: unknown nodetype %d
ca: tipus de node %d desconegut

en: unknown opcode %d
ca: opcode %d desconegut

en: opcode %s not an operator or keyword
ca: l'opcode %s no és un operador o una paraula clau

en: buffer overflow in genflags2str
ca: desbordament del cau temporal en genflags2str

en: 
    	# Function Call Stack:
ca: 
    	# Pila de crida a les funcions:

en: `IGNORECASE' is a gawk extension
ca: `IGNORECASE' és una extensió de gawk

en: `BINMODE' is a gawk extension
ca: `BINMODE' és una extensió de gawk

en: BINMODE value `%s' is invalid, treated as 3
ca: El valor BINMODE `%s' no és vàlid, es tractarà com 3

en: bad `%sFMT' specification `%s'
ca: `%sFMT' especificació errònia `%s'

en: turning off `--lint' due to assignment to `LINT'
ca: desactivant `--lint' degut a una assignació a `LINT'

en: reference to uninitialized argument `%s'
ca: referència a un argument sense inicialitzar `%s'

en: reference to uninitialized variable `%s'
ca: referència a una variable sense inicialitzar `%s'

en: attempt to field reference from non-numeric value
ca: s'ha intentat una referència de camp a partir d'un valor no numèric

en: attempt to field reference from null string
ca: s'ha intentat entrar una referència a partir d'una cadena nul·la

en: attempt to access field %ld
ca: s'ha intentat accedir al camp %ld

en: reference to uninitialized field `$%ld'
ca: referència a una variable sense inicialitzar `$%ld'

en: function `%s' called with more arguments than declared
ca: s'ha cridat a la funció `%s' amb més arguments dels declarats

en: unwind_stack: unexpected type `%s'
ca: unwind_stack: tipus no esperat `%s'

en: division by zero attempted in `/='
ca: s'ha intentat una divisió per zero en `/='

en: division by zero attempted in `%%='
ca: s'ha intentat una divisió per zero en `%%='

en: extensions are not allowed in sandbox mode
ca: les extensions no estan permeses en mode de proves

en: -l / @load are gawk extensions
ca: -l / @load són extensions gawk

en: load_ext: received NULL lib_name
ca: load_ext: s'ha rebut lib_name nul

en: load_ext: cannot open library `%s' (%s)
ca: load_ext: no es pot obrir la llibreria `%s' (%s)

en: load_ext: library `%s': does not define `plugin_is_GPL_compatible' (%s)
ca: load_ext: biblioteca `%s': no defineix `plugin_is_GPL_compatible' (%s)

en: load_ext: library `%s': cannot call function `%s' (%s)
ca: load_ext: biblioteca `%s': no es pot cridar a la funció `%s' (%s)

en: load_ext: library `%s' initialization routine `%s' failed
ca: load_ext: la biblioteca `%s' amb rutina d'inicialització `%s' ha fallat

en: `extension' is a gawk extension
ca: `extension' és una extensió gawk

en: extension: received NULL lib_name
ca: extension: s'ha rebut lib_name nul

en: extension: cannot open library `%s' (%s)
ca: extension: no es pot obrir la biblioteca `%s' (%s)

en: extension: library `%s': does not define `plugin_is_GPL_compatible' (%s)
ca: extension: biblioteca `%s': no defineix `plugin_is_GPL_compatible' (%s)

en: extension: library `%s': cannot call function `%s' (%s)
ca: extension: biblioteca `%s': no es pot cridar a la funció `%s' (%s)

en: make_builtin: missing function name
ca: make_builtin: nom absent de funció

en: make_builtin: can't redefine function `%s'
ca: make_builtin: no es pot redefinir la funció `%s'

en: make_builtin: function `%s' already defined
ca: make_builtin: la funció `%s' ja està definida

en: make_builtin: function name `%s' previously defined
ca: make_builtin: nom de la funció `%s' definida prèviament

en: make_builtin: can't use gawk built-in `%s' as function name
ca: make_builtin: no es pot usar el nom intern `%s' com a nom de funció

en: make_builtin: negative argument count for function `%s'
ca: make_builtin: recompte negatiu d'arguments per a la funció `%s'

en: extension: missing function name
ca: extension: nom absent de funció

en: extension: illegal character `%c' in function name `%s'
ca: extension: caràcter `%c' il·legal al nom de funció `%s'

en: extension: can't redefine function `%s'
ca: extension: no es pot redefinir la funció `%s'

en: extension: function `%s' already defined
ca: extension: la funció `%s' ja està definida

en: extension: function name `%s' previously defined
ca: extension: nom de la funció `%s' definida prèviament

en: extension: can't use gawk built-in `%s' as function name
ca: extension: no es pot usar el nom intern `%s' com a nom de funció

en: function `%s': argument #%d: attempt to use scalar as an array
ca: funció `%s': argument #%d: s'ha intentat usar una dada escalar com a una matriu

en: function `%s': argument #%d: attempt to use array as a scalar
ca: funció `%s': argument #%d: s'ha intentat usar una matriu com a un escalar

en: dynamic loading of library not supported
ca: no està suportada la càrrega dinàmica de la biblioteca

en: chdir: called with incorrect number of arguments, expecting 1
ca: chdir: cridat amb un nombre incorrecte d'arguments, s'esperava 1

en: stat: unable to read symbolic link `%s'
ca: stat: no s'ha pogut llegir l'enllaç simbòlic `%s'

en: stat: called with wrong number of arguments
ca: stat: cridat amb un nombre incorrecte d'arguments

en: stat: bad parameters
ca: stata: arguments dolents

en: fts init: could not create variable %s
ca: fts init: no s'ha pogut crear la variable %s

en: fts is not supported on this system
ca: fts no està suportat en aquest sistema

en: fill_stat_element: could not create array
ca: fill_stat_element: no s'ha pogut crear la matriu

en: fill_stat_element: could not set element
ca: fill_stat_element: no s'ha pogut establir l'element

en: fill_path_element: could not set element
ca: fill_path_element: no s'ha pogut establir l'element

en: fill_error_element: could not set element
ca: fill_error_element: no s'ha pogut establir l'element

en: fts-process: could not create array
ca: fts-process: no s'ha pogut crear la matriu

en: fts-process: could not set element
ca: fts-process: no s'ha pogut establir l'element

en: fts: called with incorrect number of arguments, expecting 3
ca: fts: cridat amb un nombre incorrecte d'arguments, s'esperaven 3

en: fts: bad first parameter
ca: fts: el segon argument és dolent

en: fts: bad second parameter
ca: fts: el segon argument és dolent

en: fts: bad third parameter
ca: fts: el tercer paràmeter es dolent

en: fts: could not flatten array
ca: fts: no s'ha pogut aplanar la matriu

en: fts: ignoring sneaky FTS_NOSTAT flag. nyah, nyah, nyah.
ca: fts: s'ignorarà l'indicador FTS_NOSTAT furtiu. T'he enxampat!

en: fts: clear_array() failed
ca: fts: clear_array() ha fallat

en: fnmatch: called with less than three arguments
ca: fnmatch: s'ha cridat amb menys de tres arguments

en: fnmatch: called with more than three arguments
ca: fnmatch: s'ha cridat amb més de tres arguments

en: fnmatch: could not get first argument
ca: fnmatch: no s'ha pogut obtenir el segon argument

en: fnmatch: could not get second argument
ca: fnmatch: no s'ha pogut obtenir el segon argument

en: fnmatch: could not get third argument
ca: fnmatch: no s'ha pogut obtenir el tercer argument

en: fnmatch is not implemented on this system
ca: fnmatch no està implementat en aquest sistema

en: fnmatch init: could not add FNM_NOMATCH variable
ca: fnmatch init: no s'ha pogut afegir la variable FNM_NOMATCH

en: fnmatch init: could not set array element %s
ca: fnmatch init: no s'ha pogut establir l'element de matriu %s

en: fnmatch init: could not install FNM array
ca: fnmatch init: no s'ha pogut instal·lar la matriu FNM

en: fork: called with too many arguments
ca: fork: s'ha cridat amb massa arguments

en: fork: PROCINFO is not an array!
ca: fork: PROCINFO no és una matriu!

en: waitpid: called with too many arguments
ca: waitpid: s'ha cridat amb massa arguments

en: wait: called with no arguments
ca: wait: s'ha cridat amb cap argument

en: wait: called with too many arguments
ca: wait: s'ha cridat amb massa arguments

en: inplace_begin: in-place editing already active
ca: inplace_begin: l'edició in situ ja està activa

en: inplace_begin: expects 2 arguments but called with %d
ca: inplace_begin: s'esperaven 2 arguments però s'ha cridat amb %d

en: inplace_begin: cannot retrieve 1st argument as a string filename
ca: inplace_begin: no es pot obtenir el primer argument com nom de fitxer cadena de caràcters

en: inplace_begin: disabling in-place editing for invalid FILENAME `%s'
ca: inplace_begin: s'està deshabilitant l'edició in situ per al nom de fitxer no vàlid `%s'

en: inplace_begin: Cannot stat `%s' (%s)
ca: implace_begin: No es pot obrir `%s' (%s)

en: inplace_begin: `%s' is not a regular file
ca: inplace_begin: `%s' no és un fitxer regular

en: inplace_begin: mkstemp(`%s') failed (%s)
ca: inplace_begin: mkstemp(`%s') ha fallat (%s)

en: inplace_begin: chmod failed (%s)
ca: inplace_begin: ha fallat chmod (%s)

en: inplace_begin: dup(stdout) failed (%s)
ca: inplace_begin: dup(stdout) ha fallat(%s)

en: inplace_begin: dup2(%d, stdout) failed (%s)
ca: inplace_begin: dup2(%d, stdout) ha fallat (%s)

en: inplace_begin: close(%d) failed (%s)
ca: inplace begin: close(%d) ha fallat (%s)

en: inplace_end: cannot retrieve 1st argument as a string filename
ca: inplace_end: no es pot obtenir el primer argument com un nom de fitxer cadena de caràcters

en: inplace_end: in-place editing not active
ca: inplace_end: no està activa l'edició in situ

en: inplace_end: dup2(%d, stdout) failed (%s)
ca: inplace_end: dup2(%d, stdout) ha fallat (%s)

en: inplace_end: close(%d) failed (%s)
ca: inplace_end: close(%d) ha fallat (%s)

en: inplace_end: fsetpos(stdout) failed (%s)
ca: inplace_end: fsetpos(stdout) ha fallat (%s)

en: inplace_end: link(`%s', `%s') failed (%s)
ca: inplace_end: link(`%s', `%s') ha fallat (%s)

en: inplace_end: rename(`%s', `%s') failed (%s)
ca: inplace_end: rename(`%s', `%s') ha fallat (%s)

en: ord: called with too many arguments
ca: ord: s'ha cridat amb massa arguments

en: ord: called with no arguments
ca: ord: s'ha cridat amb cap argument

en: ord: called with inappropriate argument(s)
ca: ord: s'ha cridat amb argument(s) no apropiat(s)

en: chr: called with too many arguments
ca: chr: s'ha cridat amb massa arguments

en: chr: called with no arguments
ca: chr: s'ha cridat amb cap argument

en: chr: called with inappropriate argument(s)
ca: chr: s'ha cridat amb argument(s) no apropiat(s)

en: dir_take_control_of: opendir/fdopendir failed: %s
ca: dir_take_control_of: opendir/fdopendir ha fallat: %s

en: readfile: called with too many arguments
ca: readfile: s'ha cridat amb massa arguments

en: readfile: called with no arguments
ca: readfile: s'ha cridat amb cap argument

en: revoutput: could not initialize REVOUT variable
ca: revoutput: no s'ha pogut inicialitzar la variable REVOUT

en: writea: called with too many arguments
ca: writea: s'ha cridat amb massa arguments

en: do_writea: argument 0 is not a string
ca: do_writea: l'argument 0 no és una cadena de caràcters

en: do_writea: argument 1 is not an array
ca: do_writea: l'argument 1 no és una matriu

en: write_array: could not flatten array
ca: write_array: no s'ha pogut aplanar la matriu

en: write_array: could not release flattened array
ca: write_array: no s'ha pogut alliberar la matriu aplanada

en: reada: called with too many arguments
ca: reada: s'ha cridat amb massa arguments

en: do_reada: argument 0 is not a string
ca: do_reada: l'argument 0 no és una cadena de caràcters

en: do_reada: argument 1 is not an array
ca: do_reada: l'argument 1 no és una matriu

en: do_reada: clear_array failed
ca: do_reada: clear_array ha fallat

en: read_array: set_array_element failed
ca: read_array: set_array_element ha fallat

en: gettimeofday: ignoring arguments
ca: gettimeofday: s'estan ignorant els arguments

en: gettimeofday: not supported on this platform
ca: gettimeofday: no està suportat en aquesta plataforma

en: sleep: called with too many arguments
ca: sleep: s'ha cridat amb massa arguments

en: sleep: missing required numeric argument
ca: sleep: no hi ha un argument numèric requerit

en: sleep: argument is negative
ca: sleep: l'argument és negatiu

en: sleep: not supported on this platform
ca: sleep: no està suportat en aquesta plataforma

en: NF set to negative value
ca: NF s'inicialitza sobre un valor negatiu

en: split: fourth argument is a gawk extension
ca: split: el quart argument és una extensió gawk

en: split: fourth argument is not an array
ca: split: el quart argument no és una matriu

en: split: second argument is not an array
ca: split: el segon argument no és una matriu

en: split: cannot use the same array for second and fourth args
ca: split: no es pot usar una submatriu de segon argument per a quart argument

en: split: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
ca: split: no es pot usar una submatriu de segon argument per a quart argument

en: split: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
ca: split: no est pot usar una submatriu de quart argument per a segon argument

en: split: null string for third arg is a gawk extension
ca: split: la cadena nul·la per al tercer argument és una extensió de gawk

en: patsplit: fourth argument is not an array
ca: patsplit: el quart argument no és una matriu

en: patsplit: second argument is not an array
ca: patsplit: el tercer argument no és una matriu

en: patsplit: third argument must be non-null
ca: patsplit: el segon argument no és una matriu

en: patsplit: cannot use the same array for second and fourth args
ca: patsplit: no es pot usar la mateixa matriu per a segon i quart argument

en: patsplit: cannot use a subarray of second arg for fourth arg
ca: patsplit: no es pot usar una submatriu de segon argument per a quart argument

en: patsplit: cannot use a subarray of fourth arg for second arg
ca: patsplit: no es pot usar una submatriu de quart argument per a segon argument

en: `FIELDWIDTHS' is a gawk extension
ca: `FIELDWIDTHS' és una extensió de gawk

en: invalid FIELDWIDTHS value, near `%s'
ca: valor FIELDWIDTHS no vàlid, a prop de `%s'

en: null string for `FS' is a gawk extension
ca: la cadena nul·la per a `FS' és una extensió de gawk

en: old awk does not support regexps as value of `FS'
ca: l'antic awk no suporta expressions regulars com a valor de `FS'

en: `FPAT' is a gawk extension
ca: `FPAT' és una extensió gawk

en: awk_value_to_node: received null retval
ca: awk_value_to_node: s'ha rebut retval nul

en: node_to_awk_value: received null node
ca: node_to_awk_value: s'ha rebut un node nul

en: node_to_awk_value: received null val
ca: node_to_awk_value: s'ha rebut un valor nul

en: remove_element: received null array
ca: remove_element: s'ha rebut una matriu nul·la

en: remove_element: received null subscript
ca: remove_element: s'ha rebut un subíndex nul

en: api_flatten_array: could not convert index %d
ca: api_flatten_array: no s'ha pogut convertir l'índex %d

en: api_flatten_array: could not convert value %d
ca: api_flatten_array: no s'ha pogut convertir el valor %d

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
ca: %s: l'opció `%s' és ambigua<b: possibilitats:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
ca: %s: l'opció `--%s' no admet cap argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
ca: %s: l'opció `%c%s' no admet cap argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
ca: %s: l'opció `--%s' requereix un argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
ca: %s: no es reconeix l'opció `--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
ca: %s: no es reconeix l'opció `%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
ca: %s: opció no vàlida -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ca: %s: l'opció requereix un argument -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
ca: %s: l'opció `-W %s' és ambigua

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
ca: %s: l'opció `-W %s' no admet cap argument

en: %s: option '-W %s' requires an argument
ca: %s: l'opció `-W %s' requereix un argument

en: command line argument `%s' is a directory: skipped
ca: l'argument `%s' de línia d'ordres és un directori: s'ignorarà

en: cannot open file `%s' for reading (%s)
ca: no es pot obrir el fitxer `%s' per a lectura (%s)

en: close of fd %d (`%s') failed (%s)
ca: la finalització del descriptor fd %d (`%s') ha fallat  (%s)

en: redirection not allowed in sandbox mode
ca: no est permeten redireccions en mode de proves

en: expression in `%s' redirection only has numeric value
ca: l'expressió en la redirecció `%s' solt té un valor numèric

en: expression for `%s' redirection has null string value
ca: l'expressió per a la redirecció `%s' té un valor de cadena nul·la

en: filename `%s' for `%s' redirection may be result of logical expression
ca: el fitxer `%s' per a la redirecció `%s' pot ser resultat d'una expressió lògica

en: unnecessary mixing of `>' and `>>' for file `%.*s'
ca: mescla innecessària de `>' i `>>' per al fitxer `%.*s'

en: can't open pipe `%s' for output (%s)
ca: no es pot obrir la canonada `%s' per a l'eixida (%s)

en: can't open pipe `%s' for input (%s)
ca: no es pot obrir la canonada `%s' per a l'entrada (%s)

en: can't open two way pipe `%s' for input/output (%s)
ca: no es pot obrir una canonada bidireccional `%s' per a les entrades/eixides (%s)

en: can't redirect from `%s' (%s)
ca: no es pot redirigir des de `%s' (%s)

en: can't redirect to `%s' (%s)
ca: no es pot redirigir cap a `%s' (%s)

en: reached system limit for open files: starting to multiplex file descriptors
ca: s'ha arribat al límit del sistema per a fitxers oberts: es començarà a multiplexar els descriptors de fitxer

en: close of `%s' failed (%s).
ca: la finalització de `%s' ha fallat  (%s)

en: too many pipes or input files open
ca: masses canonades o fitxers d'entrada oberts

en: close: second argument must be `to' or `from'
ca: close: el segon argument hauria de ser `to' o `from'

en: close: `%.*s' is not an open file, pipe or co-process
ca: close: `%.*s' no és un fitxer obert, canonada o co-procés

en: close of redirection that was never opened
ca: finalització d'una redirecció que no s'ha obert

en: close: redirection `%s' not opened with `|&', second argument ignored
ca: close: la redirecció `%s' no s'obre amb `|&', s'ignora el segon argument

en: failure status (%d) on pipe close of `%s' (%s)
ca: estat de fallada (%d) en la finalització de la canonada `%s' (%s)

en: failure status (%d) on file close of `%s' (%s)
ca: estat de falla (%d) en la finalització del fitxer `%s' (%s)

en: no explicit close of socket `%s' provided
ca: no s'aporta la finalització explícita del socket `%s'

en: no explicit close of co-process `%s' provided
ca: no s'aporta la finalització explícita del co-procés `%s'

en: no explicit close of pipe `%s' provided
ca: no s'aporta la finalització explícita de la canonada `%s'

en: no explicit close of file `%s' provided
ca: no s'aporta la finalització explícita del fitxer `%s'

en: error writing standard output (%s)
ca: error en escriure a la sortida estàndard (%s)

en: error writing standard error (%s)
ca: error en escriure a la sortida d'error estàndard (%s)

en: pipe flush of `%s' failed (%s).
ca: la neteja de la canonada de `%sx' ha fallat (%s).

en: co-process flush of pipe to `%s' failed (%s).
ca: la neteja de la canonada per al co-procés de `%sx' ha fallat (%s).

en: file flush of `%s' failed (%s).
ca: la neteja del fitxer `%s' ha fallat (%s).

en: local port %s invalid in `/inet'
ca: port local %s no vàlid a `/inet'

en: remote host and port information (%s, %s) invalid
ca: amfitrió remot i informació de port (%s, %s) no vàlids

en: TCP/IP communications are not supported
ca: les comunicacions TCP/IP no estan suportades

en: could not open `%s', mode `%s'
ca: no es pot obrir `%s', mode `%s'

en: close of master pty failed (%s)
ca: ha fallat el tancament del pty mestre (%s)

en: close of stdout in child failed (%s)
ca: ha fallat la finalització de la sortida estàndard en els processos fills (%s)

en: moving slave pty to stdout in child failed (dup: %s)
ca: ha fallat el trasllat del pty esclau cap a l'eixida estàndard dels processos fills (dup: %s)

en: close of stdin in child failed (%s)
ca: ha fallat la finalització de l'entrada estàndard en els processos fills (%s)

en: moving slave pty to stdin in child failed (dup: %s)
ca: ha fallat el trasllat del pty esclau cap a l'entrada estàndard dels processos fills (dup: %s)

en: close of slave pty failed (%s)
ca: ha fallat el tancament del pty esclau (%s)

en: moving pipe to stdout in child failed (dup: %s)
ca: ha fallat la redirecció cap a l'eixida estàndard dels processos fills (dup: %s)

en: moving pipe to stdin in child failed (dup: %s)
ca: ha fallat la redirecció cap a l'entrada estàndard dels processos fills (dup: %s)

en: restoring stdout in parent process failed
ca: ha fallat la restauració de l'eixida estàndard en el procés pare

en: restoring stdin in parent process failed
ca: ha fallat la restauració de l'entrada estàndard en el procés pare

en: close of pipe failed (%s)
ca: ha fallat la finalització de la canonada (%s)

en: `|&' not supported
ca: `|&' no està suportat

en: cannot open pipe `%s' (%s)
ca: no es pot obrir la canonada `%s' (%s)

en: cannot create child process for `%s' (fork: %s)
ca: no es pot crear el procés fill per a `%s' (fork: %s)

en: register_input_parser: received NULL pointer
ca: register_input_parser: s'ha rebut un punter nul

en: input parser `%s' conflicts with previously installed input parser `%s'
ca: l'analitzador d'entrades `%s' està en conflicte amb analitzador d'entrades `%s' instal·lat prèviament

en: input parser `%s' failed to open `%s'
ca: l'analitzador d'entrada `%s' no ha pogut obrir `%s'

en: register_output_wrapper: received NULL pointer
ca: register_output_wrapper: s'ha rebut un punter nul

en: output wrapper `%s' conflicts with previously installed output wrapper `%s'
ca: l'embolcall de sortida `%s' està en conflicte amb l'embolcall de sortida `%s' instal·lat prèviament

en: output wrapper `%s' failed to open `%s'
ca: l'embolcall de sortida `%s' no ha pogut obrir `%s'

en: register_output_processor: received NULL pointer
ca: register_output_processor: s'ha rebut un punter nul

en: two-way processor `%s' conflicts with previously installed two-way processor `%s'
ca: el processsador de dues vies `%s' està en conflicte amb el processador de dues vies `%s' instal·lat prèviament

en: two way processor `%s' failed to open `%s'
ca: el processador de dues vies `%s' no ha pogut obrir `%s'

en: data file `%s' is empty
ca: el fitxer de dades `%s' està buit

en: could not allocate more input memory
ca: no s'ha pogut assignar més memòria d'entrada

en: multicharacter value of `RS' is a gawk extension
ca: el valor multicaràcter de `RS' és una extensió de gawk

en: IPv6 communication is not supported
ca: la comunicació IPv6 no està suportada

en: environment variable `POSIXLY_CORRECT' set: turning on `--posix'
ca: la variable d'entorn `POSIXLY_CORRECT' està establerta: usant `--posix'

en: `--posix' overrides `--traditional'
ca: `--posix' solapa a `--traditional'

en: `--posix'/`--traditional' overrides `--non-decimal-data'
ca: `--posix' i `--traditional' solapen a `--non-decimal-data'

en: running %s setuid root may be a security problem
ca: executar %s com a setuid root pot ser un problema de seguretat

en: `--posix' overrides `--characters-as-bytes'
ca: `--posix' anul·la a `--characters-as-bytes'

en: can't set binary mode on stdin (%s)
ca: no es pot establir el mode binari en l'entrada estàndard (%s)

en: can't set binary mode on stdout (%s)
ca: no es pot establir el mode en l'eixida estàndard (%s)

en: can't set binary mode on stderr (%s)
ca: no es pot establir el mode en l'eixida d'error estàndard (%s)

en: no program text at all!
ca: no hi ha cap text per al programa!

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] -f progfile [--] file ...
ca: Ús: %s [opcions d'estil POSIX o GNU] -f fitx_prog [--] fitxer ...

en: Usage: %s [POSIX or GNU style options] [--] %cprogram%c file ...
ca: Ús: %s [opcions d'estil POSIX o GNU] [--] %cprograma%c fitxer ...

en: POSIX options:		GNU long options: (standard)
ca: Opcions POSIX:		Opcions llargues GNU: (estàndard)

en: 	-f progfile		--file=progfile
ca: 	-f fitx_prog		--file=fitx_prog

en: 	-F fs			--field-separator=fs
ca: 	-F fs			--field-separator=fs (fs=sep_camp)

en: 	-v var=val		--assign=var=val
ca: 	-v var=valor		--assign=var=valor

en: Short options:		GNU long options: (extensions)
ca: Opcions curtes:		Opcions llargues GNU: (extensions)

en: 	-i includefile		--include=includefile
ca: 	-i includefile		--include=fitxer a incloure

en: 	-l library		--load=library
ca: 	-l library		--load=biblioteca

note: TRANSLATORS: --help output 5 (end) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: 
    To report bugs, see node `Bugs' in `gawk.info', which is
    section `Reporting Problems and Bugs' in the printed version.
ca: 
    Per informar d'errors, vegeu el node `Bugs' a `gawk.info', que
    és la secció `Informant sobre problemes i errors' a la versió impresa.
    Informeu dels errors de traducció a <ca@li.org>

en: gawk is a pattern scanning and processing language.
    By default it reads standard input and writes standard output.
ca: gawk és un llenguatge d'anàlisi i processament de patrons.
    De forma predeterminada llegeix l'entrada estàndard i escriu a la sortida estàndar.

en: Examples:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' file
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd
ca: Exemples:
    	gawk '{ sum += $1 }; END { print sum }' fitxer
    	gawk -F: '{ print $1 }' /etc/passwd

en: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
ca: Copyright (C) 1989, 1991-%d Free Software Foundation.
    
    Aquest programa és programari lliure; pot redistribuir-se i/o modificar-se
    sota els termes de la Llicència Pública General de GNU tal i como està
    publicada per la Free Software Foundation; ja siga en la versió 3 de la
    Llicència, o (a la vostra elecció) qualsevol versió posterior.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
ca: Aquest programa es distribueix amb l'esperança de que serà d'utilitat,
    però SENSE CAP GARANTIA; fins i tot sense la garantia implícita de
    COMERCIABILITAT o IDONEÏTAT PER A UN PROPÒSIT EN PARTICULAR.
    Per a més detalls consulteu la Llicència Pública General de GNU.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program. If not, see http://www.gnu.org/licenses/.
ca: Junt amb aquest programa hauríeu d'haver rebut una còpia de la Llicència
    Pública General de GNU; si no és així, vegeu http://www.gnu.org/licenses/.

en: -Ft does not set FS to tab in POSIX awk
ca: -Ft no permet inicialitzar FS a un tabulador en la versió POSIX de awk

en: unknown value for field spec: %d
ca: valor desconegut per a l'especificació de camp: %d

en: %s: `%s' argument to `-v' not in `var=value' form
ca: %s: `%s' l'argument per a `-v' no està en forma `var=valor'

en: `%s' is not a legal variable name
ca: `%s' no és nom legal de variable

en: `%s' is not a variable name, looking for file `%s=%s'
ca: `%s' no és un valor de variable, s'esperava fitxer `%s=%s'

en: cannot use gawk builtin `%s' as variable name
ca: no es pot usar el nom de la funció integrada `%s' com a nom de variable

en: cannot use function `%s' as variable name
ca: no es pot usar el nom de la funció interna `%s' com nom de variable

en: floating point exception
ca: excepció de coma flotant

en: fatal error: internal error
ca: error fatal: error intern

en: fatal error: internal error: segfault
ca: error fatal: error intern: segfault

en: fatal error: internal error: stack overflow
ca: error fatal: error intern: sobreeiximent de pila

en: no pre-opened fd %d
ca: no s'ha pre-obert el descriptor fd per a %d

en: could not pre-open /dev/null for fd %d
ca: no es pot pre-obrir /dev/null per al descriptor fd %d

en: empty argument to `-e/--source' ignored
ca: s'ignonarà l'argument buit de `-e/--source'

en: -M ignored: MPFR/GMP support not compiled in
ca: -M ignorat: no s'ha compilat el suport MPFR/GMP

en: %s: option `-W %s' unrecognized, ignored
ca: %s: no es reconeix l'opció `-W %s', serà ignorada

en: %s: option requires an argument -- %c
ca: %s: l'opció requereix un argument -- %c

en: PREC value `%.*s' is invalid
ca: Valor PREC `%.*s' no és vàlid

en: RNDMODE value `%.*s' is invalid
ca: Valor RNDMODE `%.*s' no és vàlid

en: %s: received non-numeric argument
ca: %s: s'ha rebut un argument que no és numèric

en: compl(%Rg): negative value will give strange results
ca: compl(%Rg): el valor negatiu donarà resultats estranys

en: comp(%Rg): fractional value will be truncated
ca: compl(%Rg): el valor fraccionari serà truncat

en: cmpl(%Zd): negative values will give strange results
ca: cmpl(%Zd): els valors negatius donaran resultats estranys

en: %s: received non-numeric argument #%d
ca: %s: s'ha rebut un argument no numèric #%d

en: %s: argument #%d has invalid value %Rg, using 0
ca: %s: l'argument #%d té valor no vàlid %Rg, s'usarà 0

en: %s: argument #%d negative value %Rg will give strange results
ca: %s: l'argument #%d amb valor negatiu %Rg donarà resultats estranys

en: %s: argument #%d fractional value %Rg will be truncated
ca: %s: l'argument #%d amb valor fraccional %Rg serà truncat

en: %s: argument #%d negative value %Zd will give strange results
ca: %s: l'argument #%d amb valor negatiu %Zd donarà resultats estranys

en: cmd. line:
ca: línia cmd.:

en: backslash at end of string
ca: barra invertida al final de la cadena

en: old awk does not support the `\%c' escape sequence
ca: l'antic awk no dóna suport a la seqüencia d'escapada `\%c'

en: POSIX does not allow `\x' escapes
ca: POSIX no permet seqüències d'escapada `\x'

en: no hex digits in `\x' escape sequence
ca: no hi ha dígits hexadecimals en la seqüència d'escapada `\x'

en: hex escape \x%.*s of %d characters probably not interpreted the way you expect
ca: probablement no s'han interpretat els caràcters hex escape \x%.*s of %d de la manera que esperàveu

en: escape sequence `\%c' treated as plain `%c'
ca: la seqüència d'escapada `\%c' és tractada com a una simple `%c'

en: Invalid multibyte data detected. There may be a mismatch between your data and your locale.
ca: S'han detectat dades multibyte no vàlides. Pot haver-hi una discordança entre les vostres dades i la vostra configuració local

en: %s %s `%s': could not get fd flags: (fcntl F_GETFD: %s)
ca: %s %s `%s': no s'han pogut obtenir els indicadors fd: (fcntl F_GETFD: %s)

en: %s %s `%s': could not set close-on-exec: (fcntl F_SETFD: %s)
ca: %s %s `%s': no s'ha pogut establir close-on-exec: (fcntl F_SETFD: %s)

en: could not open `%s' for writing: %s
ca: no es pot obrir `%s' per a escriptura: %s

en: sending profile to standard error
ca: enviant el perfil a l'eixida d'error estàndard

en: 	# %s rule(s)
ca: 	# %s regla(es)

en: 	# Rule(s)
ca: 	# Regla(es)

en: internal error: %s with null vname
ca: error intern: %s amb vname nul

en: internal error: builtin with null fname
ca: error intern: funció integrada amb fname nul

en: 	# Loaded extensions (-l and/or @load)
ca: 	# Extensions carregades (-l i/o @load)

en: 	# gawk profile, created %s
ca: 	# perfil gawk, creat %s

en: 
    	# Functions, listed alphabetically
ca: 
    	# Funcions, llistades alfabèticament

en: redir2str: unknown redirection type %d
ca: redir2str: tipus desconegut de redireccionament %d

en: regexp component `%.*s' should probably be `[%.*s]'
ca: el component regexp `%.*s' probablement hauria de ser `[%.*s]'

en: Success
ca: Èxit

en: No match
ca: No hi ha concordança

en: Invalid regular expression
ca: Expressió regular no vàlida

en: Invalid collation character
ca: Caràcter de comparació no vàlid

en: Invalid character class name
ca: Nom de classe de caràcters no vàlid

en: Trailing backslash
ca: Barra invertida extra al final

en: Invalid back reference
ca: Referència cap endarrere no vàlida

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ca: [, [^, [:, [., o [= sense concordança

en: Unmatched ( or \(
ca: ( o \( desemparellats

en: Unmatched \{
ca: \{ desemparellat

en: Invalid content of \{\}
ca: Contingut no vàlid de \{\}

en: Invalid range end
ca: Final de rang no vàlid

en: Memory exhausted
ca: Memòria exhaurida

en: Invalid preceding regular expression
ca: Expressió regular precedent no vàlida

en: Premature end of regular expression
ca: Fí prematura de l'expressió regular

en: Regular expression too big
ca: L'expressió regular és massa gran

en: Unmatched ) or \)
ca: ) o \) desemparellats

en: No previous regular expression
ca: No hi ha una expressió regular prèvia

en: function `%s': can't use function `%s' as a parameter name
ca: funció %s»: no es pot usar la funció `%s' com a nom de paràmetre

en: can not pop main context
ca: no es pot mostrar el context principal
