flex 2.5.38 - en to sv translation catalogue (163 entries)

en: Allocation of buffer to print string failed
sv: Allokeringen av buffert för utskriftssträng misslyckades

en: Allocation of buffer for line directive failed
sv: Allokeringen av buffert för raddirektiv misslyckades

en: Allocation of buffer for m4 def failed
sv: Allokeringen av buffert för m4-def misslyckades

en: Allocation of buffer for m4 undef failed
sv: Allokering av buffert för m4-undef misslyckades

en: State #%d is non-accepting -
sv: Tillstånd %d är icke-accepterande -

en: dangerous trailing context
sv: farlig efterföljande kontext

en:  associated rule line numbers:
sv:  radnummer för associerad regel:

en:  out-transitions:
sv:  utövergångar:

en: 
     jam-transitions: EOF
sv: 
     stoppövergångar: filslut

en: consistency check failed in epsclosure()
sv: konsekvenskontrollen misslyckades i epsclosure()

en: 
    
    DFA Dump:
sv: 
    
    DFA-utskrift:

en: could not create unique end-of-buffer state
sv: kunde inte skapa ett unikt buffertsluttillstånd

en: state # %d:
sv: tillstånd %d:

en: Could not write yynxt_tbl[][]
sv: Kunde inte skriva yynxt_tbl[][]

en: bad transition character detected in sympartition()
sv: otillåtet övergångstecken funnet i sympartition()

en: 
    
    Equivalence Classes:
sv: 
    
    Ekvivalensklasser:

en: state # %d accepts: [%d]
sv: tillstånd %d accepterar: [%d]

en: state # %d accepts:
sv: tillstånd %d accepterar:

en: Could not write yyacclist_tbl
sv: Kunde inte skriva yyacclist_tbl

en: Could not write yyacc_tbl
sv: Kunde inte skriva yyacc_tbl

en: Could not write ecstbl
sv: Kunde inte skriva ecstbl

en: 
    
    Meta-Equivalence Classes:
sv: 
    
    Metaekvivalensklasser:

en: Could not write yymeta_tbl
sv: Kunde inte skriva yymeta_tbl

en: Could not write yybase_tbl
sv: Kunde inte skriva yybase_tbl

en: Could not write yydef_tbl
sv: Kunde inte skriva yydef_tbl

en: Could not write yynxt_tbl
sv: Kunde inte skriva yynxt_tbl

en: Could not write yychk_tbl
sv: Kunde inte skriva yychk_tbl

en: Could not write ftbl
sv: Kunde inte skriva ftbl

en: Could not write ssltbl
sv: Kunde inte skriva ssltbl

en: Could not write eoltbl
sv: Kunde inte skriva eoltbl

en: Could not write yynultrans_tbl
sv: Kunde inte skriva yynultrans_tbl

en: rule cannot be matched
sv: regeln kan inte matchas

en: -s option given but default rule can be matched
sv: flaggan -s angiven men standardregeln kan följas

en: Can't use -+ with -l option
sv: -+ kan inte användas tillsammans med flaggan -l

en: Can't use -f or -F with -l option
sv: -f eller -F kan inte användas tillsammans med flaggan -l

en: Can't use --reentrant or --bison-bridge with -l option
sv: --reentrant eller --bison-bridge kan inte användas tillsammans med flaggan -l

en: -Cf/-CF and -Cm don't make sense together
sv: -Cf/-CF och -Cm kan inte användas tillsammans

en: -Cf/-CF and -I are incompatible
sv: -Cf/-CF och -I kan inte användas tillsammans

en: -Cf/-CF are incompatible with lex-compatibility mode
sv: -Cf/-CF kan inte användas i lex-kompatibilitetsläge

en: -Cf and -CF are mutually exclusive
sv: -Cf och -CF är ömsesidigt uteslutande

en: Can't use -+ with -CF option
sv: -+ kan inte användas tillsammans med flaggan -CF

en: %array incompatible with -+ option
sv: %array kan inte användas tillsammans med flaggan -+

en: Options -+ and --reentrant are mutually exclusive.
sv: Flaggorna -+ och --reentrant är ömsesidigt uteslutande.

en: bison bridge not supported for the C++ scanner.
sv: bisonbrygga stöds inte för C++-inläsaren.

en: could not create %s
sv: kunde inte skapa %s

en: could not write tables header
sv: kunde inte skriva tabellhuvud

en: can't open skeleton file %s
sv: kan inte öppna mallfilen %s

en: allocation of macro definition failed
sv: allokering av makrodefinitioner misslyckades

en: input error reading skeleton file %s
sv: indatafel vid läsande av mallfilen %s

en: error closing skeleton file %s
sv: fel vid stängande av mallfilen %s

en: error creating header file %s
sv: fel vid skapande av huvudfilen %s

en: error writing output file %s
sv: fel vid skrivande av utfilen %s

en: error closing output file %s
sv: fel vid stängande av utfilen %s

en: error deleting output file %s
sv: fel vid borttagning av utfilen %s

en: No backing up.
sv: Backar inte.

en: %d backing up (non-accepting) states.
sv: %d backar (icke-accepterande) tillstånd.

en: Compressed tables always back up.
sv: Komprimerade tabeller backar alltid.

en: error writing backup file %s
sv: fel när backningsfilen %s skrevs

en: error closing backup file %s
sv: fel när backningsfilen %s stängdes

en: %s version %s usage statistics:
sv: Statistik över användning av %s version %s:

en:   scanner options: -
sv:   inläsarflaggor: -

en:   %d/%d NFA states
sv:   %d/%d NFA-tillstånd

en:   %d/%d DFA states (%d words)
sv:   %d/%d DFA-tillstånd (%d ord)

en:   %d rules
sv:   %d regler

en:   No backing up
sv:   Inget backande

en:   %d backing-up (non-accepting) states
sv:   %d backande (icke-accepterande) tillstånd

en:   Compressed tables always back-up
sv:   Komprimerade tabeller backar alltid

en:   Beginning-of-line patterns used
sv:   Början-av-rad-mönster använda

en:   %d/%d start conditions
sv:   %d/%d startvillkor

en:   %d epsilon states, %d double epsilon states
sv:   %d epsilontillstånd, %d dubbla epsilontillstånd

en:   no character classes
sv:   inga teckenklasser

en:   %d/%d character classes needed %d/%d words of storage, %d reused
sv:   %d/%d teckenklasser behövde %d/%d ord för lagring, %d återanvända

en:   %d state/nextstate pairs created
sv:   %d par med tillstånd/nästa-tillstånd skapade

en:   %d/%d unique/duplicate transitions
sv:   %d/%d unika/duplicerade övergångar

en:   %d table entries
sv:   %d tabellposter

en:   %d/%d base-def entries created
sv:   %d/%d basstandardposter skapade

en:   %d/%d (peak %d) nxt-chk entries created
sv:   %d/%d (max %d) poster för nästa kontroll skapade

en:   %d/%d (peak %d) template nxt-chk entries created
sv:   %d/%d (max %d) mallposter för nästa kontroll skapade

en:   %d empty table entries
sv:   %d tomma tabellposter

en:   %d protos created
sv:   %d prototyper skapade

en:   %d templates created, %d uses
sv:   %d mallar skapade, %d användningar

en:   %d/%d equivalence classes created
sv:   %d/%d ekvivalensklasser skapade

en:   %d/%d meta-equivalence classes created
sv:   %d/%d metaekvivalensklasser skapade

en:   %d (%d saved) hash collisions, %d DFAs equal
sv:   %d (%d sparade) hashkollisioner, %d DFA lika

en:   %d sets of reallocations needed
sv:   %d uppsättningar med omallokeringar krävdes

en:   %d total table entries needed
sv:   %d tabellposter krävs totalt

en: Internal error. flexopts are malformed.
sv: Internt fel. flexopts är felaktiga.

en: Try `%s --help' for more information.
sv: Prova "%s --help" för mer information.

en: unknown -C option '%c'
sv: okänd flagga till -C "%c"

en: fatal parse error
sv: allvarligt fel vid tolkningen

en: could not create backing-up info file %s
sv: kunde inte skapa filen %s med backningsinformation

en: -l AT&T lex compatibility option entails a large performance penalty
sv: flaggan -l för beteende som AT&T:s lex medför en väsentlig prestandaförlust

en:  and may be the actual source of other reported performance penalties
sv:  och kan vara den egentliga orsaken till andra rapporter om detta

en: %%option yylineno entails a performance penalty ONLY on rules that can match newline characters
sv: %%option yylineno medför en prestandaförlust ENDAST på regler som kan matcha nyradstecken

en: -I (interactive) entails a minor performance penalty
sv: -I (interaktiv) medför en mindre prestandaförlust

en: yymore() entails a minor performance penalty
sv: yymore() medför en mindre prestandaförlust

en: REJECT entails a large performance penalty
sv: REJECT medför en väsentlig prestandaförlust

en: Variable trailing context rules entail a large performance penalty
sv: Regler för varierbar efterföljande kontext medför en väsentlig prestandaförlust

en: REJECT cannot be used with -f or -F
sv: REJECT kan inte användas tillsammans med -f eller -F

en: %option yylineno cannot be used with REJECT
sv: %option yylineno kan inte användas tillsammans med REJECT

en: variable trailing context rules cannot be used with -f or -F
sv: regler för varierbar efterföljande kontext kan inte användas
    tillsammans med -f eller -F

en: %option yyclass only meaningful for C++ scanners
sv: %option yyclass är bara meningsfull för C++-inläsare

en: Usage: %s [OPTIONS] [FILE]...
sv: Användning: %s [FLAGGOR] [FIL]...

en: allocation of sko_stack failed
sv: allokering av sko_stack misslyckades

en: name "%s" ridiculously long
sv: namnet "%s" är löjligt långt

en: memory allocation failed in allocate_array()
sv: minnesallokeringen misslyckades i allocate_array()

en: bad character '%s' detected in check_char()
sv: otillåtet tecken "%s" funnet i check_char()

en: scanner requires -8 flag to use the character %s
sv: inläsaren kräver flaggan -8 för att kunna använda tecknet %s

en: %s: fatal internal error, %s
sv: %s: allvarligt internt fel, %s

en: attempt to increase array size failed
sv: försök att öka arraystorlek misslyckades

en: bad line in skeleton file
sv: otillåten rad i mallfilen

en: memory allocation failed in yy_flex_xmalloc()
sv: minnesallokeringen misslyckades i yy_flex_xmalloc()

en: 
    
    ********** beginning dump of nfa with start state %d
sv: 
    
    ********** början av utskrift av nfa med starttillstånd %d

en: state # %4d
sv: tillstånd %4d

en: ********** end of dump
sv: ********** slut på utskrift

en: empty machine in dupmachine()
sv: tom maskin i dupmachine()

en: Variable trailing context rule at line %d
sv: Regel för varierbar efterföljande kontext på rad %d

en: bad state type in mark_beginning_as_normal()
sv: otillåten tillståndstyp i mark_beginning_as_normal()

en: input rules are too complicated (>= %d NFA states)
sv: indatareglerna är för komplicerade (>= %d NFA-tillstånd)

en: found too many transitions in mkxtion()
sv: fann för många övergångar i mkxtion()

en: too many rules (> %d)!
sv: för många regler (> %d)!

en: unknown error processing section 1
sv: okänt fel vid tolkning av avsnitt 1

en: bad start condition list
sv: felaktig lista med startvillkor

en: unrecognized rule
sv: okänd regel

en: trailing context used twice
sv: efterföljande kontext används två gånger

en: bad iteration values
sv: felaktiga iterationsvärden

en: iteration value must be positive
sv: iterationsvärde måste vara positivt

en: the character range [%c-%c] is ambiguous in a case-insensitive scanner
sv: teckenintervallet [%c-%c] är tvetydigt i en skiftlägesokänslig inläsare

en: negative range in character class
sv: negativt intervall i teckenklass

en: [:^lower:] is ambiguous in case insensitive scanner
sv: [:^lower:] är tvetydigt i en skiftlägesokänslig inläsare

en: [:^upper:] ambiguous in case insensitive scanner
sv: [:^upper:] är tvetydigt i en skiftlägesokänslig inläsare

en: Input line too long
sv: För lång indatarad

en: malformed '%top' directive
sv: felaktigt "%top"-direktiv

en: unrecognized '%' directive
sv: okänt "%"-direktiv

en: Definition name too long
sv: För långt definitionsnamn

en: Unmatched '{'
sv: Ensamt "{"

en: Definition value for {%s} too long
sv: Definitionsvärdet för {%s} är för långt

en: incomplete name definition
sv: ofullständig namndefinition

en: Option line too long
sv: För lång alternativrad

en: unrecognized %%option: %s
sv: okänd %%option: %s

en: bad character class
sv: otillåten teckenklass

en: undefined definition {%s}
sv: odefinierad definition {%s}

en: bad <start condition>: %s
sv: otillåtet <startvillkor>: %s

en: missing quote
sv: citationstecken saknas

en: bad character class expression: %s
sv: otillåtet uttryck för teckenklass: %s

en: bad character inside {}'s
sv: otillåtet tecken inom {}

en: missing }
sv: } saknas

en: EOF encountered inside an action
sv: filslut påträffat inuti en handling

en: EOF encountered inside pattern
sv: filslut påträffat inuti ett mönster

en: bad character: %s
sv: otillåtet tecken: %s

en: can't open %s
sv: kan inte öppna %s

en: Usage: %s [OPTIONS]...
sv: Användning: %s [FLAGGOR]...

en: option `%s' doesn't allow an argument
sv: flaggan "%s" tar inget argument

en: option `%s' requires an argument
sv: flaggan "%s" kräver ett argument

en: option `%s' is ambiguous
sv: flaggan "%s" är tvetydig

en: Unrecognized option `%s'
sv: Okänd flagga "%s"

en: Unknown error=(%d)
sv: Okänt fel=(%d)

en: symbol table memory allocation failed
sv: minnesallokering för symboltabell misslyckades

en: name defined twice
sv: namnet definierat två gånger

en: start condition %s declared twice
sv: startvillkoret %s deklarerat två gånger

en: premature EOF
sv: för tidigt filslut

en: End Marker
sv: Slutmarkering

en: *Something Weird* - tok: %d val: %d
sv: *Något märkligt* - tecken: %d värde: %d
