bison-runtime 2.7.1 - en to ia translation catalogue (9 entries)

en: syntax error: cannot back up
ia: error de syntaxe: non pote reculer

en: syntax is ambiguous
ia: syntaxe es ambigue

en: syntax error
ia: error de syntaxe

en: syntax error, unexpected %s
ia: error de syntaxe, %s inexpectate

en: syntax error, unexpected %s, expecting %s
ia: error de syntaxe, %s inexpectate in loco de %s

en: syntax error, unexpected %s, expecting %s or %s
ia: error de syntaxe, %s inexpectate in loco de %s o %s

en: syntax error, unexpected %s, expecting %s or %s or %s
ia: error de syntaxe, %s inexpectate in loco de %s o %s o %s

en: syntax error, unexpected %s, expecting %s or %s or %s or %s
ia: error de syntaxe, %s inexpectate in loco de %s o %s o %s o %s

en: memory exhausted
ia: memoria exhauste
